BİR DOĞAL AFETTEN SONRA NASIL YENİDEN İNŞA ETMELİYİZ? |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
BİR DOĞAL AFETTEN SONRA NASIL YENİDEN İNŞA ETMELİYİZ?
Share 27 Ocak 2022

Afet meydana geldiğinde, insanlar ve yerler üzerindeki etkisi yıkıcı olabilir, ancak deprem ve sel gibi doğal afetler de yenilenmek, yeniden inşa etmek ve yeniden düşünmek için alan yaratır.

 

 

 

 

 

Ağustos 2016’da, İtalya’da yaklaşık 2.500 nüfuslu küçük bir kasaba olan Amatrice, Richter ölçeğine göre 6,2’ye ulaşan bir depremden ciddi şekilde hasar gördü. INTBAU İtalya Bölüm Başkanı Giuseppe Amoruso, şehrin sürdürülebilir yeniden inşası için doktora sonrası araştırmaları denetlemektedir. Araştırma, Galler Prensi Yardım Fonu’nun bir hibesi sayesinde Polina Mironenko tarafından Politecnico di Milano’da yürütülüyor.

 

 

 

 

 

Proje, şehrin yeniden inşası için tasarımlar formüle etmek için algoritmik simülasyon ve miras BIM mimari kütüphanelerinin ve tipolojik modellerin uygulamasını kullanıyor

 

 

 

 

Girişim ayrıca Amatrice’in kayıp merkezinin belgelenmesi için bir strateji geliştirdi. Görsel programlama dili Grasshopper 3D ve kasaba desen kitabı, tarihi kentsel peyzajın grafik olarak yeniden yapılandırılması gibi simülasyon araçlarının uygulanması, şimdi geleneksel tasarım tarafından bilgilendirilen Amatrice’i yeniden inşa etmek için gelecek kentsel planı destekliyor.

 

 

 

 

 

Ludovica Gregori, Floransa Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde doktora öğrencisidir. Ludovica, afet sonrası senaryolarda geçici yerleşim yerlerinde topluluk yaşamını teşvik eden planlama yönergelerini araştırıyor.

 

 

 

 

 

 

Araştırması yakında Firenze University Press tarafından kitap olarak yayımlanacak.

 

 

 

 

 

“Doğal afetler travmaya ve sosyal bölünmeye neden olur ve afet sonrası acil durum yerleşimleri toplulukların iyileşmesi için eşsiz bir fırsat sağlayabilir.Sismik sonrası geçici yerleşimler ve senaryolar üzerine yaptığım araştırma, kamusal alan aracılığıyla toparlanma potansiyelini ortaya koyuyor. Araştırmamda, sosyallik için esnek bir strateji olarak geçici yerleşim yerlerinin açık alanları için tasarım araçları öneriliyor.“

 

 

 

 

 

 

Ludovica Gregori

 

 

 

Ortak alanın geçici konutlara nasıl entegre edilebileceğini gösteren çizim. L. Gregori

 

 

 

 

San Benedetto del Tronto, 2 Aralık 2016. 2016’daki depremden sonra bir otelde kaldıkları süre boyunca, San Benedetto Konseyi Accumoli kroşe grubuna toplanmaları ve çalışmaları için bir alan verdi.

 

 

 

 

 

 

Ludovica, araştırması ile INTBAU’nun çalışmaları ve Yasmeen Lari’nin afet sonrası senaryolarda, özellikle de Sindh’deki 2011 sel baskınları ve Pakistan’daki 2016 depreminde tasarım yaklaşımı arasında benzerlikler buldu. Yasmeen, Pakistan Miras Vakfı’nın kurucu ortağı ve CEO’su ve 2019’daki en son INTBAU konferansına ev sahipliği yapan INTBAU Pakistan’ın Bölüm Başkanıdır. Lari, kireç ve bambu gibi doğal malzemeleri kullanan sürdürülebilir mimariyi savunmasıyla ünlüdür.

 

 

 

 

 

 

Amatrice’nin yeniden inşası ve yürütülen doktora sonrası araştırmalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için INTBAU İtalya’dan Giuseppe Amoruso ile iletişime geçebilirsiniz. Ludovica’nın araştırmasını görüntülemek için lütfen buraya bakın. Yasmeen Lari ve Pakistan Miras Vakfı’nın çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen HF’nin web sitesine bakın.

 

 

 

 

 

 

 

Kadın Merkezi, Darya Khan, Pakistan, 2011. Yasmeen Lari (sağda) Köyün kadınlarıyla Kadın Merkezinin odasında. Merkez, Sindh bölgesindeki sellere dayanacak şekilde geleneksel malzeme ve tekniklerle ve ayaklıklar üzerine inşa edilmiştir. Alt kısım, insanların, özellikle çocukların toplandığı güneşten korunma ve gölge sağlar.

 

 

 

 

 

 

Sırlı çini ve seramik yapan bir grup, Darya Khan, Pakistan, 2011. Atölye çalışmaları sonrasında bölge sakinleri kendi kendilerine çini ve seramik üretmeye devam ediyor. Özellikle kadınlar yaratıcılık ve yenilikçilik yeteneklerini ifade edebilmişlerdir.

 

 

 

 

 

 

Makli’de ‘Lari Octa-Green’ ünitesi adı verilen bambu çapraz destekli sismik dayanıklı barınak yapım aşamasında.

 

 

 

 

 

Kaynak: www.intbau.org

1 Yorum
  1. Böyle daha bilimsel yollara elbette ihtiyacımız var. Ancak bizim ülke katastrof bir halde.

    alev küçükkaya | 23 Şubat 2022


Yorum yazmak için


Tasarım: Gisele Borges Arquitetura Tasarım firması, konik apartman bloğunu delikli “ikinci deri” ile sarıyor Editör: James Brillon Belo Horizonte’deki bu köşeli apartman binasını, içeriden manzaralar sunarken sakinlerin mahremiyetini korurken sunmak üzere tasarlanmış, delikli bir metal cephe sarmaktadır. Casamirador Savassi, Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinin başkentinde bir gelişmedir. Dokuz katlı bina, üç katlı bir yeraltı otoparkının üzerine […]

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org