VARINA KÜTÜPHANESİ… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
VARINA KÜTÜPHANESİ…
Share 31 Aralık 2021

Tasarım: BCWH Architects

 

BCWH Architects tarafından tasarlanan yeni 43.885SF Varina Alan Kütüphanesi, bireysel dönüşüm ve topluluk gelişimi için bir yer ve aynı zamanda bir öğrenme merkezi olarak tasarlandı. Müşterimizin kütüphane hizmeti modelini temel alarak, bu belirli topluluk için bu kütüphaneye benzersiz bir şekilde uyan fikirleri, girişimleri ve yenilikleri içeren kütüphane tasarımının bu unsurlarını ayırt etmeye çalıştık. İlk olarak, Kütüphane’nin yerel kültürü ve karakteri yansıtması ve güçlendirmesi gerektiği fikrini benimsedik. Bu kütüphane, toplulukta olduğu kadar doğal ortamında da kök salmıştır.

 

 

 

 

 

Peyzajdan çıkan ve aşağı doğru basamaklanan bir dizi pavyon olarak yapılandırılmıştır. Pavyonların biçimleri, belli belirsiz bir tütün ambarları koleksiyonunu anımsatan, topluluğun yerel mimari mirasını yansıtıyor. İçte ve dışta basit bir yapı malzemeleri paleti bu konsepti güçlendirir.

 

 

 

 

 

 

İkinci olarak, üretken insanların koleksiyonlarla, kütüphanecilerle, diğer patronlarla ve kendi hırslarıyla bağlantı kurabilecekleri aktif bir kütüphane oluşturduk. Tasarım, grup işbirliği projelerini, odaklanmış konsantrasyona ihtiyaç duyan bireyleri destekler ve hem dijital hem de somut olarak yaratıcı olmak için alanlar sağlar.

 

 

 

 

 

 

Bir öğretim mutfağına sahip harika bir topluluk toplantı odasına sahip olmanın yanı sıra, koleksiyonların etrafındaki çeşitli alanlar, insanların bilgiyi kendilerinin verimli bir şekilde kullanmaları, bilgileri başkalarıyla paylaşmaları, projeleri tamamlamaları (tek başına veya gruplar halinde), yeni bakış açıları kazanmaları ve yeni şeyler yaratmaları için yapılandırılmıştır. bilgi. Bazı pavyonlar, pastoral görünümlerle gelişmiş öğrenme için gün ışığı alan ortamlarla noktalanan daha fazla koleksiyon odağına sahiptir.

 

 

 

 

 

 

Bu alanlar, geleneksel çalışma masalarından yumuşak oturma ve sehpalara kadar çeşitli formatlarda grup alanları ile çevrilidir.

 

 

 

 

 

 

Ardından, “kolay alışveriş” için yapılmış hoş bir tasarım istedik. Kitaplık yapılandırması, aktif yaşamların bazen “al ve git” işlemleri gerektirdiğini kabul eder. Bu nedenle, kütüphanenin tasarımı, daha kolay görüntüleme ve seçim için kitapların başlıklarını yukarı kaldıran geniş koridorlar ve uygun yükseklikte raflar içerir. Ayrıca, çoğu kişi tam hizmet sürüş penceresini takdir edecektir.

 

 

 

Vaziyet Planı

 

 

 

Ek olarak, kütüphane girişi, iki pavyon arasında gelen bir “yan kapı” karşılama yaklaşımı oluşturmak için kasıtlı olarak “biçimsizleştirildi”. Bu karakter, her bir köşkün ormana bakan bir “arka sundurma” ile kurulmasıyla pekiştirilir.

 

 

 

Plan

 

 

 

Kesit

 

 

Birincil pavyonlar arasındaki boşluk, giriş seviyesinden sitenin yamacından ormana doğru basamaklanır. Bu alan, Çocuk Kütüphanesinin yanı sıra Topluluk Buluşması alanlarına da açılmaktadır. Bu aradaki alan, anıtsal basamaklarda ve alttaki kafe alanı ve terasta geçici karşılaşmalar için alan sağlayarak yerel ağ oluşturmayı geliştirmek için kullanılır. Bu alan aynı zamanda film izlemek için ara sıra bir mekan olarak hizmet vermektedir.

 

 

 

 

 

 

Varina Bölge Kütüphanesinin mimarisi, kendisini topluluğun kültürel ve bireysel ilerleme isteklerinin bir yansıması olarak tanımlarken, aynı zamanda yerel topluluk kültürünü şekillendiren tarihin mantıklı bir uzantısı olarak tanımlar. Amacımız, bu kütüphaneyi Henrico County’nin bu bölümündeki yeni nesil kütüphane kullanıcıları için alakalı, faydalı ve üretken hale getirmekti.

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

Mimarlar: BCWH Mimarlar

Yer: Henrico County, VA, Amerika Birleşik Devletleri

Sorumlu Mimarlar: Charles W. Wray, Jeffery M. Hoover, Andrea Quilici, Kylan Shirley

Alan: 44000.0 ft2

Proje Yılı: 2016

Fotoğraflar: Chris Cunningham

Üreticiler: Swisspearl, Gyproc, Interface, Morin Corp., Saint Gobain

Ürünler: Swisspearl Fiber Cement Büyük Boy Paneller

Proje Adı: Varina Alan Kütüphanesi

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

2 Yorum
  1. bir çatı formunu tekrarlayarak mekanlar yaratma ve güzel sonuçlara varmak diye buna derim.

    selen akyarlı | 2 Ocak 2022

  2. ÇOK IŞIKLI BİR TASARIM

    Ahmet YALÇIN | 11 Ocak 2022


Yorum yazmak için


Tasarım: atelier masomi + studio chahar,atelier masomi + studio chahar tarafından tasarlandı

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org