112 yıllık Troleybüs Kuvvet Merkezi kütüphaneye dönüştürüldü |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
112 yıllık Troleybüs Kuvvet Merkezi kütüphaneye dönüştürüldü
Share 2 Mart 2022

112 yıllık Troleybüs Kuvvet Merkezi kütüphaneye dönüştürüldü.

 

 

 

Fotoğraflar: İBB

 

İstanbul Üniversitesi’nin birçok fakültesinin konumlandığı alanda bulunan Kütüphane Troleybüs’ün açılışına katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu şunları söyledi: “112 yıldır burada varlığı sürüyordu yapının. Tabii birçok dönemin, birçok sistemin, birçok vakanın, olayın şahitliğini etmiş de bir yapı burası. Üstelik Beyazıt gibi kentimizin belki de en önemli hafıza noktalarından birinde bulunması da ayrı bir öneme sahip. Yeni nesil için troleybüsün aslında nostaljik bir kavram olduğunun farkındayız. Oysa bu araçlar, ulaşımda o dönemde modernleşmenin de simgesi olmuş. Ve 1984 yılına kadar da İstanbullulara çok değerli hizmetlerde bulunmuş. Trafikten çekilmeleriyle de bu tür alanları, bu tür yapıları atıl duruma düşmüş. Bu da onlardan bir tanesi.”

 

 

 

Öncesi…

 

 

 

Sonrası…

 

 

Restorasyonunda, binanın öz halinin korunmasına özen gösterdiklerini belirten İmamoğlu, gençlere kendilerini geliştirmeleri için imkan sunmak zorunda olduklarını vurgulayarak şöyle devam etti: “Aksi takdirde, dünyayla yarışmayı mümkün kılamayız. O bakımdan bu öğrenme ve güçlenme zeminiyle beraber, onların aldığı enerjiyi, ben eminim ki buradan, bu güzel mekandan Beyazıt’tan, bütün şehre yayabilirler.

 

 

Üniversiteliler için ortam sağlayacak

 

 

Üniversite kulüpleri için buluşma, söyleşi, çalışma ortamı sağlayacağını, bu mekanın o zenginliğinin de farkında olmamız gerekiyor. Aynı zamanda burada bir sergi alanı gibi de bu alanın, dönem dönem belki sokağa taşabilen bir takım etkinlikleriyle çevresini de pozitif etki altına alan bir mekansal tasarıma sahip olduğu ortada.”

 

 

Bugüne kadar açtıkları dokuz kütüphaneye, mart ayında dört tane daha ekleyeceklerini söyleyen İBB başkanı savaşa da değindi: “Mustafa Kemal Atatürk’ün, mecbur kalmadıkça yapılan savaşı cinayet diye tanımlayan sözünü, bir kez daha bize hatırlatıyor” dedi.

 

 

Yaşar Kemal’den alıntı…

 

 

Kütüphanelerin, aydınlanmanın, iyi ve doğru bilgilere sahip olmanın, daha iyi düşünen, berrak zihinlere sahip olmanın en besleyici alanları olduğunu vurgulayan İmamoğlu, usta yazar Yaşar Kemal’i de anarak şu alıntıyı yaptı: “Bir, benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İki, insanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin. Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir. Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar.”

 

 

 

 

 

 

İmamoğlu, “Mezunu olduğum İstanbul Üniversitesi’nin hemen duvarının dibine, böyle güzel bir eserin oluşmasına katkı sunmaktan, onun bir parçası olmaktan büyük gurur duyduğumu da ifade etmek istiyorum. İstanbul Üniversitesi mezunu ve şu anda bu güzel kentin belediye başkanı olmak, çok gururla, çok onurla yapılan bir hizmet ve deneyim” ifadelerini kullandı.

 

 

Tarihçesi

 

 

Beyazıt İETT Troleybüs Kuvvet Merkezi’nin hikâyesi, 1910 yılında tarihi yapının inşasıyla başladı. 1912’deki açılışa kadar atlı tramvaylar için ahır olarak kullanılan yapı, 1914’te İstanbul’un ilk elektrikli tramvayının Karaköy-Ortaköy hattında seferlere başlamasıyla zamanın ihtiyaçları doğrultusunda genişletilip, elektrikli tramvaylar için güç istasyonu olarak kullanıldı.

 

 

 

 

 

 

Beyazıt Güç İstasyonu’ olarak da anılan bina, elektrikli tramvayların kullanımdan kalkması üzerine 1961 yılında troleybüsler için ‘kuvvet merkezi’ işlevi gördü. 1984’te ise troleybüslerin İstanbul trafiğinden çekilmesiyle atıl duruma düşerek, uzun yıllar unutulmaya terk edildi.

 

 

İstanbul’a anlamlı kültür projesi… İBB Başkanı İmamoğlu, Beyazıt’ta yaklaşık 35 yıldır kullanılmayan tarihi Troleybüs binasının restore edilerek binlerce eserin yer alacağı

 

bir kütüphaneye çevrileceğini açıkladı. Çalışmaları en kısa sürede tamamlayacaklarını belirten Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, kütüphanenin yeni eğitim döneminde açılmasını hedeflediklerini söyledi. Polat “Biz sadece temel fonksiyonları kuracağız ama etkinliklerin geliştirilmesinde üniversite öğrencileri aktif olacak” dedi.

 

 

 

 

 

SALİHA SULTAN

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Beyazıt’taki Tarihi Troleybüs Binası’nı restore edeceklerini duyurdu. 35 yıldır atıl durumdaki binanın binlerce kitaplık bir kütüphaneye dönüştürüleceğini de belirten İmamoğlu, aynı zamanda gençlere yönelik bir etkinlik ve çalışma alanı olarak düzenlenerek Öğrenci Enerji Merkezi adıyla üniversite gençliğini ağırlayacağı müjdesini verdi.

 

 

Öncesi…

 

 

 

 

Sonrası

 

 

 

Binanın restorasyon çalışmaları hakkında  açıklamalarda bulunan İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, İstanbul’un tramvay ve taşımacılık tarihi için önemli bir yapı olan tarihi binanın 1984 yılından beri atıl durumda olduğunu kaydederek, İstanbul’daki atlı tramvay taşımacılığının 1910’lu yılların başında yerini elektrikli tramvaylara bıraktığını hatırlattı. Binanın o dönemde yapıldığı bilgisini veren Polat, “İstanbul’un üç tane popüler adıyla ‘kuvvet merkezi’ olarak geçer. Şimdilerde güç merkezi olarak tanımlıyoruz. Bina, burada üretilen elektrik enerjisinin kent içinde bu hizmeti veren tramvayların enerji nakiline dönüştürdükleri yer…

 

 

 

 

Restorasyon çalışmaları…

 

 

 

Restorasyon çalışmaları…

 

 

 

Unutulmuş. Böyle yüksek bir kent potansiyeli olan bir alanın ne yazık ki gündelik hayatta aktif olarak kullanılacağı bir şekilde değerlendirilmediği bir binaydı” dedi. Binanın restorasyonun hızla tamamlanması için gayret ettiklerini aktaran Polat, amacın uzun yıllardır kullanılmaz halde olan tarihi binanın yeni eğitim döneminde gençlerin kullanımına açılması, hayatlarına enerji sağlaması olduğunu belirtiyor.

 

 

“BELEDİYE YAPACAK, ÜNİVERSİTELİLER ŞEKİLLENDİRECEK”

 

 

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Polat, belediyenin binanın sadece temel fonksiyonlarını oluşturacağının altını çizerek, İstanbul Üniversitesi gençliğini heyecanlandıracak şu önemli notu da düşüyor: “Ama buranın programının geliştirilmesi, etkinliklerinin geliştirilmesi konusunda İstanbul Üniversitesi öğrencileriyle oturacağız, onlarla beraber mekanı şekillendireceğiz. Burası ismiyle bir kütüphane olacak. İlk fonksiyonu bu olacak ama burayı yaşayanlar iyi bilir ki kütüphane fonksiyonu tek başına yetmez. İstanbul Üniversitesi gençliğinin ihtiyaçları açısından burası çoklu kullanıma uygun hale getirilmeli… Öncelikle binanın binlerce kitaptan oluşan bir deposu olacak. Öğrenci merkezi olarak tanımladığımız alanların daha konvansiyonel yapısını da aşan yenilikçi, öğrencinin de bir plastik değer gibi eğip bükeceği ve kendi ihtiyaçlarına dönük kullanabileceği bir mekan üretmek istiyoruz. Endüstriyel mirasın enerji merkezini bugün gençliğin enerji merkezine dönüştürmek gibi bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Karar

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Zaha Hadid, Yeni ODESA EXPO 2030’un Yeniden Yapılandırılabilir Pavyonlarının Prototipini Yayınladı Zaha Hadid Architects, Doğu Avrupa’da düzenlenen ilk Expo olacak Odesa Expo 2030 için Ukrayna makamlarıyla birlikte teklif verdi. Eski ve sürdürülebilirlik, konsept için temel tasarım konularıdır.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org