SABA OFİS YAPISI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
SABA OFİS YAPISI
Share 4 Ocak 2022

Tasarım: 7Hoor Architecture Studio + SBAD office

Tahran, küçük aile evlerinin apartmanlara dönüşmesiyle büyüyor, şehir manzarasını yok ediyor ve yeni binalarda sınırlı görüş derinliğine neden oluyor. Tahran’daki modern binalar, genellikle farklı zarflarla kaplı aynı şekillerdedir. Bu projede, ışık, manzara ve topografya gibi çevresel faktörlere odaklanarak daha etkileşimli bir yaşam tarzı yaratmak için inşaatın normal sınırlarını aşmaya ve çevreye duyarlı mimari stratejileri birleştirmeye çalıştık.

 

 

 

 

 

SABA binası, kullanıcıların etkileşimde bulunabileceği bir kentsel platform oluşturması ve görsel çekiciliği ile çevresinde öne çıkıyor. SABA, İran’ın Tahran kentinin kuzeyinde bulunan dokuz katlı bir ofis binasıdır.

 

 

 

 

 

Yüksek katlı binaların gelişmesiyle birlikte mahallenin organik kentsel dokusu şehir görünümünü bozmuş, normal binalarda sınırlı bir görüş derinliğine neden olmuştur.

 

 

 

Kuzeyde yüksek bir bina, güneyde dar bir çıkmaz sokak ve iki katlı binalarla sınırlandırılan bu projede, kullanıcılarımız için maksimum görüş hedeflendi. Bu hedefe ulaşmak için binamızı güney caddesi boyunca genişletiyoruz. Arazinin orantıları, yapıyı yanlarda iki blok olarak tasarlamamıza ve orta alanı sirkülasyon için kullanmamıza yardımcı oldu. Merdiven ve yükselti düşey sirkülasyonlardır ve iki bloğu birbirine bağlayan asma köprüler ise yatay sirkülasyonlardır.

 

 

 

 

Zemin katta iki blok arasında konumlanan açık alan, aynı zamanda kamusal güverte olarak da kullanılmakta ve kentsel görüş derinliğinin artırılmasına yardımcı olması ve kullanıcılara etkileşim olanağı sağlaması beklenmektedir. Kullanıcıların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için iki bloğa farklı yaklaşımlar uygulandı. Projenin bu ikili özelliği cephesinde sergileniyor;

 

 

Batı cephesi daha sınırlı açıklıklarla sert bir forma sahiptir. Malzeme durumunda, bu blok için nötr bir renk ve kaba dokulu bir taş kullandık. Doğu blok ise projemizin şehirle bağlantısı olduğu ve yayaların bitişik sokaktan görebileceği şekilde maksimum şeffaflık ile tasarlanmıştır. Ayrıca bu bağlantının sokak seviyesinde kamusal alan olarak bir kafe-restoran tasarlıyoruz.

 

 

Planlar

 

 

 

Bu blok da döndürülerek projemize şehir manzarası açılıyor. Ayrıca ofis birimlerimizde güneş radyasyonunu kontrol etmek için ikinci bir tuğla kabuk ekledik. Yerel bir malzeme olarak tuğlayı seçtik ve daha fazla çekicilik için sıcak bir renk olarak modern bir tarzda kullandık. Tuğla sütunların düzeni, sitenin etrafındaki kentsel açıklıklara bir cevaptır. Uygun bir görünümün olduğu her yerde, tuğla sütunlar birbirinden uzaklaşır ve çekici görünümü çerçeveler.

 

 

 

Tuğla kolonları yerleştirmenin farklı yollarını denedik ve iç mekan için kullanışlı doğal aydınlatma ve içeriden uygun görünüm elde etmek için en iyi mesafe ve dönüş açısını bulmaya çalıştık. Ayrıca projenin şehre ne kadar açık olduğunu göstermek için ana girişe bir kılavuz ve mağaza ve lobi alanı için maksimum şeffaflığı göstermek için bir hareket olarak çıplak cam perde duvar kullandık.

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

 

Mimarlar: 7Hoor Mimarlık Stüdyosu, SBAD ofisi

Yer: Tahran, İran

Baş Mimarlar: Babak Khabaz- Babak Gholizadeh

Tasarım Ekibi: Parastoo Piray- Mahsa Mojtabavi zadeh

Alan: 2600.0 m2

Proje Yılı: 2019

Fotoğraflar: Parham Taghioff

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

 


Yorum yazmak için


Tasarım: atelier masomi + studio chahar,atelier masomi + studio chahar tarafından tasarlandı

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org