2022 DE TAMAMLANACAK İLGİNÇ 12 PROJE |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
2022 DE TAMAMLANACAK İLGİNÇ 12 PROJE
Share 24 Ocak 2022

Editör: Lizzie Crook

 

2022’de dört gözle beklenecek on iki mimari proje

 

Mimari muhabir Lizzie Crook, bir sualtı heykel parkı ve insansız hava araçları için bir gökyüzü köprüsü ile birbirine bağlanan bir çift kule de dahil olmak üzere 2022’de tamamlanması planlanan en ilginç 12 mimari projeyi seçiyor.

 

 

 

 

Taipei Gösteri Sanatları Merkezi, Tayvan, OMA tarafından

 

Uzun bir beklentinin ardından Taipei Gösteri Sanatları Merkezi nihayet Mart 2022’de Tayvan başkentinde kapılarını açacak.

 

İlk kez 2009 yılında OMA tarafından açılışı yapılan kültürel mekanda, merkezi bir cam küpün içine bağlanan üç benzersiz tiyatro bulunuyor. Geleneksel tiyatrolardan farklı olarak, tüm sahne arkası alanlar, döngüsel bir dolaşım alanı aracılığıyla halka görünür hale getirilecek.

 

 

 

 

 

Xi’an Uluslararası Futbol Merkezi, Çin, Zaha Hadid Architects

 

 

Bu yıl, 2023 AFC Asya Kupası öncesinde Zaha Hadid Architects tarafından saray gibi bir futbol stadyumunun tamamlandığını görecek.

 

 

Tanımlayıcı özellikleri arasında, güneye bakan kotunda bir dizi bitkili terasa barınak sağlayan yükselen sütunlar ve sarkan bir çatı olacak.

 

 

 

 

 

 

Sidney Modern, Avustralya, SANAA

 

Avustralya’da SANAA, mevcut galerinin neo-klasik mimarisine zıtlık oluşturacak şekilde tasarlanan New South Wales Sanat Galerisi’ne genişletmesini tamamlayacak.

 

Uzantı, bir dizi basamaklı cam duvarlı pavyonlardan oluşacak ve ikinci dünya savaşına kadar uzanan dönüştürülmüş bir petrol tankında inşa edilmiş bir yeraltı galerisini içerecek.

 

 

 

 

 

 

Lanternen, Danimarka, Snøhetta ve WERK Arkitekter tarafından

 

 

Bu listedeki en küçük projelerden biri, Danimarka’da Esbjerg sahilinde inşa edilmekte olan ahşap bir su sporları topluluk merkezi olan Lanternen’dir.

 

 

Snøhetta tarafından WERK Arkitekter ile tasarlanan bina, “teknelerin işçiliğini” uyandırmayı amaçlıyor ve cephesinde ziyaretçileri su kenarına kadar yönlendiren büyük bir açıklığa sahip olacak.

 

 

 

 

 

Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi, ABD, Studio Gang

 

 

ABD’de bu yıl tamamlanacak binalar arasında Studio Gang tarafından yönetilen Little Rock’taki yeniden tasarlanan Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi yer alıyor.

 

 

Stüdyo, geçen yıl yeni katlanmış çatı manzarasının bir dizi fotoğrafını yayınladığında güncellenmiş müzenin bir önizlemesini sundu. Betondan dökülen bu çatı, sahadaki mevcut yapıları birleştirmeyi amaçlayan bir dizi kıvrımlı pavyonu kapsıyor.

 

 

 

 

DJI Genel Merkezi, Çin, Foster + Partners tarafından

 

 

Foster + Partners’ın 2022’de tamamlanması gereken bir dizi projesi var, ancak en sıra dışı olanlardan biri, Shenzhen’deki robotik şirketi DJI için tasarladığı genel merkez (yukarıda ve üstte resmedilmiştir).

 

 

Şirketin en son drone teknolojisini sergilemek için tasarlanmış kavisli bir gökyüzü köprüsü ile birbirine bağlanacak olan, belirgin çelik kirişlere sahip iki kuleden oluşuyor.

 

 

 

 

 

Sundby Okulu, Danimarka, Henning Larsen Architects

 

 

Bu listeye giren tek eğitim binası, Henning Larsen Architects’in yürünebilir bir çatı manzarasına ve uyarlanabilir iç mekanlara sahip olduğu bir ilkokul.

 

 

Adlı Sundby Okulu, Danimarka’da enerji tüketimi ve malzeme kullanımı gibi ayrıntıları dikkate alan bölge için resmi bir sürdürülebilirlik sertifikası olan Nordic Ecolabel’i alan türünün ilk binası olmaya hazırlanıyor.

 

 

 

 

Nanjing Zendai Himalayalar Merkezi, Çin, MAD tarafından

 

 

2022’ye bir başka geç varış, 2020’de sabırsızlıkla bekleyeceğimiz projeler listemizde de yer alan karma kullanımlı Nanjing Zendai Himalayas Merkezi olacak.

 

 

MAD tarafından tasarlanan 560.000 metrekarelik kompleks, basamaklı panjurlara sahip dağ benzeri kulelerle sınırlanan küçük binalar, yeşil alanlar ve yükseltilmiş yolların bir karışımından oluşuyor.

 

 

 

 

San Pellegrino Amiral Gemisi Fabrikası, İtalya, BIG tarafından

 

 

BIG’in San Pellegrino Amiral Gemisi Fabrikası, stüdyonun şemayı tasarlamak için uluslararası yarışmayı kazanmasından neredeyse beş yıl sonra İtalya’daki bir dağ vadisinde tamamlanacak.

 

 

Alkolsüz içecek şirketi San Pellegrino için oluşturulan genel merkez ve şişeleme tesisi, kemerler, pasaj ve revak gibi ayrıntılarla geleneksel İtalyan mimarisine saygı duruşunda bulunacak.

 

 

 

 

 

 

Valley, Hollanda, MVRDV tarafından

 

 

Hollanda’da, MVRDV’nin Valley kompleksi, taş kaplı pencereler ve balkonlarla kaplı üç karma kullanımlı yüksek bina ile açılacak.

 

 

Binanın inşaatı zaten bitmiş olsa da, 13.000 bitki, ağaç ve çalıdan oluşan “yeşil tabakası”, 2022 açılışı için zamanında binanın engebeli kenarlarında büyümeye bırakılıyor.

 

 

 

 

 

The ReefLine, ABD, OMA tarafından

 

OMA’nın bu listedeki ikinci projesi, Miami Beach yakınlarındaki kıyı şeridini iklim değişikliğinin etkilerinden korumayı amaçlayan bir sualtı heykel parkı olan The ReefLine.

 

Park etaplar halinde inşa ediliyor olsa da, ilk etabı Aralık ayında ilk heykeller yerinde olacak şekilde açılacak. Yapıtların üzerinde ve çevresinde yapay resif işlevi görecek geometrik beton modüller de yer alacak.

 

 

 

 

Minamisanriku 311 Anıtı, Japonya, Kengo Kuma and Associates

 

 

 

Kengo Kuma and Associates’in, Japonya’da şimdiye kadar kaydedilen en güçlü deprem olan 2011 Tōhoku depremi ve tsunamisine adanmış bir anıt ve turizm merkezini bitirmesi bekleniyor.

 

 

Bulunduğu kasabadan sonra Minamisanriku 311 Anıtı olarak adlandırılan bina, sedir kaplamaya ve gökyüzüne doğru yukarı doğru açılan geniş bir sarkan çatıya sahip olacak.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. Hepsinin bir hikayesi var sonuçta.

    nergis aydın | 27 Ocak 2022


Yorum yazmak için


Tasarım: Lever Architecture Meyer Memorial Trust, gelişen ve adil bir Oregon’a katkıda bulunan kuruluşlara, topluluklara, fikirlere ve çabalara yatırım yapan bir vakıftır. Portland’ın Albina semtindeki yeni kampüsleri, vakfın eşitlik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ifade eden bir tasarımla desteklenen, Meyer’in girişimlerini eyalet çapında ilerletmek için bir platformdur.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org