CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI
Share 13 Aralık 2021

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu ve Koro Binaları

Tasarım: Uygur Architects

 

 

 

 

Projenin Genel Görünümü

 

 

 

 

 

 

 

 

Ankara’nın uluslararası bir çekiciliği olan yeni bir dönüm noktası var; Kültür odaklı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Konser Salonu binası, hem yerel hem de küresel müzik sahnesine bir değer katmayı amaçlarken, vatandaşlar arasındaki etkileşim ve alışverişin başlatıcısı olmayı hedefliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Vaziyet Planı

 

 

 

İç görünüm

 

 

 

Ana Plan

 

 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Konser Salonu, şehrin kalbinde, tarihi Ankara Kalesi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün (Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu) Anıtkabir’i birbirine bağlayan bir aksın tam ortasında yer almaktadır. Ankara’nın ilk şehir planlarından bu yana ana cadde işlevi gören Atatürk Bulvarı’ndan Anıtkabir’e ve tarihi Ankara Kalesi’ne bakan tek boşluk olan nispeten terk edilmiş bir kentsel peyzajın içine yerleştirilmiştir. Karar, hem Kale hem de Mozole’nin görüşlerini kesintiye uğratmamaktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje, diğer yarışma girişleri arasında öne çıkan iki özelliğiyle öne çıktı: Birincisi, kentin modern öncesi ve modern-cumhuriyetçi tarihlerinin diyaloğuna ilişkin bu ince sembolizm. Tasarım stratejisi, her iki anıtın da manzaralarına öncelik verir ve aralarında çağdaş bir kültürel destinasyon olarak diyaloğu kurar.

 

 

 

 

 

 

 

İkincisi, kompleksin zamansız formu ve uzamsal nitelikleri ile ilgilidir. Jüri raporuna göre bina, belirli bir süre geçerli olabilecek bir tasarım dilinden kaçınarak, zamanla eskimeyecek sembolik bir mimari ortaya koyuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Kompleksin konfigürasyonu, üçgen prizma fuayesi Ankara Kalesi ile Anıtkabir arasındaki diyaloğu kuracak şekilde tasarlanmıştır. Böylece bir kültür evi üzerinden “Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası” tasviri yoğunlaştırılmıştır.

 

 

 

 

 

 

Bu fuaye şeffaf ve herkesin erişimine açık olarak bir “kent odası” olarak tasarlanmıştır. Devasa yumurta şeklindeki kubbe 2000 seyirci kapasiteli Senfoni Orkestrası Salonu, küre kubbe ise bu tonozlu üçgen prizma fuayeden çıkan 500 seyirci kapasiteli Oda Orkestrası Salonu olarak tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

Konser salonunun bağ konseptine uygun olarak müzisyenler ortada yer alırken, seyirci dik eğimli sıralar halinde yükselerek sahneyi çevreliyor.

 

 

A-A ve B-B Kesiti

 

 

 

Sembolik yaklaşım, farklı ve dinamik Öklid formları ve onların şiirsel kompozisyonları ile tasvir edilir. Fuaye ve konser salonları sitenin en alt kotunda yer almakta ve etrafını bir yansıma havuzu çevrelemektedir.

 

 

 

 

 

 

Havuz, gökyüzünü, şehri ve etrafındaki salonları yansıtır, farklı hava koşullarını yansıtır ve atmosferi her gün yeniden tanımlar. Dikdörtgen şeklindeki bu havuzun iki yanında, adeta topraktan fırlamış gibi çapraz olarak yerleştirilmiş iki özdeş yapı, konser salonlarını kucaklıyor.

 

 

 

 

 

 

Kompleks, bir krater gölü izi ve uhrevi bir etki yaratıyor. Yukarıya eğimli bu binalarda idari ve eğitim birimleri ile profesyonel stüdyolar yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

Konuk deneyimi, görünüşte bağımsız formlardan ve eğrisel ve keskin kenarlı binaların dengesinden oluşan heykelsi bir yapıyı iletmek için tekil bir çatı veya cepheden kaçınan açık bir teşviktir.

 

 

 

 

 

 

 

Yarışmadan bu yana geçen 29 yılda 5 Cumhurbaşkanı, 10 Başbakan ve 20 farklı Kültür Bakanı görev aldı. Bu proje, devletin farklı öncelikleri nedeniyle eşi benzeri olmayan bir şekilde uzamış bir hikayeye sahip olduğundan, değişen yönetmeliklere göre proje mimarlar tarafından birkaç kez yeniden gözden geçirildi.

 

 

 

Küratör: Hana Abdel

 

 

 

KÜLTÜR MİMARİSİ, TİYATRO & PERFORMANS, KONSER EVİ

 

 

Yer: ANKARA TÜRKİYE

Mimarlar: Uygur Mimarlar

Alan: 62547 m²

Yıl: 2021

Fotoğraflar: Cemal Emden

Baş Mimarlar: Semra Uygur, Özcan Uygur

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

2 Yorum
  1. Bir yarışma sonucu elde edilmiş ve hayata geçirilmiş, sancılı da olsa müellifin başından sona uygulama projesine müdahale edebildiği ender projelerden olduğu için çok değerli. Aynı zamanda çok nadir yapılabilen böyle bir kültür yapısı olduğu için ise iki defa değerli.

    Neriman Kanlıcalı | 16 Aralık 2021

  2. çok güzel bir proje şapka çıkarıyorum

    Deniz Kayacan | 27 Aralık 2021


Yorum yazmak için


Tasarım: atelier masomi + studio chahar,atelier masomi + studio chahar tarafından tasarlandı

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org