Masa Kabini |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Masa Kabini
Share 30 Mart 2022

Tasarım: Kevin Hirth Co.

Bu proje, 69. Yıllık Progresif Mimarlık Ödülleri’nde ödül sahibi oldu ve ARCHITECT’ın Mart 2022 sayısında yer aldı.

 

 

 

 

 

 

“Geri dönüştürülmüş malzemeleri, topraktaki iç yapısı, maddeselliği, hacminin ve biçiminin temizliği ile bunun harika bir proje olduğunu düşündüm.” — Jüri Üyesi Patricia Saldaña Natke, FAIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bauhaus dönemi Modernizminin işlevsel katılığını, 1970’lerin tarzı “kağıt mimarisinin” kavramsal cesaretini ve modern ekolojik duyarlılıkları birleştiren Table Cabin, müstakil evi avangard tasarım için bir araç olarak yeniden canlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Denver’da yaşayan iki aile için ortak bir kır evi olarak tasarlanan Kevin Hirth Co.’nun Colorado ofisinin tasarımı, tipolojinin neredeyse her kuralına meydan okuyor: bir çift odun sobası dışında soğutma veya ısıtma yok; sıhhi tesisat yok, sadece sarnıçla beslenen bir ek bina; mutfak yok; bir yatak odası bile değil, ilk katın üzerine gerilmiş, olasılık dışı görünen bir dizi kapalı hamak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,

 

 

 

 

 

Resmi çözüm de benzer şekilde, üst üste istiflenmiş ve sert, hava koşullarına dayanıklı katranlı kağıda sarılmış, mekanik olarak öğütülmüş altı ahşap katmandan oluşan kademeli, neredeyse somun benzeri bir hacimle beklentileri karıştırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yedi dar kapıdan herhangi birinden girilen ev, keçe kaplı duvarlarda yalnızca bir daralma ile ayrılan ve bir tanesinde yemek masası, diğerinde bir şezlong dışında hiçbir şeyle ayırt edilmeyen, neredeyse birbirinin aynısı olmayan odalardan oluşan bir dizi olarak açılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neredeyse hiç karbon ayak izi olmayan Hirth’in tasarımı, Existenzminimum’u sürdürülebilirliğin hizmetine sunuyor, ardından her ikisini de Charles Gwathmey’in sözleriyle “uyumun ötesinde” görünen bir soyutlamaya doğru itiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROJE Bilgileri:

 

Proje: Masa Kabini, Leadville, Colo.

 

Müşteri/Sahip: Kara Arany, Tom Arany, Jen Sanders ve Tristan Sanders

 

Tasarımcı: Kevin Hirth Co., Denver. Kevin Hirth, Yönetmen; Proje Ekibi: Ramiro Castillo, Schawn Li, Chauncey Queen-Booker, Illiana Ramirez, Rocco Sant, Emanuil Sklianin, Mo Zaina

 

Yapı Mühendisi: Stüdyo NYL

 

Kayıtlı Mimar: Gemi Mimarlık Ofisi

 

Boyut: 660 fit kare

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

 

1 Yorum
  1. Olağan üstü masif bir şey bu. Dış doku ve dışa kapalı ve fakat içerde hayat. Müthiş.

    leman kaplan | 31 Mart 2022


Yorum yazmak için


Zaha Hadid, Yeni ODESA EXPO 2030’un Yeniden Yapılandırılabilir Pavyonlarının Prototipini Yayınladı Zaha Hadid Architects, Doğu Avrupa’da düzenlenen ilk Expo olacak Odesa Expo 2030 için Ukrayna makamlarıyla birlikte teklif verdi. Eski ve sürdürülebilirlik, konsept için temel tasarım konularıdır.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org