BRINDA SOMAYA |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
BRINDA SOMAYA
Share 1 Nisan 2022

Hayatının erken dönemi ve eğitimi

 

 

Somaya, 28 Haziran 1949’da K.M Chinnappa ve Ganavati Chinnappa’nın çocuğu olarak doğdu. Daha sonra Katedral ve John Connon Okulu’nun bilim programına katıldı. Somaya, 1966’da Amerika Birleşik Devletleri’nde (Kuzey Karolina) okumak için prestijli bir Amerikan Saha Hizmeti Uluslararası Bursu kazandı.

 

 

 

 

Daha sonra, mimarlığı ele almak için çok ilham aldı. 1967’de Hindistan’a döndü ve Mimarlık Lisansını Sir J.J. Mumbai’deki Mimarlık Okulu, 1971’de mezun oldu. Somaya ABD’ye dönmeyi seçti ve 1973’te Master of Arts derecesi ile mezun olduğu Northampton, Massachusetts’teki Smith College’a katıldı. 1972’de Cornell Üniversitesi’nde kısa bir tasarım kursuna katıldı.

 

 

 

 

 

 

Kariyer

 

 

 

Somaya, mimarlık pratiğine 1978’de Hindistan’ın Mumbai kentinde başladı. Firmasının ilk ofisi bahçesinin arka tarafındaydı.1978’den 1981’e kadar, aynı zamanda bir mimar olan kız kardeşi Ranjini Kalappa da ona katıldı. Ablası Hollanda’ya gittikten sonra kendi başına çalıştı. Somaya, yerel mimari için bilgi ve ilham aldığı Hindistan’ın kırsal bölgelerine seyahat etti. Böyle bir örnek, yerel olarak mevcut kaynakları ve teknikleri, pergolaları ve avluyu kullanarak yerel mimariyi yansıttığı Vadodara’daki Nalanda Uluslararası Okulları’dır. Hint kültürünü mimarisine yansıtıyor, tasarımları hem geleneksel hem de sürdürülebilir olarak adlandırılıyor. Çalışmaları kurumsal, endüstriyel ve kurumsal kampüsleri içeriyor ve kaldırımlar, parklar ve plazalar olarak yeniden inşa edip yeniden icat ettiği kamusal alanlara uzanıyor.[6 ] Bu kampüslerden bazıları şunlardır: Tata Danışmanlık Hizmetleri, Banyan Park, Mumbai; Nalanda Uluslararası Okulu, Vadodara; ve Zensar Technologies, Pune. Firması, Ahmedabad Hindistan Yönetim Enstitüsü’nün tarihi Louis Kahn Binalarının Restorasyonu ve İyileştirilmesi ile Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nün yeni Akademik Binaları için yapılan yarışmayı kazandı.

 

 

Halen Vijayawada, Planlama ve Mimarlık Okulu için Yönetim Kurulu Başkanıdır ve 40 yılda 200’den fazla proje inşa etmiştir.

 

 

 

 

 

 

1999’da Somaya, Hindistan’daki HECAR Vakfı’nın kurucu mütevellisiydi. 2000 yılında, Women in Architecture 2000 Plus Konferansı ve Hindistan, Bangladeş, Srilanka, Avustralya ve Pakistan’dan kadın mimarlar için küresel bir vitrin platformu olan Güney Asyalı Kadın Mimarlar’ın eserlerinin sergilendiği serginin başkanı ve küratörü olarak görev yaptı.

 

 

 

 

 

 

Ödüller ve onurlar

 

 

2004, Mumbai’deki St. Thomas Katedrali’nin restorasyonu için UNESCO Asya-Pasifik Mirası ödülü.

 

 

 

Mumbai St. Thomas Katedrali

 

 

 

2006, Baroda’daki yeni Nalanda Okulları Kampüsü için Önde Gelen Avrupa Mimarlar Forumu ödülü sahibi.

 

 

 

Nalanda International School

 

 

 

2007, yaşam boyu başarıya ulaşan ilk kadın olarak Wienerberger Altın Mimar Ödülü.

 

 

 

2008, Bhadi Köyü’nün rehabilitasyonu için Vassilis Sgoutas Ödülü.

 

 

 

Bhadi Köyü  Rehabilitasyonu

 

 

 

2019, Navi, Mumbai’deki Jubilee Kilisesi için Hint Devlet Mimarisi için AYA JK Çimento Ödülü ve Katedral ve John Connon Ortaokulu için Hindistan Mimarlar Enstitüsü Kitply Koruma Ödülü.

 

 

 

2013 yılında dünya çapında tasarım ve hizmetin kesiştiği noktada çalışan “100 KÜRESEL KAMU ÇIKAR TASARIMI” kişilerinden biri olarak seçildi.

 

 

 

2012’de mezun olduğu Smith College’dan fahri doktora unvanı aldı.

 

 

 

2014 yılında Hindistan Mimarlar Enstitüsü – Baburao Mhatre Yaşam Boyu Başarı Altın Madalyası ile ödüllendirildi.

 

 

 

2015 yılında, Hindistan Eğitim Derneği’nin Mumbai Mimarlık Fakültesi tarafından Seçkin Profesör olarak onurlandırıldı.

 

 

 

2017, Rajabai Saat Kulesi ve Üniversite kütüphane binası Mumbai’nin restorasyonu ve korunması için Arcasia Ödülleri’nde mansiyon ödülü aldı.

 

 

 

Rajabai Saat Kulesi

 

 

 

2017, Olağanüstü Endüstri Katkısı için Grohe NDTV Tasarım ve Mimarlık Ödülü.

 

 

 

2019, Somaya ve Kalappa Danışmanları, 2019’da Ahmedabad’daki Hindistan Yönetim Enstitüsü’nün tarihi Louis Kahn Binalarının Restorasyonu ve İyileştirilmesi yarışmasını kazandı.

 

 

 

2017’den 2023’e kadar Cornell Üniversitesi’nde Andrew Dickson Profesör olarak atandı.

 

 

 

Bhuj’un Bhadli Köyü

 

 

 

Bhadli Köyü, Bhuj’un 40 km kuzeybatısında yer almaktadır. Köy 6.9 Richter ölçeğinde bir depremle yerle bir oldu.

 

 

 

 

 

 

Somaya, köyün benzersiz kimliğini yeniden inşa etmek için tüm köylüleri dahil etti. Müslüman aileyi dahil etti ve onları köyün ekolojisiyle ilgilenen ve yağmur suyunu toplamak için bir su deposu oluşturmak için yetenekli mühendisler istihdam eden Patelbhai’yi karmaşık Bandhani (kravat ve boya-kumaş işi) yapmakla görevlendirdi. Bu proje için ana odak noktası, sağlıklı ve hijyenik bir ortamı teşvik edecek şekilde tasarlamaktı. Evleri, çölün tozunu ve yoğun ısısını engelleyecek şekilde tasarladı.

 

 

 

Minimum güneş ışığı ve toz için hava değişimi için minimum açıklıklar vardı ve beton jaalis kullanıldı. Ayrıca, köylüler için sıkı sıkıya bağlı bir topluluk oluşturmak için 5-6 hanelik bir küme yapılmıştır. Hayvancılık ve değerli eşyalar için ayrı bir alan oluşturuldu. İnsanlarda korkuyu yeniden canlandırmak için 3 adet SSB kaide Kirişi yerleştirildi: biri pervaza, biri lentoya ve biri çatı tabanına. Proje, enkaz, kapı ve pencereleri yeniden kullanarak malzemelerin yeniden kullanımını en üst düzeye çıkardı. Vakıf malzeme sağlamayı kabul ederken, emek köylüler tarafından sağlandı, böylece köylüler oldu.

 

 

 

 

 

 

Bhadli’deki bir okul 2002’de yeniden inşa edildi, 194 öğrenci ve 6 öğretmen ile karma bir ilkokul. Öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için başlangıçta geçici bir okul inşa edildi. Somaya, köylülerle yakın bir şekilde çalıştı ve paradan tasarruf etmek için yerel olarak mevcut malzemeleri kullandı.

 

 

 

Aziz Thomas Katedrali

 

 

 

Somaya ile temasa geçildiğinde Mumbai’deki en eski Anglikan Kilisesi olan St. Thomas Katedrali 298 yıllık bir yapıydı.

 

 

 

 

 

 

 

Katedral, düz çatının beton levhasında bir sızıntıya sahipti. Referans için fazla fotoğrafı yoktu, bu yüzden orijinal çatının siyah beyaz bir görüntüsüne güvenmek zorunda kaldı. Somaya’nın UNESCO Asya-Pasifik Miras Ödülü’nü kaybettiği Birinci Derece Miras Yapısı başarıyla restore edildi.

 

 

 

Nalanda Uluslararası Okulu

 

 

 

Gujarat’ta Vadodara yakınlarında 12 dönüm arazi üzerine inşa edilen Nalanda International School, 2003 yılında inşaatına başladı. 4 dönüm arazi spor ve oyun tesisleri için ayrıldı. Somaya, yerel duvar ustaları tarafından üretilen yerel tuğlaları kullanarak projesine Jaipur geleneğini yansıttı. Öğrencilere huzur ve sükuneti sağlamanın yanı sıra sürdürülebilirlik için projeler tasarladı.

 

 

Diğer projeler

 

 

 

Nalanda Uluslararası Okulu, Vadodara

 

 

 

Goa Yönetim Enstitüsü, Goa

 

 

 

Goa Yönetim Ofisi

 

 

 

Birla Teknoloji ve Bilim Enstitüsü, Pilani

 

 

 

Zensar Technology Limited, Pune

 

 

TCS Evi, Bombay

 

 

 

 

St. Thomas Katedrali, Bombay

 

 

 

Bhadli Köyü’nün Okul ve Toplum Merkezi, Bhuj ile birlikte rehabilitasyonu

 

 

Hindistan Yönetim Enstitüsü – Ahmedabad (IIM-A) Louis Kahn Kampüsü Restorasyonu

 

 

Koruma neden Brinda Somaya’nın kalbine daha yakın?

 

 

 

Editör: Sasikala Raje

 

 

 

Altmış dokuz yaşındaki Brinda Somaya, Mumbai’nin prestijli mimarlık okulu Sir JJ Mimarlık Okulu’ndan Mimarlık Lisans derecesidir. Master of Arts’ı Amerika Birleşik Devletleri Northampton’daki Smith College’da yaptı. Profesyonel başarıları da dikkate değer olduğundan, onu diğer profesyonellerden ayıran sadece eğitim geçmişi değildir.

 

 

 

1978 yılında kız kardeşi Ranjini Kalappa ile birlikte kendi muayenehanesi olan Somaya ve Kalappa Consultants’ı kuran Brinda Somaya, işe bir bahçe kulübesinden başlamış ve bugün ülkenin önde gelen mimarlık firmalarından biridir. Brinda Somaya, kırk yıla yayılan profesyonel kariyerinde Hindistan’da kurumsal, endüstriyel ve kurumsal müşterilere hizmet vermiştir.

 

 

 

Birden fazla kurumsal ve eğitim kampüsünün master planlama ve bina tasarımı, uzmanlık alanlarından biri haline geldi ve ona birçok ün kazandırdı. Bu ödüllü kampüslerden bazıları şunlardır: Tata Danışmanlık Hizmetleri, Banyan Park, Mumbai; Nalanda Uluslararası Okulu, Vadodara; ve Zensar Technologies, Pune. Birkaç yıl önce, yani 2015’te firması, Hindistan Yönetim Enstitüsü Ahmedabad’ın (IIM-A) tarihi Louis Kahn Binalarının Restorasyonu ve Yükseltilmesi ile Hindistan Enstitüsü’nün yeni Akademik Binaları yarışmasını kazandı. Teknoloji û Bombay (IIT-B). Geçen yıl firması, ülkenin en büyük holdinginin ikonik genel merkezi olan Bombay House’u yenileme görevini üstlendi. Bombay Evi, 93 yıl aradan sonra bu tür ilk kapanışı olan yenileme çalışmaları nedeniyle yaklaşık bir yıl süreyle iş için kapalı olacak. Pek çok prestijli projeye imza atmasına rağmen, Somaya’nın ilk aşkı her zaman koruma projeleri olmuştur. Neden biliyor musun?

 

 

 

Gençlik yıllarında, okuluna giderken her gün çok güzel eski binaların (miras yapılarının) yanından geçerdi. Çocukluğundan itibaren bu binaları her gün görmenin kalıcı ve silinmez bir etkisi oldu ve profesyonel kariyerine başladığında inançlarını etkiledi. Mesleğe başladığında, her mimarın geçmiştekilere duyarlı olması gerektiğine inanmaya başladı. Böylece, yıllar içinde koruma için özel bir tutku geliştirdi. Bangalore’deki West End Oteli’ni, Mumbai’deki Katedral Okulu’nu ve St Thomas Kate  drali’ni restore etti.

 

 

 

Bangalore’deki West End Oteli

 

 

 

Brinda Somaya, çalışmaları için birçok ödül ve takdir aldı. Mayıs 2012’de, mezun olduğu Smith College’dan Fahri Doktora unvanı aldı. 2014 yılında Hindistan Mimarlar Enstitüsü Baburao Mhatre Yaşam Boyu Başarı Altın Madalyası ile ödüllendirildi. 2015 yılında, Hindistan Eğitim Derneği Mimarlık Fakültesi (IES), Mumbai tarafından Seçkin Profesör olarak onurlandırıldı. Vijayawada û 2016, Planlama ve Mimarlık Okulu Guvernörler Kurulu Başkanıdır. Ocak 2017’de Hindistan’da Mimarlık Mesleği ve Eğitimini İncelemek için Mimarlık Konseyi Komitesi Üyesi oldu ve Yönetim Kurulu’na katıldı.

 

 

 

Lafargeholcim Sürdürülebilir İnşaat Vakfı, Zürih, İsviçre.

 

 

 

Kaynak: www.sawdust.online

 

 

Yeni bir yol tasarlama

 

 

Women in Design 2020 + konferansı, kadın odaklı uygulamaların çeşitliliğini ve zenginliğini kutlamayı amaçlıyor.

 

 

Nandini Somaya Sampat ve Profesör Brinda Somaya

 

 

Profesör Brinda Somaya’nın 70 yaşında bile devam etmesini sağlayan şey asla pes etmeme ruhudur. 20 yıl önce aklındaki bir vizyonla, Hindistan’ın dört bir yanından kadınları bir araya getirerek tasarım alanında kadınları kutlamak için bir misyon üstlendi. ve Güney Asya. Sonunda Tasarımda Kadınlar 2020+ (WID2020+) konferansının kurulmasına yol açan bir çaba.

 

 

 

 

 

 

 

“1990’da, pratiğime başladıktan on yıl sonra, işlerini ve daha da önemlisi disiplindeki mücadelelerini ve zorluklarını anlama arzusuyla kadın profesyonellerle bağlantı kurma ihtiyacı hissettim. İnternet ve e-postanın olmadığı günlerde, kadın profesyonellerin ağ kurması için çok az fırsat vardı. Kadın mimarlar için mesleğin durumunu da merak ettim” diye paylaşıyor mimar ve kentsel çevreci. Ancak Somaya’yı hayal kırıklığına uğratacak şekilde, kadın mimarlardan hiçbir yanıt alamadı.

 

 

 

Somaya, çalışkan bir ruhla, 10 yıl sonra, işbirliği veya ortaklık içinde çalışan ve tasarım ve uygulama açısından önemli bir çalışma grubuna sahip kadınlara forumu yeniden açtı.

 

 

 

“1990’larda biraz tecrit altında çalıştım ve yine uygulamanın durumunun tam olarak farkında değildim. Ancak bu sefer, çeşitli uygulamalara sahip, kapsamlı ve çeşitli portföylere sahip kadınlardan – sadece on yıl sonra – yanıt karşısında şaşkına döndüm, ”diyor Somaya şaşırarak.

 

 

HECAR Vakfı’nın küratörlüğünü Somaya ve Kalappa Danışmanları ile birlikte yürüten 2020+ konferansı yalnızca kadın odaklı uygulamaların çeşitliliğini ve zenginliğini kutlamakla kalmayacak, aynı zamanda yazarlık, pedagoji, koruma ve restorasyon, siyaset, tasarım, şehircilik ve aktivizm. Üç günlük konferansta hikayelerini, düşüncelerini ve fikirlerini paylaşan 35’ten fazla kadın konuşmacı ve panelist yer alacak. Tasarımın değişen kalıpları hakkındaki tartışmalardan, çalışmalarını sergilemeye kadar, konferansta her şey var.

 

 

 

“İşbirlikçi çabalara dayanan dünyada izole bir uygulamanın artık mümkün olmadığına inanıyorum. Bu konferansın yalnızca başarılı girişimlerin ve fikirlerin bir kutlaması olmayacağına inanıyorum, aynı zamanda bir dönüm noktası, işlerini sahiplenen bireylerin bir dönüm noktası, daha iyi bir dünya vaadi olacak” diyor mimar.

 

 

 

HECAR Vakfı mütevelli heyeti üyesi Nandini Somaya Sampat için WID2020+, Hindistan ve dünyanın dört bir yanından kadın mimarlar ve tasarımcılar tarafından yapılan çığır açan iş hacmini sergilemeyi umuyor. Sampat, konferansın özünde kadınların inşa ettiği ve etkilediği projeleri kutlamakta yattığını vurguluyor.

 

 

 

“Bu, kadınların geleceğin mimarisinde ve tasarımında öncü bir rol oynamasını sağlayacak. Genç nesil mimarlara ve tasarımcılara tutkularının peşinden gitmeleri ve Hintli ve küresel bir topluluğun desteğine sahip olduklarını bilmeleri için ilham veren sürdürülebilir bir anlatıya ulaşmak istiyoruz” diye açıklıyor.

 

 

 

Son 20 yılda tasarım alanında kadının değişen statüsünden memnun olan Somaya, “Kadınlar son yirmi yılda pedagojiye ve söyleme önemli katkılarda bulundu. Birçoğu Hindistan’da başarılı ve bağımsız uygulamalara girişti ve kurdu. Uygulamalarının çok yeni aşamalarında olan bazı kadın mimarlar, son yirmi yılda ofislerini yaratıcı güç merkezlerine dönüştürdüler.”

 

 

 

Kaynak: www.asianage.com

 

 

Tasarım anlayışı

 

 

 

Sadece 24 yaşında Vijay Chauhan’ın kalbini kazanan Hindistan’ın en önde gelen mimarlarından biri.

 

 

Tasarım duayeni Brinda Somaya’nın 40 yıllık pratiği, zor seçimleri keskin iş zekası ile dengeleme konusunda bir ustalık sınıfıdır.

 

 

 

Bu baş mimarın ofisinin köşe duvarında özenle düzenlenmiş kişisel fotoğraflardan oluşan bir dizi arasında, koridor korkuluğuna yaslanmış bir kadının çarpıcı siyah beyaz portresi var. Dikkat çekici bir resim değil, ancak fotoğraflanan kadının sadeliğine hayran kalmamak elde değil. Ortalama yüksekliği ve esnek figürü, uzunluğu için sari pallu ile rekabet eden hacimli, örgülü bir yele ile tamamlanıyor. Tüm bunlar, onun alçakgönüllü duruşunun ardındaki ateşli potansiyeli yalanlıyordu.

 

 

 

 

 

 

 

1970’lerin sonlarında, Parle Products’tan Vijay Chauhan, o zamanlar 24 yaşındaki mimarın yaratıcı çizgisini yakaladı. Bombay Başkanlık Golf Kulübü’ndeki bir yüzme kompleksi için komiteye bir plan sunduğunda, ona fabrikalardan birinde çalışması için iş teklif etti. Yeni evli asker karısı için bu, ihtiyacı olan beklenmedik bir molaydı. Rs ödeniyordu. 800, ABD’deki eğitiminin tanınmasına rağmen, çalıştığı firmada özellikle mutlu değildi. “Chauhan ailesi, sari giyimli genç bir kadına yapması için bir endüstriyel proje verme güvenine sahipti. O zamanlar sadece bir fabrikanın parçasıydı, ancak 40 yıl sonra bugün hala benim müşterilerim,” diye belirtiyor Somaya ve Kalappa Consultants’ın kurucusu Brinda Somaya.

 

 

 

Somaya’nın kendi pratiğini kurma güvenini kazanması için tek gereken birkaç solo projeydi. Şans eseri, girişimci girişimine başlamak için doğru ortağı bile buldu. 1978’de Somaya’nın ablası, bir JJ Sanat Okulu ve Pratt Mimarlık Enstitüsü mezunu olan Ranjini Kalappa, Hindistan’a döndü. Ve Chinappa (kızlık soyadı) kız kardeşler Mumbai’de küçük bir bahçe kulübesinde tasarım stüdyolarını böyle kurdular. “Yarı zamanlı olarak bizimle çalışması için bir mimar tutmuştuk ve bir keresinde öğleden sonra ofise gidip onu uyurken bulduğumu hatırlıyorum, çünkü başlangıçta fazla işimiz yoktu” diye hatırlıyor. Çok geçmeden bu durum değişti, Somaya üç kalıcı el daha işe almaya devam etti, ancak 1980’de üssü Avrupa’ya taşıyan kurucu ortağını bırakmak zorunda kaldı.

 

 

 

Güçlü Temel

 

 

 

Ablasını özlemişti ama genç girişimci için daha acil sorunlar vardı. Bürokrasi ile çekişme bunlardan biriydi. “Bandra’da (Bombay banliyösü) bir belediye binasının önünde üç gün boyunca beklediğimi hatırlıyorum, burada peon bile beni karşılamaya gelmiyordu. Dosyalarımı bulamadıklarını söyleyip durdular,” diyor çaresizlik hissini anlatarak. Bu çok uzun sürmedi, çünkü çok geçmeden bir arkadaşı tarafından aşılmaz bürokrasi ve işi halletmek için nasıl yardım alması gerektiği konusunda bilgilendirildi.

 

 

 

Risk almak ve cesur kararlar almak, Somaya’nın hayatı boyunca yaptığı bir şeydi. Kadınların sınıfın sadece %10’unu oluşturduğu bir dönemde mimarlık kursunu tercih etmek olsun; ya da bir bavul hazırlayıp 16 yaşında bir öğrenci değişim programıyla bir yıllığına Amerika Birleşik Devletleri’ne uçmak; hatta günlük 5 dolarlık bütçeyle üç ay boyunca Avrupa’yı sırt çantasıyla gezmek ve tren istasyonlarında uyumak; Somaya bunu asla kabadayılık olarak değil, bir yaşam biçimi olarak gördü. Belki de bu, ebeveynleri sayesinde çocukluğunda yaşadığı zorlukların bir sonucuydu – Bengaluru doğumlu Somaya için yaz tatilleri, ailesi ülkenin dört bir yanına seyahat ederken macera hikayelerini kaleme almak için bir fırsattı. “Ailem beni ve kız kardeşimi Bihar’daki Nalanda Üniversitesi’nin antik kalıntılarını görmeye götürdüğünde sadece sekiz yaşında olduğumu hâlâ hatırlıyorum. Binanın ve manastırın tuğla işçiliğini ve güzelliğini anlatabilirim, ”diyor arkeoloji ve daha sonra mimarlık fikrini bir meslek olarak yerleştiren deneyimden. Bugüne kadar birçok ülkeyi gezen 69 yaşındaki mimar, seyahat tutkusunu anne ve babasına bağlıyor.

 

 

 

 

 

 

Ayrıca akademik yörüngesini ve daha sonra başarılı kariyerini teşvik ettikleri özgürlüğe bağlıyor. “Bence sadece kızların olduğu ailelerde size her fırsat veriliyor. Biz büyürken, sadece evlenmek ve evde oturmak söz konusu değildi. Eğitim önemliydi, bir mühendis olan babam bana fizik öğretmek için beşte uyanırdı ve bir zoolog olan annem bana kimya öğretirdi. Endişelendiler ama beni hiçbir şey yapmaktan alıkoymadılar” diye anlatıyor çocukluğunu. Somaya, şu anda bir kalp-damar cerrahı olan, bu tarihe kadar “sessiz bir destekçi” olan, seyahat taahhütlerini veya işte geçirdiği zamanı sorgulamayan bir hayat arkadaşı buldu.

 

 

Ünlü Plan

 

 

Bu mimarın kırk yıl boyunca yaptığı çalışmaları kronikleştirmek için oturduğunuzda, hepsinin tek bir kategoriye girmediğini keşfedersiniz. Örneğin, Aşağı Parel’in eskiden sıkışık değirmen bölgesinde Mumbai’nin silüetine bir bakış, şehrin evrimini ve pratiğini ortaya koyuyor. Koruma, şehir, kültür, topluluk ve çağdaş – Somaya’nın onları aramayı sevdiği beş C – kapsamlı çalışma grubunu tanımlar. Konut projeleri, ardından Club Mahindra için konaklama projeleri ve Taj West End Bangalore gibi diğer mülkler, Tata Danışmanlık Hizmetleri’nin ülke çapındaki kampüsleri olan St John Katedrali’nin UNESCO ödüllü restorasyonu. Firma, New York merkezli mimarlık firması Pei Cobb Freed & Partners for the World Towers at Lower Parel ile işbirliği yaptı ve Hindistan’ın en prestijli akademik kurumları olan IIT Bombay ve IIM Ahmedabad’ın restorasyonu üzerinde çalışıyor.

 

 

 

Tabii ki, bu yılın başlarında manşetlere konu olan en son koruma çalışması, güney Mumbai’deki tuzdan yazılıma dayalı şirket Tata – Bombay House’un ikonik merkeziydi. “Tasarım açısından değil, zaman çizelgesi açısından üstlendiğimiz en zorlu projelerden biriydi. Başkan N Chandrasekaran, JRD Tata’nın doğum gününde Temmuz ayına kadar tamamlamamızı istedi. Ve bina boşaltıldıktan sonra sadece yedi ayımız vardı. İmkansız görünüyordu, ama başardık. Başkan bizimle düzenli aralıklarla bir araya geldi ama aynı zamanda bize çok fazla özgürlük de verdi,” diye mütevazi bir şekilde bitiriyor, ancak bu gülümsemenin ardındaki gurur duygusunu kaçırmak zor olsa da.

 

 

Ve Somaya’ya başarısını hangi faktörlere bağladığını sorduğunuzda, anında yanıt “bana inanan müşteriler” oluyor. “Müşteri kazanmak için golf oynamadım ya da bir barda ya da kulüpte sosyalleşmedim. Müşterilere bizi seçmeleri için güven veren şey, yıllar içinde inşa edilen çalışmalardı” diyor. Bu, etikten taviz verilmeyen bir politikayla birleştiğinde, stüdyo artık bir marka haline geldiği için SNK itibarını kazandı. Ancak bu her zaman işi aldıkları anlamına gelmiyor. Somaya, zor yoldan öğrendiği bir iş dersini hatırlıyor. “Bir zamanlar, projede bütünlük açısından olup bitenlerden memnun olmadığım için bir müşteriye karşı çok açık sözlüydüm ve öyle söyledim. Pişman olmadığım o projeyi kaybettim. Ancak bunun bana öğrettiği şey, değerlerinize bağlı kalmanın bazen kabul etmeye istekli olmanız gereken zor seçimleri gerektireceğidir” diyor. Ve bu, stüdyosunun planladığı Erik hükümeti projeleri, o ve ekibi başkentteki yetkilileri yatıştırmayı reddettiği için elinden kayıp gittiğinde bile sürdürdüğü bir politikaydı.

 

 

Etik dışında, Somaya’nın taviz vermediği başka bir yön varsa, o da ücrettir. “Bir işletme olarak yaratıcı bir uygulama yürütmek zordur. Mimarların birbirinden alıntı yapması sadece mesleğe zarar veriyor. Müvekkillerimize ücretimizden başka para kazanmadığımızı söylüyoruz ve bu organizasyonu istediğimiz gibi yürütmemizi sağlayan ücreti alamazsak işi kabul etmiyoruz” dedi. diyor. Somaya, avukattan mimar olan kızıyla birlikte 50’den fazla mimar, tasarımcı, mühendis ve miktar tahmincisinden oluşan bir ekibi yönetiyor.

 

 

 

Somaya’nın, işbirlikleriyle dünyaca ünlü mimarlarla çalışırken bile sofraya getirdiği değeri baltalamamayı sürdürüyor.

 

 

 

Kaynak: www.wow.outlookbusiness.com

 

 

 

 

 

 

 

Bir ortaklığın uzun sürebileceğine ve her iki tarafa da fayda sağlayabileceğine inanıyor, en uzun olanı, Chicago’daki Barack Obama Başkanlık Kütüphanesi için sözleşmeyi kazanan karı koca ikilisi Tod Williams ve Billie Tsien ile 13 yıllık bir çalışma ilişkisi. Somaya, “Diğer taraftan gelecek olan uzmanlık, ancak bir işbirliğinde kişi kendi yaratıcılığını azaltmamalıdır. Stüdyomuzda kimlerle ve hangi proje için işbirliği yaptığımızı çok iyi anlıyoruz. Ve sadece iki ila üç proje ortak çalışma olacak” diye açıklıyor.

 

 

 

Yeni zirveler

 

 

Somaya, masasında ya da sahada çalışmadığı zamanlarda bazı akademik ve endüstriyel çalışmalara zaman ayırıyor. Şu anda Cornell Üniversitesi’nde AD White profesörü olarak listelenen 20 isim arasında tek Hintli ve Zürih merkezli LafargeHolcim Sürdürülebilir İnşaat Vakfı’nın ana jürisinde. Cornell Üniversitesi’nden fahri doktora aldı. Ve profesyonel tavsiye için birbirlerine başvuran kadın mimarlardan oluşan bir ağ oluşturmada başarılı oldu. Dört yaşındaki büyükanne, “Hiç çalışmıyordum. İlk çocuğum doğmadan üç gün önce bile sahadaydım.”

 

 

 

Her sabah işe gitmek için uyanmayı hâlâ son derece heyecan verici bulduğunu görmek ilham verici. Ve işiyle ilgili son sözlerini istediğimizde bizi hemen düzeltiyor, “Mimarlık benim için iş değil, artık hayatımın bir parçası oldu.”

 

 

 

 

 

 

Hindistan Yönetim Enstitüsü, Ahmedabad, Gujarat; Dr. Brinda Somaya

 

 

 

Hindistan Yönetim Enstitüsü, Ahmedabad, Gujarat projesi, orijinal olarak Louis I Kahn tarafından tasarlanan ikonik ve modern miras yapılarının yapılı dokusunu korumaya yönelik devam eden bir koruma ve restorasyon projesidir.

 

 

 

 

 

Bunlar arasında 1 ila 18 arasındaki Yurtlar ve 4 Fakülte Bloku, Sınıf Kompleksi ve Vikram Sarabhai Kütüphanesi binasını barındıran Ana Kompleks binası bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Proje, koruma rölöve çalışmaları, yapı durum haritalama ve değerlendirmeleri, detaylı koruma planının hazırlanması ve uygulanması ile yapılı dokunun mekânsal ifadesi ile birlikte restorasyon, güçlendirme, iyileştirme ve yeniden kullanılabilirlik stratejilerini içermektedir.

 

 

 

 

 

Bilgi formu

 

 

 

 • proje: Hindistan Yönetim Enstitüsü
 • yer: Ahmedabad, Gujarat
 • mimar: Dr. Brinda Somaya
 • firma: Somaya ve Kalappa Danışmanları
 • Müşteri: Hindistan Yönetim Enstitüsü
 • Alan: 3,96,700-sq.ft
 • Durum: 2014 – Devam ediyor
 • fotoğraflar: Somaya ve Kalappa Danışmanları

 

 

 

 

Kaynak: www.sawdust.online

5 Yorum
 1. Öğreneceğimiz çok şey var. Bu denli mütevazı duruşlarda saklı bilgiler sanırım çok daha önemli.

  Songül Arseven | 1 Nisan 2022

 2. Zorlu ama başarılarla dolu bir mimarlık hayatı. Hayranlık duymamak elde değil.

  can özaydın | 9 Nisan 2022

 3. Mimarlığı bir sürü teknik avantajlar ve ithal edilmiş modern lüks malzemelerle parlatmadan yerelden başlayarak yapılabildiğine dair inanılmaz bir yol var burada. Çok öğretici.

  Mesut Galip Şahinoğlu | 16 Nisan 2022

 4. bayıldım yapılan işlere. gözlerden uzak kalanı yakınımıza getirdiğiniz için teşekkürler mimdap.

  Özgür Evren | 24 Nisan 2022

 5. Hindistan coğrafyasına ve kültürüne daha dikkatli bakmamaız gerekiyor bence. Batı uygarlığına fark atan birikimleri var. Somaya bu birikimi taşıyan çok önemli isimlerden.

  Arda Tezkan | 1 Mayıs 2022


Yorum yazmak için


Tasarım: Lever Architecture Meyer Memorial Trust, gelişen ve adil bir Oregon’a katkıda bulunan kuruluşlara, topluluklara, fikirlere ve çabalara yatırım yapan bir vakıftır. Portland’ın Albina semtindeki yeni kampüsleri, vakfın eşitlik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ifade eden bir tasarımla desteklenen, Meyer’in girişimlerini eyalet çapında ilerletmek için bir platformdur.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org