BİR KORUMA PROJESİ: MARES EVİ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
BİR KORUMA PROJESİ: MARES EVİ
Share 7 Nisan 2022

Tasarım: IDEO arquitectura

 

‘Kenevir, Kireç ve Marés Evi’ doğal yapı malzemelerinin kullanımından ilham alan IDEO arquitectura’nın restorasyon projesi.

 

Editör: Allie Shiell

 

 

 

 

 

 

Deney ve test için bir yer olan IDEO arquitectura tarafından adlandırılan ‘Kenevir, Kireç ve Marés Evi’, bina tasarımında doğal malzemelerin kullanımından ilham almıştır.

 

 

 

 

 

 

Mallorca’nın güney adasında bulunan ev, işin kendisi tarafından üretilen molozları, döşeme, fayans, kapılar, adada yerel olarak yerleşik şirketlerden yeni malzemeler gibi yüzeylerin yeniden kullanımı ve geri dönüştürülmesiyle birlikte kenevir, kireç sıva ve marés bloğu.

 

 

 

 

 

200 yıllık ev, artan nem sorunu yaşıyordu. İspanya’da bir yapı malzemesi olarak yaygın olarak kullanılmasa da mimarlar, kenevirin yüksek ortam nemine sahip alanlar için uygun olduğunu biliyorlardı çünkü bu malzemenin higrotermal düzenlemesi konforu artırıyor ve enerji tasarrufu sağlıyor.

 

 

 

 

 

Mimarlar, kenevirin duvarda rutubet bırakmak yerine, zemindeki nemi toplayıp iç mekana ilettiğini açıklıyor. Tüm zemin katın içinden geçen bir metre yüksekliğinde çevre kaidesi.

 

 

 

 

 

Ev kapatıldığında, bu kenevir kaide üzerinden ortama geçen kılcal nem, karşı cephelerde havayı yenileyen birkaç seramik menfezin stratejik konumu sayesinde ortadan kalkar.

 

 

 

 

 

 

Kenevir, yüksek termal kapasitesi (geleneksel işleme göre üç kat daha yüksek) sayesinde binanın çatısında ve malzemenin yüksek yoğunluğu mükemmel akustik performans sağladığından odaları ayıran duvarlarda da kullanılır. Merdiven korkuluklarının halatları da kenevirden yapılmıştır.

 

 

 

 

 

Kenevir kullanımının yanı sıra, yerel şirketler tarafından sağlanan kil ve seramikler iniş borularında, olukta ve diğer elementlerde bulunur. Salondaki şömine, mutfakta yeni zeminde ve odalardaki aydınlatma armatürlerinde kullandığımız kavisli iki tonozun ters çevrilmesiyle inşa edilmiştir.

 

 

 

 

 

Kuzey çamı (Mallorca’dan) cephelerin kapı ve pencerelerinde kullanılırken, Mallorca’da cephelerde ve dikey duvarlarda kullanılan eski bir teknik olan kireç konstrüksiyonu burada zemin ve tavanlar için kullanılır ve bu da iç mekanda plastik bir süreklilik sağlar.

 

 

 

 

 

 

Mimarlar, evin çevresel kimlik bilgilerini geliştirerek, işlerin ürettiği molozların olası kullanımlarını dikkate aldı. Yıkımdan çıkan moloz, mutfak ve banyolardaki yeni mobilyalar için kullanılan orijinal ‘marés’ blokları da dahil olmak üzere cephe duvarlarını sağlamlaştırmak için kullanıldı.

 

 

 

 

 

 

Mevcut, çok yıpranmış döşemeye, cephedeki yeni açıklıkların lentolarında yeniden kullanılarak ikinci bir hayat verildi. Bütün bunlar gezegenin kaynaklarının kullanımının azaltılmasına katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

1 Yorum
  1. Çok usta eller dokunmuş, her köşeden her detaydan belli. Sanki bir Mardin evi gibi geldi bana ve keşke bizde de böyle dokunuşlara fırsat verilse.

    Zeliha Aydemir | 14 Nisan 2022


Yorum yazmak için


Tasarım: Lever Architecture Meyer Memorial Trust, gelişen ve adil bir Oregon’a katkıda bulunan kuruluşlara, topluluklara, fikirlere ve çabalara yatırım yapan bir vakıftır. Portland’ın Albina semtindeki yeni kampüsleri, vakfın eşitlik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ifade eden bir tasarımla desteklenen, Meyer’in girişimlerini eyalet çapında ilerletmek için bir platformdur.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org