Kangan Batman Enstitüsü |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Kangan Batman Enstitüsü
Share 10 Ocak 2022

Tasarım: Lyons

 

 

Lyons tarafından tasarlanan Kangan Batman Enstitüsü, Melbourne Docklands’deki yeni Otomotiv Mükemmeliyet Merkezi (ACE), Avustralya’nın otomotiv ticareti ve üretimi için özel bir eğitim ve vitrin tesisi barındırıyor. Yüksek raflı atölye alanları, uzman çalışma odaları, sınıflar ve ofis konaklama birimlerinden oluşur.

 

 

Plan

 

 

 

Bu küçük kamu binası için, çevresindeki ticari kentsel peyzaj bağlamında uygun bir sivil ölçek geliştirmek için bir stratejiye ihtiyaç vardı.

 

 

 

 

 

 

Binanın yüksek komşularıyla rekabet etmesine izin verecek bir jest belirlemek için Docklands’ın tarihine baktık – özellikle bitişik demiryolu hangarlarında belirgin olan ‘büyük kulübenin’ tarihi. Çatı, ACE’yi Melbourne merkezli diğer endüstriyel eğitim alanlarına bağlayan geniş, basit bir üçgendir.

 

 

 

 

 

 

Bina aynı zamanda otomotiv kültüründen ve kentle olan ilişkilerinden de kaynak alıyor; kaldırım işaretleri, lastik izleri, şehir üst geçitleri ve araba galerilerinin parlaklığı. İç mekanlar, teknolojik ve mekanik ile bitmiş ve pürüzsüz arasında kontrast oluşturmak için otomotiv tercihinden bir şeyler çağrıştırıyor.

 

 

 

 

 

 

Anıtsal merdivenli ana fuaye, bina boyunca anahtar sirkülasyon yolu görevi görür. Ziyaretçiler, geleneksel teknik kolej önemliliğinden bir geçiş yaşarlar; karbon fiber ve cam projeksiyon teknolojisinin çağdaş uygulamalarına ham blok, açık çelik ve beton.

 

 

 

 

 

 

Sundurma cephe sistemi, atölye alanlarının doğal olarak havalandırılmasını sağlayan otomatik panjurlara sahiptir. Ofisler ve sınıf alanları aktif bir termal kütle sistemi ile soğutulmaktadır. Diğer çevresel sürdürülebilir tasarım özellikleriyle birlikte bina, 5 Yıldızlı Yeşil Yıldız çevresel derecelendirme elde etti.

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

 

Mimarlar: Lyon

Yer: Docklands, Victoria, Avustralya

Proje Yöneticisi: Carson Group

Yapı Mühendisliği: Robert Bird Ortaklığı

Makine ve Elektrik Mühendisliği: Umow Lai & Associates

Akustik Danışmanı: Watson Moss Growcott

İnşaatçı: Hansen & Yuncken

Alan: 5000.0 m2

Proje Yılı: 2006

Fotoğraflar: John Gollings Fotoğrafçılığı

Proje Adı: Kangan Batman Enstitüsü

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com


Yorum yazmak için


Tasarım: atelier masomi + studio chahar,atelier masomi + studio chahar tarafından tasarlandı

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org