30 yıl boyunca sular altında kalan ‘hayalet İspanyol köyü’nün kalıntıları kuraklık sebebiyle ortaya çıktı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
30 yıl boyunca sular altında kalan ‘hayalet İspanyol köyü’nün kalıntıları kuraklık sebebiyle ortaya çıktı
Share 24 Şubat 2022

İspanya’da neredeyse tamamen boşalan rezervuar, 1992’den beri sular altında kalan hayalet bir köy olan Aceredo’nun kalıntılarını ortaya çıkardı.

 

 

 

 

 

 

Reuters‘in bildirdiğine göre, İspanya-Portekiz sınırında bulunan köy, Alto Lindoso rezervuarını oluşturmak için kasıtlı olarak bir baraj kullanılarak sular altında kaldı.

Aceredo’nun kalıntıları artık turistleri eski, çamurlu sokaklara ve harap binalara çekiyor.

 

 

 

 

 

 

Alto Lindoso rezervuarının su seviyesi şu an kapasitesinin yüzde 15’inde olduğundan zaman içinde sıkışmış bir köyü ortaya çıkarıyor.

 

 

 

 

 

 

Aceredo köyünün kalıntıları arasında kısmen yıkılmış binalar ve çok sayıda gevşemiş enkaz bulunmakta.

 

 

 

 

 

 

Suların çekilmesiyle eski bir kafe, hala su fışkırtan bir çeşme ve paslı bir araba da dahil olmak üzere, bir zamanlar köyü işgal eden yaşam belirtileri gözler önüne serilmiş durumda.

 

 

 

 

 

 

Reuters’in bildirdiğine göre, bölgenin belediye başkanı Maria del Carmen Yanez, kuraklık ve son aylardaki düşük yağış seviyelerinin düşük su seviyelerinin sorumlusu olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

Ayrıca Portekiz’in rezervuarı yöneten elektrik kuruluşunu ‘oldukça agresif kullanım’ ile suçladı.

 

 

 

 

 

 

Portekiz’in elektrik kuruluşu, düşük su seviyesinin nedeninin çıkış kuraklığı olduğunu ve kontrol ettikleri su kaynaklarını “verimli bir şekilde” yönettiklerini söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bölgeden 65 yaşındaki Maximino Perez Romero, konuyla ilgili olarak “Sanki bir film izliyormuşum gibi. İçimde bir hüzün var. Kuraklık ve iklim değişikliği nedeniyleyıllar içinde bunların olacağını tahmin ediyordum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Aceredo sular altında kalmadan önce inşaatta çalışan Jose Alvarez ise, “Korkunç ama durum bu. Hayat bu. Bazıları ölür ve diğerleri yaşar” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Turistler artık onlarca yıldır erişilemeyen köyün kalıntılarını görmeye geliyor.

 

 

 

 

Kaynak: Cumhuriyet

1 Yorum
  1. bizde de hasakeyf vardı ve hepsini sulara gömdüler

    naci soner | 2 Mart 2022


Yorum yazmak için


Tasarım: Lever Architecture Meyer Memorial Trust, gelişen ve adil bir Oregon’a katkıda bulunan kuruluşlara, topluluklara, fikirlere ve çabalara yatırım yapan bir vakıftır. Portland’ın Albina semtindeki yeni kampüsleri, vakfın eşitlik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ifade eden bir tasarımla desteklenen, Meyer’in girişimlerini eyalet çapında ilerletmek için bir platformdur.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org