Japon deprem uzmanından Türkiye açıklaması: Yapı stokunun yüzde 67’si kaçak |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Japon deprem uzmanından Türkiye açıklaması: Yapı stokunun yüzde 67’si kaçak
Share 6 Ocak 2022

Buca’da ‘deprem ve yapı güvenliği’ konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan Japon deprem uzmanı Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Türkiye’nin bina karnesinin zayıf olduğuna dikkat çekerek “Yapı stokunun yüzde 67’si kaçak” dedi.

 

 

 

 

 

 

Buca’da depreme karşı farkındalık yaratma çalışmaları devam ediyor. Buca Belediyesi, Buca Kent Konseyi ve İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi iş birliğiyle Buca Belediyesi Meclis Salonu’nda “Deprem, Yapı Güvenliği ve Afete Hazırlık” paneli düzenlendi.

 

 

 

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar, deprem konusunu sürekli gündemde tutmamız gerektiğini belirterek, afet öncesi yapılması gereken çalışmaların afet sonrasında yapılacak çalışmalardan daha hayat kurtarıcı olduğunu ifade etti.

 

 

 

“TÜRKİYE’NİN BİNA KARNESİ ZAYIF”

 

 

 

Yaklaşık 31 yıldır Türkiye’de yaşadığını dile getiren Japon deprem uzmanı Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, ülkemizdeki kaçak yapılaşmanın yapı güvenliğini tehlikeye attığını ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’de 21 milyonu aşan yapı stokunun yüzde 67’si kaçak. Ne yazık ki Türkiye’nin bina karnesi zayıf” diye konuştu.

 

 

“YAŞAM BOYU EĞİTİM ŞART”

 

 

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Hüseyin Çatal ise yapı güvenliğini tehlikeye atan unsurlar hakkında bilgilendirme yaptı.  İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Afet Hazırlık ve Müdahale Kurulu Başkanı Abdullah İncir de toplumdaki temel afet bilincini oluşturmak için anaokulundan başlayıp yaşam boyu süren eğitimlerin yapılması gerektiğini dile getirdi.

 

 

 

Buca Belediyesi, Buca Kent Konseyi ve İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi iş birliğiyle yürütülen deprem konusundaki farkındalık çalışmalarının Buca’daki okullarda verilecek deprem ve afet eğitimleriyle süreceği belirtildi.

 

 

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Tasarım: atelier masomi + studio chahar,atelier masomi + studio chahar tarafından tasarlandı

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org