Montreal Kulesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Montreal Kulesi
Share 7 Mart 2022

Tasarım: Provencher_Roy

 

Bu proje, MİMAR’ın 2022 Mimarlık ve İç Mekan Ödülleri, Mimarlık: Uyarlanabilir Yeniden Kullanım kategorisinde Onur Ödülü sahibi olarak seçilmiştir.

 

 

 

 

 

“Bu, yeniden kullanım ve dönüşümün geçmişi nasıl kurtarabileceğinin ve yeni bir gelecek yaratabileceğinin harika bir örneği. Yeni iç eklentiler, fantastik yapısal formların içine rafine ve farklı bir unsur ekliyor.” — Jüri Üyesi Joey Shimoda, FAIA

 

 

 

 

 

 

575 fit yüksekliğinde, Montreal’in 1976 Olimpiyat Stadı’nın üzerindeki dramatik eğimli kule, şehrin altıncı en yüksek yapısıdır. Uzun zamandır beyaz bir fil olarak kabul edilen 200.000 fit kare iç alana sahip Montreal Kulesi, zirvesindeki gözlemevi dışında uzun süre boş kaldı. Ancak yerel merkezli Provencher_Roy, benzersiz bir şekilde yapılandırılmış çağdaş ofis alanları sağlamak için başlangıçta Fransız mimar Roger Taillibert tarafından tasarlanan kuleyi yeniden tasarladı.

 

 

 

 

 

 

Kulenin orijinal prefabrik beton kaplamasının geniş alanlarını cam perde duvarla değiştirmek, yeni ofis alanları boyunca doğal ışık sağlar ve kulenin iç yapısını ilk kez ortaya çıkarır.

 

 

 

 

Revize edilen proje, daha önce saklı yapısal jimnastiği ortaya çıkarırken kendine özgü siluetini koruyarak, Montreal Tower’ın İtalya’nın Pisa kentindeki Eğik Pisa Kulesi’nden daha büyük bir açıyla eğimli olağandışı heykelsi formunu koruyor.

 

 

 

 

 

 

Tasarımcılar, kulenin benzersiz mevcut koşullarını belgelemek ve yapıyı ofis dostu hale getirmek için ekonomik ve ulaşılabilir çözümler geliştirmek için kapsamlı 3D modelleme ve lazer taramadan yararlandı. Neredeyse yarım asırlık tarihinin çoğu için, Montreal Kulesi Olimpiyatlara yapılan müsrif kamu harcamalarını sembolize etti. Ancak son zamanlarda yapılan yenilemelerle asıl yapı, benzersiz formunu kucaklayan ve talihsiz geçmişiyle çelişen sürdürülebilir yeni bir yaşam bulmuştur.

 

 

 

 

 

PROJE BİLGİLERİ:

 

 

Proje: Montreal Kulesi, Montreal

Müşteri/Sahip: Société de développement et de mise en valeur du Parc olympique

Mimar: Provencher_Roy, Montreal. Mélissa Bélanger (Sorumlu Ortak ve Proje Yöneticisi – Mimari) Claude Provencher (Tasarım Lideri – Mimari), Alain Compéra (Proje Yöneticisi); Anik Mandalyan (Proje Müdürü); Josée Beaucage (Proje yöneticisi – Mimari (zarf)); Luc Martineau (Tech. Sr); Benoît Lacombe (Proje yöneticisi – Mimarlık (temel bina)); Anne Rouaud (Tasarım Ekibi); Danick Chouinard (Şantiye şefi); Mathieu Cormier (Şantiye şefi); Michel Roy (Maliyet kontrolü); Arnaud Bontemps; Marius Bouchard; Vanessa Dagenais; Normand Desjardins; Hani Diab; Tristan Doucet-Maly; Manuel Galipeau; Denis Gamache; Maxime Giguere; Maryia Kamisarava; Pascal Lessard; Guy Mancilla; Frank Murat; Raphael Sioui; Teodora Stefanova; Patrick-Hugh Tiernan. Richard Noël (Sorumlu Ortak – İç Tasarım); Marie-Claude Lambert (Proje Müdürü – Mimari konsept, İç Tasarım); Julien-Pierre Laurendeau (Baş Tasarım – İç Tasarım); Kim Tétreault (Tasarım ekibi – İç Tasarım); Laurence Roy Tasarım ekibi; Normand Evers (Tech. Sr.); Diane Lafrance (Tech Sr.); Mathieu Caron Site amiri

İç Mimar: Provencher_Roy

Yapı Mühendisi: WSP

Elektromekanik Mühendisi: Bouthillet Parizeau

İnşaat Müdürü: Pomerleau, İnşaat Yönetimi

Genel Yüklenici: Pomerleau, İnşaat Yönetimi

Bina zarfı: CLEB

Cam: EBM Yapısal Cam Inc

Kod: Technorm

Donanım: ARD

Asansör: Innovatec

Fotoğraf: Stephane Brügger

Büyüklük: 150, 695 fit kare

Maliyet: Mimari (temel bina ve zarf): 105.5 milyon dolar

 

 

 

 

 

 

 

Materyaller ve Kaynaklar:

 

 

 

Akustik tavanlar: Armstrong, www.armstrongceilings.com

Süspansiyon ızgarası: Armstrong, www.armstrongceilings.com

Halı: Arayüz, www.interface.com; Spesifika tarafından Tretford, www.tretfordamericas.com

Asansörler/yürüyen merdivenler: Global Tardif, www.globaltardif.com

Kompozit su yalıtım sistemi : Tremco, www.tremcosealants.com/

Boya: Sherwin William, www.sherwin-williams.com

Perde duvar: Vitreco, www.flynncompanies.com/

Yer ve duvar karosu: Olympia, www.olympiatile.com/Daltile, www.daltile.com/Ciot, www.ciot.com/

Esnek döşeme: Johnsonite, https://commercial.tarkett.com/en_US/brand/johnsonite Altro, www.altrofloors.com

Ahşap zemin: Mirage, www.planchersmirage.com

Katı yüzey kaplama: Quartz by Consentino, www.cosentino.com/fr-ca/silestone/Corian, www.corian.com/colors-of-corian-r-

Ofis mobilyaları: Teknion, www.teknion.com Artopex, https://www.artopex.com/fr/

Salon, Sandalye, Masa: Steelcase, https://www.steelcase.com/Knoll, https://www.knoll.com/Keilhauer by Cime, https://www.cimedecor.ca/fr/produits-cime/Trium, https://trium.ca/Mobel 360, http://mobel360.com/en/

Döşeme: Maharam, https://www.maharam.com/

Diğer mobilyalar: Motorlu döşemeler: Altex, https://www.altexdesign.com/

Dolap işleri ve özel ahşap işleri: Ébénisterie Heritage, www.ebenisterieheritageinc.com/

Cam: Prelco, https://www.prelco.ca/

İç mekan genel aydınlatması: Signify, https://www.signify.com/en-us

İç dekoratif aydınlatma: Lumenpul

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


Zaha Hadid, Yeni ODESA EXPO 2030’un Yeniden Yapılandırılabilir Pavyonlarının Prototipini Yayınladı Zaha Hadid Architects, Doğu Avrupa’da düzenlenen ilk Expo olacak Odesa Expo 2030 için Ukrayna makamlarıyla birlikte teklif verdi. Eski ve sürdürülebilirlik, konsept için temel tasarım konularıdır.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org