BREZİLYA’DA KULLANILMIŞ TUĞLA İLE YENİ YAPI… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
BREZİLYA’DA KULLANILMIŞ TUĞLA İLE YENİ YAPI…
Share 18 Mayıs 2022

Tasarım: Estúdio Penha

Brezilya’daki rustik CS House için kurtarılmış tuğla kullanıyor

Editör: Jenna McKnight

Brezilyalı firma Estúdio Penha tarafından tasarlanan bir kır evinde kurtarılmış tuğla, geniş bir çatı penceresi ve açık iç mekan unsurları bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

Porto Feliz’de güvenlikli bir sitede bulunan CS House, iki çocuklu ve birçok arkadaşı olan bir aile için tasarlandı. Projenin ana hedefleri arasında güçlü bir iç-dış mekan bağlantısı ve güneşin doğuşunun ve batışının keyfini çıkarma fırsatları yer aldı.

 

 

 

CS House, çiftlik evlerinin mimarisinden haberdar oldu

 

 

 

 

Buna karşılık, São Paulo merkezli Estúdio Penha, Brezilya çiftlik evlerinden ipuçları alan 820 metrekarelik bir bileşik mekan oluşturdu.

 

 

 

 

 

 

Zemin Kat Planı

 

 

 

 

Kuzeyde, sokağa bakan ekip, bir hizmetçi kulübesi, bir çamaşır odası ve bir garaj için yapılar yerleştirdi.

 

 

 

 

 

Estúdio Penha evin cephesi için kurtarılmış tuğla ve taş kullandı

 

 

 

Arkasında, iki uzun çubukla çevrili merkezi bir bloktan oluşan ana ev var. Merkezi hacim sosyal alanları içerirken, kanatlar altı yatak odasını barındırıyor.

 

 

Verandalar evin önünde ve arkasında bulunur. Ahşap ve metal bir pergola, tüm unsurları birbirine bağlamaya yardımcı olur.

 

 

 

 

Merkezi hacim, kurtarılmış tuğladan yapılmış duvarlara sahiptir.

 

 

 

 

Çeşitli yapılar biraz farklı görünümlere sahiptir. Merkezi hacim, rustik bir dokunuş kazandırmak için kurtarılmış tuğladan yapılmış duvarlara sahiptir ve asimetrik, eğimli bir çatı ile örtülür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yatak odası kanatları kaba yontulmuş, sarımsı taşla kaplanmıştır ve kil kiremitlerle kaplı üçgen çatılara sahiptir. Diğer binalar betonarme ve düz çatılıdır.

 

 

 

 

Ekip, metal bileşenlere yeşil tonlar ekledi

 

 

 

Ekip, farklı hacimleri birleştirmeye yardımcı olmak için çatı kenarları, pencere ve kapı çerçeveleri ve tuğla duvarlardaki destek kirişleri gibi metal bileşenlere yeşil tonlar ekledi.

 

Ekip, “Bu seçimler, farklı programların bloklarını birleştirmenin mimari konseptini vurgulamaya yardımcı oluyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerleşkenin kalbi, yemek yemek, uzanmak ve oynamak için alan sağlayan açık plan ortak alan. Bu alana bitişik bir kapalı mutfak.

 

 

Ana yaşam alanında, tavan en yüksek noktasında yedi metre yükselerek yüce bir his yaratıyor. Tavanın büyük bir kısmı, metal bir ızgara içine yerleştirilmiş cam panellerdir.

 

 

 

 

Kablolama ve borular görünür bırakıldı

 

 

Ekip, “Güneye bakan, yansıma önleyici filmle kaplanmış ve ikinci çatı tarafından doğrudan güneş ışığından korunan, gün ışığının gece gökyüzüne dönüşmesini sağlayan bir ışıklık görevi görüyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

Boyunca, çıplak tuğla ve taş, cumaru döşeme ve pembe renkli fayanslar dahil olmak üzere bir kaplama karışımı vardır. Ekip, kabloların ve boruların görünür bırakıldığını ve bu faydacı unsurlara “güzellik kazandıracak” şekilde düzenlendiğini söyledi.

 

 

 

 

 

Mimarlar bir dizi pencere kullandı

 

 

 

Mimarlar ayrıca bir pencere karışımı kullandılar. Bazıları sabit, bazıları katlanır kanatlara sahiptir ve bazıları döner açılıp kapanan kapılardır. Tip “daima onların etkisi altındaki mekanlara uygun”dur.

 

Ekip, “Hem insanların akışını sağlamak hem de manzarayı çerçevelemek için stratejik olarak konumlandırılmışlar” dedi.

 

Diğer Brezilya evleri arasında, Marcos Bertoldi Arquitetos’un ahşap perdeye sarılmış bir Curitiba evi ve Studio MK27’nin geniş açıklıkları ve dev bir çatısı olan bir sahil villası yer alıyor.

Fotoğraf Fran Parente’ye aittir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Lever Architecture Meyer Memorial Trust, gelişen ve adil bir Oregon’a katkıda bulunan kuruluşlara, topluluklara, fikirlere ve çabalara yatırım yapan bir vakıftır. Portland’ın Albina semtindeki yeni kampüsleri, vakfın eşitlik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ifade eden bir tasarımla desteklenen, Meyer’in girişimlerini eyalet çapında ilerletmek için bir platformdur.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org