AIA, 2022 Mimarlık Ödülleri’nin kazananlarını açıkladı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
AIA, 2022 Mimarlık Ödülleri’nin kazananlarını açıkladı
Share 21 Şubat 2022

Editör: Ben Dreith |

 

Amerikan Mimarlar Enstitüsü, Olson Kundig’in Space Needle yenilemesi, Kieran Timberlake’in Londra’daki ABD Büyükelçiliği ve Diller Scofidio + Renfro’nun The Shed’i de dahil olmak üzere 2022 Mimarlık Ödüllerinin kazananlarını belirledi.

 

 

ABD’li mimarlar tarafından tasarlanan “en iyi çağdaş mimariyi kutlamayı” hedefleyen bu yılki AIA Mimarlık Ödülleri kazananları arasında, Covid’in etkisiyle 2017 yılına kadar tamamlanmış projeler yer alıyor.

 

 

 

The Shed, kazanan 11 projeden biriydi. Fotoğraf Iwan Baan’a aittir.

 

 

Kazanan projeler dünyanın herhangi bir yerinde olabilir, ancak ABD’de kazanamayan tek proje Kieran Timberlake’in Londra’daki ABD büyükelçiliği oldu.
2017’de tamamlanan Thames nehri kıyısındaki cam küp, 2018’de eski başkan Donald Trump’ın binayı açma ziyaretini iptal etmesiyle tartışmalara yol açtı.
AIA’ya göre, “büyükelçilik ülkenin Birleşik Krallık ile ilişkisini ve demokrasinin temel ilkelerini temsil ediyor”.

 

 

 

Olson Kundig’in Space Needle’ı yenilemesi de ödül kazandı. Fotoğraf Hufton+Crow’a aittir

 

 

Ödül kazanmak için son derece yüksek profilli bir başka proje, Diller Scofidio + Renfro tarafından Rockwell Group ile işbirliği içinde tasarlanan New York’taki The Shed oldu.
Şehrin Hudson Yards gelişiminin bir parçası olarak inşa edilen bina, Time dergisi tarafından 2019’un dünyanın en iyi 100 yerinden biri seçildi.
Seattle dönüm noktası Space Needle’ın Olson Kundig tarafından yenilenmesi de tanındı.

 

 

 

Johnston Marklee’nin Menil Drawing Institute, ödül kazanan birkaç eğitim projesinden biriydi. Fotoğraf Richard Barnes’a aittir.

 

 

Bu önemli yapıların yanı sıra dört eğitim tesisi de tanındı. Birden fazla avlusu ve çelik çatısıyla dikkat çeken Johnston Marklee’nin Houston’daki Menil Drawing Institute ve Lake|Flato’daki Southern Mississippi Üniversitesi’ndeki Deniz Eğitim Merkezi’nin her ikisi de ödül kazandı.

 

 

Perkins & Will’in Billerica Memorial Lisesi ve Eskew Dumez Ripple tarafından tasarlanan Thaden School’daki Ev binası da 2022’nin kazananları arasındaydı.

 

 

 

Andlinger Enerji ve Çevre Merkezi bir başka kazanan oldu. Fotoğraf Michael Moran’a aittir

 

 

 

Sürdürülebilirliğe odaklanmak üzere tasarlanan birkaç proje de kazananlar arasında yer aldı. Bunlar arasında Lord Aeck Sargent ile işbirliği içinde Miller Hull Ortaklığı tarafından Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde bulunan Yenilikçi Sürdürülebilir Tasarım için Kendeda Binası ve New Jersey’deki Tod Williams Billie Tsien Architects’in Andlinger Enerji ve Çevre Merkezi yer alıyor.

 

 

 

Son kazananlar, de Leon & Primmer Architecture Workshop tarafından Owsley Brown II Tarih Merkezi ve Deborah Berke Partners’ın Buffalo’daki Richardson Omsted Kampüsü’nü bir butik otele dönüştürmesi oldu.

 

 

 

Deniz Eğitim Merkezi, eğitim ve çevreciliği aşan bir kazanan oldu. Fotoğraf Casey Dunn’a aittir.

 

 

 

AIA, 1857’de kuruldu ve mimaride mükemmelliği savunan ve kamu politikasına yönelik çalışan 200’den fazla bölümden oluşuyor.

 

 

 

2019’da AIA, Tasarım Mükemmelliği Çerçevesi adı verilen yapıları değerlendirmek için yeni bir dizi kriter kullanmaya başladı. AIA’ya göre, bu çerçeve “insanlar, binalar, altyapı ve çevre arasındaki karşılıklı bağımlılığı ele alan bütünsel bir yaklaşım” sunuyor.

 

 

 

AIA Mimarlık Ödülleri’nin önceki kazananları arasında Patkau Architects Inc. ve Beyer Blinder Belle yer alıyor.

 

 

 

 

ABD Büyükelçiliği’nin ana fotoğrafı Richard Bryant’a aittir.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Zaha Hadid, Yeni ODESA EXPO 2030’un Yeniden Yapılandırılabilir Pavyonlarının Prototipini Yayınladı Zaha Hadid Architects, Doğu Avrupa’da düzenlenen ilk Expo olacak Odesa Expo 2030 için Ukrayna makamlarıyla birlikte teklif verdi. Eski ve sürdürülebilirlik, konsept için temel tasarım konularıdır.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org