ÇATI SERASI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ÇATI SERASI
Share 20 Nisan 2022

Tasarım: Meta Architectuurbureau ve Van Bergen Kolpa Architecten

Agrotopia, mevcut bir binanın üzerine inşa edilmiş dev bir çatı serasıdır.

Editör: Rima Sabina Aouf

Meta Architectuurbureau ve Van Bergen Kolpa Architecten, Belçika’da bir kentsel gıda üretim merkezi oluşturmak için bir tarım pazarının çatısına eklenen bir sera olan Agrotopia’yı tasarladı.

 

 

 

 

 

 

 

Roeselare şehrinde bulunan Agrotopia, kentsel gıda üretimi için Avrupa’nın en büyük kamu binasıdır ve hem çiftlik gıdaları hem de halkı tarım konusunda eğitmek için kullanılacaktır.

 

 

9.500 metrekarelik sera, REO Peçe tarımsal müzayede pazarının üzerine inşa edildi. REO Veiling tarafından Flaman çiftçiliği ve bahçecilik araştırma enstitüsü Inagro ile birlikte görevlendirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agrotopia, Belçika’nın Roeselare şehrinde 9.500 metrekarelik bir çatı katına yayılıyor

 

İçeride, Agrotopia bir dizi farklı meyve ve sebze yetiştirmesine izin vermek için dört iklim bölgesine bölünmüştür ve bina ayrıca araştırma tesislerine ve genel halk için bir eğitim parkuruna sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlar, araştırma ve eğitime ayrılan alanların binada çalışan insanlar için daha uygun bir iklime sahip olması için sıcak ve nemli sera içinde kutu içinde kutular oluşturdular.

 

 

 

Dışarıdan, Agrotopia, Meta Architectuurbureau’nun “çelik ve camdan oluşan gururlu, şeffaf bir heykel” olarak tanımladığı birbirine bağlı bir sera gibi görünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geniş bir merdiven, ziyaretçileri Agrotopia’ya götürür

 

 

Binanın giriş cephesi, binanın uzunluğu boyunca uzanan geniş bir merdivenle cumbalı pencereler oluşturmak için dikey olarak yönlendirilmiş bir cepheye sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu, merkeze gelen ziyaretçilerin başlangıç noktasını oluşturan Kentsel Bahçe Bitkileri Meydanı’na çıkar.

 

 

Serada ayrıca dikey ekimi desteklemek için tasarlanmış çift yükseklikte bir kış bahçesi de bulunuyor. Bu bölüm, stüdyonun mahsuller için iyi güneş ışığını garanti ederken aynı zamanda zemin seviyesinde yansımasız bir görünüm oluşturduğunu söylediği yatay yönlü bir yapıya sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

Seranın çift yükseklikteki bölümü dikey bahçeciliğe izin verir

 

 

Bu kış bahçesinin dibinde, serayı sulamak için kullanılan çatıdan gelen yağmur suyunu depolayan silolar bulunmaktadır.

 

 

Sulamadan gelen akıntı da geri dönüştürülür ve sera içinde yeniden kullanılırken, ısıtma yakındaki bir atık yakma tesisinden gelen artık ısıdan gelir ve mimarların “şehirle dairesel bir simbiyoz” dediği şeyi yaratır.

 

 

Van Bergen Kolpa Architects direktörü Jago van Bergen, “Müşterilerimiz Inagro ve REO Veiling ile birlikte çok sayıda yeniliğe sahip iddialı bir bina gerçekleştirdik” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Farklı iklim bölgeleri, sürdürülebilir ve ekonomik alan kullanımı, şehirdeki yapraklı sebze ve meyve sebze araştırmaları, çatı katının kamusal bir işleve açılması, alan ve enerjinin dairesel kullanımı gibi özelliklere sahip tek bir bina.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sera hem yetiştirme tesisleri hem de halk eğitimi için alanlar içeriyor

 

 

Meta Architectuurbureau yönetici ortağı Niklaas Deboutte, Agrotopia’yı büyük kentsel tarım projeleri için bir test vakası olarak nitelendirdi.

 

 

Deboutte, “Mevcut bir binanın üzerine bir sera inşa etmek bu ölçekte daha önce hiç yapılmamıştı ve birçok fırsat ve zorluk ortaya çıkardı” dedi.

 

 

“Çelik seranın beton altyapı ve karmaşık kurulumlarla entegrasyonu, Roeselare şehri için olağanüstü mimari kaliteye sahip gerçek bir kamu binasıyla sonuçlandı.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlar, Agrotopia’yı büyüyen ve ziyaretçi alanlarını ayırmak için bir “kutu içinde kutu” olarak tasarladılar.

 

 

Agrotopia, Flaman Devlet Mimarının Üretken Bir Peyzaj için Pilot Projeleri’nin (PPPL), sosyal zorlukları karşılayan yenilikçi bina projelerini finanse eden bir programın bir parçasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Van Bergan Kolpa, yemek mimarisinde uzmanlaşmış Hollandalı bir stüdyo iken Meta Architectuurbureau, geçmiş çalışmaları arasında Eduardo Souto de Moura ile birlikte Bruges Toplantı ve Kongre Merkezi’ni de içeren Belçikalı bir stüdyodur.

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf:  Filip Dujardin

 

Kaynak: Dezeen

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Lever Architecture Meyer Memorial Trust, gelişen ve adil bir Oregon’a katkıda bulunan kuruluşlara, topluluklara, fikirlere ve çabalara yatırım yapan bir vakıftır. Portland’ın Albina semtindeki yeni kampüsleri, vakfın eşitlik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ifade eden bir tasarımla desteklenen, Meyer’in girişimlerini eyalet çapında ilerletmek için bir platformdur.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org