QINGDAO – Kruvaziyer Terminali |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
QINGDAO – Kruvaziyer Terminali
Share 15 Aralık 2021

Tasarım: CCDI – Mozhao Studio & Jing Studio

 

 

CCDI – Mozhao Studio & Jing Studio tarafından tasarlanan Qingdao Kruvaziyer Terminali, Qingdao Vatandaşları, denize karşı güçlü bir aidiyet duygusuna sahiptir ve bu aidiyet duygusu, bu sahil kentindeki kamusal faaliyetlerin her bölümünde görülebilir. Kruvaziyer Terminalinin bulunduğu Pier 6, mavi su ile çevrilidir ve yat kiralama hizmetleri ile birleştirilmiş bir eğlence parkı geliştirmenin doğal avantajına sahiptir.

 

 

 

 

 

Birbirini tamamlayan ticari işlevler ve peyzaj, geliş ve gidiş salonundaki kalıcı ve geçici sergiler ile kruvaziyer terminalinin çok işlevli olması, bu kıyı kentinin canlılığının ve zenginliğinin sürdürülebilmesini sağlıyor.

 

 

 

 

 

Qingdao’nun kışın hakim kuzeybatı rüzgarı ve sitenin güney körfezindeki üstün peyzaj koşulları göz önüne alındığında, bu proje, büyük bir açık kamu platformu oluşturan geniş yapısal çelik açıklığın altında Güneye doğru aşağılayıcı bir teras içermektedir.

 

 

Plan

 

 

 

Üçüncü kattaki kuzey cephesinde, deniz manzarası için birkaç açık hava gezi platformu vardır ve aynı zamanda Kuzey ve Güney tarafları arasında kısmi etkileşimli bağlantılar sağlar. Teknedeki güvertelere benzer şekilde, bu platformlar dinlenme ve aktiviteler için alan sağlar.

 

 

 

 

Konstrüksiyon perspektif

 

 

 

Bu proje için, mimari formun ilhamı, Yelken Şehri Qingdao’da ünlü olan “yelkenden” ve Qingdao’nun tarihi mimarisinden gelen eğimli çatı sıralarından geldi.

 

 

 

Kesit Perspektif

 

 

Mekanik güzelliği daha da ifade etmek için, çelik strüktür dış cephede giydirme duvarlar olmadan ortaya çıkar, böylece yapısal form cephenin en güçlü dili haline gelir. Yaylı iç tavan, yolcuların mimarinin yapısal mantığını ve mekanik güzelliğini hala okuyabilmeleri için ana yapıyı olabildiğince ortaya koyuyor.

 

 

 

 

 

 

Birinci kattaki geliş ve gidiş salonu, check-in ve bagaj hizmetleri sunmaktadır. Bundan sonra, yolcular dikey asansörler ve yürüyüş yollarıyla ikinci kat Fuayesine varacak ve kalkış için bekleyecek. Müşteri hizmetleri de ikinci katta yer almaktadır.

 

 

 

 

 

Tavan pencereleri, alüminyum levha ve cam kombinasyonu sayesinde, çatının eğimli yüzeyini kademeli bir rampaya dönüştürdü, bu da yalnızca sel suyu tutma sorununu çözmekle kalmadı, aynı zamanda modüler ışık ve gölge ritmi ile yumuşak bir ışık getirdi. Bu arada, kruvaziyer terminalinin halka açık salonu da geçici sergiler ve benzeri halka açık etkinlikler düzenleyebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Farklı programların birleşimi, kruvaziyer terminalini halk için günlük bir eğlence yeri haline getiriyor. Geceleri, yapay ışıklar kapalı alanı aydınlattığında, şeffaf cam perde duvar, tüm mimariyi çevreleyen kamusal plaza ve yeşil alanı aydınlatan bir fenere dönüştürecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

Mimarlar: CCDI – Mozhao Studio & Jing Studio

 

 

Yer: Qingdao, Shandong, Çin

 

 

Mimari Tasarım: Zeng Guansheng, Yu Qing, Yan Zichang, Xu Chenglong, Zhao Xiaqing, Liu Guolin, Wei Xiyan, Yang Yingjin, Wang Wanjun, Tang Wenxiong

 

 

Program: Ulaştırma, Ofis, Ticaret ve Sergi

 

 

Alan: 59920.0 m2

 

 

Proje Yılı: 2015

 

 

Fotoğraflar: Zhang Chao – Xia Zhi

 

 

 

Üreticiler: Novelis, TAYVANGLAS

 

 

Proje Adı: Qingdao Kruvaziyer Terminali

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

1 Yorum
  1. Kabuk kütle ilişkisinde çok başarılı. Örnek bir çalışma bence.

    Salih Güven | 23 Aralık 2021


Yorum yazmak için


Tasarım: atelier masomi + studio chahar,atelier masomi + studio chahar tarafından tasarlandı

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org