ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN? |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
Share 24 Şubat 2022

“Şimdi birlikte hareket edersek, dünyayı değiştiririz”

 

 

Edward Mazria

 

 

 

 

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Architecture 2030‘un mimarı ve kurucusu Edward Mazria, mimarların net sıfır karbon standartlarına göre tasarlamaya ve inşa etmeye karar vererek iklim değişikliğinin en kötü etkilerini önleyebileceklerini savunuyor.

 

 

 

 

 

Architecture 2030, tüm mimarları, planlamacıları, mühendisleri ve dünya çapında yapılı çevreyi tasarlamak ve inşa etmekten sorumlu olanları tüm yeni binaları, tadilatları, peyzajları, şehir manzaralarını ve altyapıyı şu andan itibaren sıfır karbon olacak şekilde tasarlamaya çağırıyor.

 

 

Bugün birlikte hareket edersek, iklim değişikliğinin en kötü etkilerini önlemiş oluruz. Çağrımız, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmektir ve her zaman olmuştur. Şimdi bunu küresel ölçekte yapma ve gezegendeki yaşamı korumaya yardımcı olma şansına sahibiz. Şimdi birlikte hareket edersek, dünyayı değiştiririz.

 

 

Yaklaşık 15 yıl önce, 2007’de, Architecture 2030 Global Acil Durum Eğitimi’nde Dr. James Hansen’in yanında oturuyordum ve ona sordum: “Küresel ısınmanın mevcut etkilerini ne zaman görmeye başlayacağız?”

 

 

Eğilip fısıldadı: “Yaklaşık bir santigrat derece ısınma.” Bugün NASA’nın “Gezegenin Yaşamsal Belirtileri” web sitesine baktım ve yeterince eminim ki gezegen şu anda sanayi öncesi seviyelerin üzerinde 1.02 santigrat derece ısınıyor.

 

 

Yarım önlemler ve modası geçmiş zaman çizelgeleri için süre bitti

 

 

Bunu yazarken, IPCC iklim krizinin durumu hakkında endişe verici bir rapor yayınladı ve vahşi sıcak dalgaları, kuraklıklar, ölümcül sel ve yangınlar tüm gezegende rekorları kırıyor ve şu anda Avrupa, Kuzey Amerika, Çin ve Hindistan’ı harap ediyor – şu anda tüm küresel CO2 emisyonlarının yüzde 58’inden sorumlu bölgeler.

 

 

 

 

 

 

Bu olaylar iki temel gerçeği ortaya çıkardı: hepimiz bu işte birlikteyiz ve hızlı ve cesurca hareket etmeliyiz. Şehirlerimizin, kasabalarımızın ve doğal çevrelerimizin onarılamaz tahribatını önlemek istiyorsak, yarım önlemlerin ve modası geçmiş zaman çizelgelerinin zamanı sona ermiştir.

 

 

Mimarlar ve tasarım profesyonelleri olarak, benzersiz ve kritik derecede önemli bir rolümüz var. Tek başına binalar, yıllık toplam küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor ve bina içleri, şantiye çalışmaları, peyzajlar, şehir manzaraları ve altyapı ile bu oran çok, çok daha büyük.

 

 

 

 

 

Topluluğumuz gerekli liderliği sağlamalı

 

 

 

Dünya, Paris Anlaşması’nda belirlenen 1,5 santigrat derece karbon bütçesini karşılayacaksa, topluluğumuz gerekli liderliği sağlamalı ve tüm yapılı çevredeki CO2 emisyonlarını 2030’a kadar yüzde 50 ila 65 ve 2040’a kadar sıfıra indirmelidir.

 

 

 

Dünya çapında yapılı çevreyi doğrudan şekillendiriyor ve etkiliyoruz ve küresel emisyonları hemen etkilemek için tasarım ve planlama özgürlüğüne sahip tüm siyasi ve coğrafi sınırları aşan tek endüstriyiz. Başka bir deyişle, bugün sıfır karbona göre tasarlamaya ve inşa etmeye karar verebiliriz.

 

 

 

Sıfır karbon tasarlamak ne kadar zor? Hiç de zor değil.

 

 

Üç adımda sıfır karbon:

 

 

1. En son kod standartlarına göre tasarım yapın

 

 

Tüm yeni binaları, büyük yenilemeleri ve geliştirmeleri en güncel enerji kodu standartlarına göre tasarlayın – ASHRAE 90.1 2019 ve IECC 2021, eşdeğerleri veya daha iyisi. Başka bir deyişle, işletmek için çok az enerji kullanan enerji verimli binalar tasarlayın.

 

 

 

Yerel bina enerji yönetmelikleri yalnızca minimum enerji verimliliği gerekliliklerini belirler ve mimarların, mühendislerin ve yapı sektörü profesyonellerinin en güncel kod standartlarına göre tasarım yapmalarını veya enerji verimli binalar üretmelerini engellemez.

 

 

 

Mevcut standartlara göre tasarım yapmanın çeşitli avantajları vardır – bunlar uygun maliyetli olarak değerlendirilir, bina sakinlerinin enerji yükünü azaltır ve kullanıma hazır enerji modelleme uyumluluk araçlarını, kontrol listelerini ve COMcheck ve REScheck gibi takas seçeneklerini içerir. Gelişmekte olan dünyada, 160’tan fazla ülkede enerji verimli ticari veya konut binaları tasarlamak için ücretsiz EDGE yazılımı kullanılabilir. EDGE, en düşük maliyetli seçenekleri belirleyecek, fayda tasarruflarını, geri ödeme sürelerini ve bir binanın karbon ayak izini hesaplayacaktır.

 

 

 

 

 

2. Tamamen elektrikli ve yenilenebilir enerji tasarlayın

 

 

Tüm yeni binaları, büyük yenilemeleri ve geliştirmeleri, yerinde fosil yakıtlar (gaz, petrol veya propan) kullanmayacak ve yüzde 100 yerinde ve/veya yeni tesis dışı yenilenebilir enerjiyle güçlendirilecek şekilde tasarlayın.

 

 

Fosil yakıtların doğrudan binalarda yakılması, dünya çapındaki toplam sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 5,4’ünü ve binalarda yanan gaz, petrol ve propan, tüm ABD inşaat sektörü CO2 emisyonlarının yüzde 35’ini oluşturuyor. 1,5 santigrat derece karbon bütçesini karşılamak için, binaların elektrik yerinde ve/veya yeni tesis dışı yenilenebilir enerji ile sağlanan tamamen elektrikli olarak tasarlanması gerekir (bkz. Sıfır Kodu ve 2021 IECC Sıfır Kodu Ek).

 

 

Tamamen elektrikli binaların sağlık, ekonomik ve çevresel faydaları iyi belgelenmiştir. Bu aynı zamanda, enerji sektörünü ve dolayısıyla mevcut inşaat sektörünü karbondan arındırmak için yeni yenilenebilir enerji kaynakları için zemin hazırlayacaktır.

 

 

 

 

3. Bedenlenmiş karbonu sıfırlayın

 

Birinci ve ikinci adımlar sıfır karbonlu bina operasyonları üretecek olsa da, 2040 yılına kadar CO2 emisyonlarını ortadan kaldırmayı umuyorsak, inşaat ve yapı malzemelerinin somutlaşmış karbonuyla yüzleşmemiz de kritik önem taşıyor.

 

Mimarlar, planlamacılar ve tasarımcılar, aşağıdakileri benimseyerek tüm yeni binalardan, büyük tadilatlardan, altyapıdan ve inşaattan kaynaklanan karbon emisyonlarını en aza indirebilir:

 

A) Yeniden kullanın

 

Mümkün olduğunda yeni binalar inşa etmek yerine kentsel alanları yeniden tasarlayın ve iyileştirin ve mevcut binaları yenileyin; mümkün olduğunda yerel ve geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanın; Binaları, kullanım ömrü sonunda yıkılabilecek ve malzemeleri yeniden kullanılabilecek şekilde tasarlayın.

 

B) Azaltmak

 

Mevcut altyapıyı kullanmak için kentsel alanları doldurun ve yoğunlaştırın; yapısal tasarımları optimize ederek malzeme kullanımını azaltmak; İnşaat Hesaplayıcısında Somut Karbon gibi karşılaştırmalı araçları kullanarak düşük ila sıfır karbonlu malzemeleri belirleyin (EC3), diğerleri arasında.

 

 

 

 

 

 

C) Tecrit edin

 

Mevcut sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan toplu kereste ve tutkal veya çapraz lamine ahşap kullanın; varsa bambu yapı elemanları ve paneller kullanın; üretimlerinde veya uygulamalarında CO2’yi tecrit eden malzemeleri belirtin; karbon tutucu siteler, parklar ve kentsel peyzajlar planlayın ve tasarlayın.

 

 

Yirmi yıl önce, Architecture 2030’u kurduğumda ve 2030 Challenge’ı yayınladığımda, sıfır karbonlu binalara ulaşmak çok uzak bir hedef gibi görünüyordu. Bugün, küresel tasarım ve yapı topluluğunun uzun yıllara dayanan yaratıcılığı ve ustalığı sayesinde, tüm iklimlerde sıfır karbonlu binalar elde etmek için hazır bilgi, standartlar, araçlar ve teknolojilere sahibiz.
Küresel mimarlık, planlama, mühendislik ve inşaat topluluğu, iklim krizini çözme çabalarına öncülük etmek için olağanüstü bir fırsata sahip. Bu nihai tasarım projesidir; bu bizim mirasımız.

 

 

 

 

 

Edward Mazria kimdir:

 

Edward Mazria, kâr amacı gütmeyen Architecture 2030’un kurucusu ve CEO’sudur ve uluslararası alanda tanınan bir mimar, yazar, araştırmacı ve eğitimcidir. Son kırk yılda, yapılı çevrenin sürdürülebilirliği, esnekliği, enerji tüketimi ve sera gazı emisyonları üzerine yaptığı araştırmalar, dünyamızı yeniden şekillendirmede mimarinin, planlamanın, tasarımın ve binanın rolünü yeniden tanımlamaya yardımcı oldu. İklim değişikliğine karşı mücadelede “sarsılmaz sesi ve liderliği” nedeniyle 2021 AIA Altın Madalyası ile ödüllendirildi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

 

 

3 Yorum
  1. Böylesi bir yaklaşıma ne zaman geleceğiz. Yasama ve yürütmeye asıl sorumluluk düşüyor.

    Kemal Sevinç | 25 Şubat 2022

  2. Çok değerli bir uyarı ama bu iş tekil olarak insanları uyarmakla başarılamaz. Arkada kirli bir yapı var: KAPİTALİZM

    Cemal Kozlu | 2 Mart 2022

  3. Evet şimdi değilse ne zaman. Hep bir mazeret, önce hükümetlerden çözülmeli bu iş.

    nural kozacı | 25 Mart 2022


Yorum yazmak için


Tasarım: Gisele Borges Arquitetura Tasarım firması, konik apartman bloğunu delikli “ikinci deri” ile sarıyor Editör: James Brillon Belo Horizonte’deki bu köşeli apartman binasını, içeriden manzaralar sunarken sakinlerin mahremiyetini korurken sunmak üzere tasarlanmış, delikli bir metal cephe sarmaktadır. Casamirador Savassi, Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinin başkentinde bir gelişmedir. Dokuz katlı bina, üç katlı bir yeraltı otoparkının üzerine […]

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org