Sinpaş’ın Marmaris’e yapacağı tesis için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Sinpaş’ın Marmaris’e yapacağı tesis için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı
Share 4 Ocak 2022

Sinpaş GYO’nun Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan doğa harikası Kızılbük yapacağı tesis için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildiği bildirildi.

 

Günlerce orman yangınları ile boğuşan Marmaris, şimdi de tartışmalı bir kararla gündemde.

 

 

Sol Haber’de yer alan habere göre, Sinpaş GYO’nun Kızılbük’e yapacağı 205 odalı otel ve 1407 adet devremülk için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi.

 

 

 

 

 

 

Emin Hattat Bin 100 yataklı otel yapacaktı

 

 

Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılkum Mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satılmıştı. 1988 yılında Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başlandı. Ancak 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi. Emin Hattat, 2006 yılında iflas edince de inşaat tamamen durdu.

 

 

 

 

 

Arazi Sinpaş’a satıldı

Arazi 2009 yılı Aralık ayında yaptığı lüks konutlarla tanınan Sinpaş Holding’e satıldı. Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye zengin yabancılar için 1400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne başvurdu. Ancak, belediye imar planında belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermedi. Bunun üzerine Sinpaş, dev araziye devremülk usulü 4 mevsim yaşanacak bir termal tesis yapmaya karar verdi.

Kızılbük’teki otel ve devremülk projesi için “ÇED Gerekli Değildir” kararı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada, “Muğla ili Marmaris ilçesi, İçmeler Mah. Kızılkum Mevkiindeki (2518 Parsel) SİNPAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. tarafından yapılması planlanan MARMARİS KIZILBÜK RESORT OTEL VE DEVREMÜLK (205 Odalı Otel ve 1407 Adet Devremülk) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince MARMARİS KIZILBÜK RESORT OTEL VE DEVREMÜLK projesine ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir” denildi.

Sinpaş 4-5-6 Ağustos’ta henüz yangınlar kontrol altına bile alınamamışken Kızılbük’ü halka arz ettiğini açıkladı.

 

 

Marmaris Kent Konseyi ise konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : www.turizmguncel.com


Yorum yazmak için


Tasarım: atelier masomi + studio chahar,atelier masomi + studio chahar tarafından tasarlandı

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org