2021’DE KAYBETTİĞİMİZ BÜYÜK MİMARLAR… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
2021’DE KAYBETTİĞİMİZ BÜYÜK MİMARLAR…
Share 14 Aralık 2021

2021’de kaybettiğimiz büyük mimarları ve tasarımcıları hatırlamak

 

 

Editör: James Parkes |

 

 

Devam eden 2021 incelememizin bir parçası olarak Dezeen, tasarımcı Virgil Abloh ve mimarlar Helmut Jahn ve Art Gensler dahil olmak üzere bu yıl aramızdan ayrılan mimarları ve tasarımcıları anıyor.

 

 

 

2021’de ölen diğer efsaneler arasında mimarlar Owen Luder ve Paulo Mendes da Rocha ve moda tasarımcısı Alber Elbaz yer alıyor.

 

 

Burada 2021’de kaybettiğimiz en iyilerden 12’sini hatırlıyoruz.

 

 

Virgil ABLOH

 

 

 

 

 

 

Aslen mimar olarak eğitim alan Amerikalı-Ganalı tasarımcı Virgil Abloh, sokak giyimi kültürünü lüks moda ve ürünlerle birleştirerek moda endüstrisini dönüştürdü. Abloh, sokak giyim markası Pyrex Vision ve lüks marka Off-White dahil olmak üzere kendi markalarını kurmadan önce daha önce Kanye West için sanat yönetmeni olarak çalışmıştı.

 

 

2017’de Fransız moda evi Louis Vuitton’un ilk Siyah yaratıcı yönetmeni oldu ve 2018’de Palais-Royale bahçelerinde ev için ilk koleksiyonunu sergiledi. Kanserle özel bir savaştan sonra bu yılın Kasım ayında vefat etti.

 

 

 

Helmut JAHN

 

 

 

Fotoğraf: Ingrid von Kruse

 

 

 

Postmodern James R Thompson Center da dahil olmak üzere Chicago genelinde çok sayıda binayla tanınan mimar Helmut Jahn, Mayıs 2021’de Chicago’nun bir banliyösü olan Campton Hills’deki evinin yakınında bir bisiklet kazasında öldü.

 

 

 

1940 yılında Almanya’da doğan Jahn, Münih Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okumaya başladı. Illinois Institute of Technology’de okumak için ABD’ye göç ettikten sonra, 1967’de okulu diplomasız bıraktı ve Amerikan mimarlık stüdyosu CF Murphy Associates’e katıldı. Stüdyo 1981’de Murphy/Jahn ve daha sonra 2012’de sadece Jahn olarak yeniden adlandırıldı.

 

 

 

Mimarın diğer çalışmaları arasında Berlin’deki Sony Center kompleksi, O’Hare Havalimanı’ndaki United Airlines Terminal One ve Bangkok’taki Suvarnabhumi Havalimanı yer alıyor.

 

 

 

Alber ELBAZ

 

 

 

 

Fotoğraf : A.KOO

 

 

 

Fransız marka Lanvin’in kreatif direktörlüğünü yaptığı 14 yıllık görev süresiyle tanınan İsrailli moda tasarımcısı Alber Elbaz, Nisan ayında Covid-19 nedeniyle 59 yaşında vefat etti.

 

 

 

Fas’ta doğan Elbaz, moda kariyerine New York’ta bir gelinlik atölyesinde başladı. Laroche’deki başarısının ardından Elbaz, Yves Saint Laurent’e kreatif direktör olarak atandı. Belki de en çok 2001’den 2015’e kadar Lanvin’in yaratıcı yönetmeni olarak yaptığı çalışmalarla tanınır.

 

 

 

Lanvin’den sonra Elbaz, Şubat 2021’de kendi markası AZ Fashion’ı piyasaya sürene kadar moda endüstrisinden ayrıldı.

 

 

Moët Hennessy Louis Vuitton CEO’su Bernard Arnault, Twitter’da “Moët Hennessy Louis Vuitton’un CEO’su Bernard Arnault, “Alber Elbaz’ın ani ölümüyle moda endüstrisi en parlak ve en hassas tasarımcılarından birini kaybetti” dedi.

 

 

 

Art GENSLER 

 

 

Fotoğraf : Emily Hagopian

 

 

 

Amerikalı mimar, iç mimar ve dünyanın en büyük mimarlık firması Gensler’in kurucusu Art Gensler, uzun süreli bir hastalık geçirdikten sonra Mayıs ayında 85 yaşında vefat etti.

 

 

 

Gensler, 1965 yılında San Francisco’da merhum eşi Drue Gensler ve James Follett ile mimarlık pratiğini kurdu ve firmayı dünya çapında 50 ofise çıkardı. Gensler, dünyanın en yüksek ikinci binası olan 632 metre yüksekliğindeki Şanghay Kulesi de dahil olmak üzere büyük ölçekli mimari projeleriyle tanınmaktadır.

 

 

 

Mimara ölümünden 18 ay önce akciğer hastalığı teşhisi kondu, ancak uygulama için çalışmalarını sonuna kadar sürdürdü ve vefat ettiğinde hala randevuları vardı.

 

 

 

Paulo MENDES DA ROCHA

 

 

 

 

 

 

 

2017 yılında RIBA Kraliyet Altın Madalyası’nı aldığında “yaşayan efsane” olarak tanımlanan Paulo Mendes da Rocha, projeleri nadiren Brezilya dışında inşa edilmiş olsa da 20. yüzyılın önemli mimarlarından biri olarak kabul edildi. Kariyeri boyunca Pritzker Mimarlık Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül aldı.

 

 

 

Mendes da Rocha, 1928’de Brezilya’nın Vitória kentinde doğdu ve 1954’te Universidade Presbiteriana Mackenzie Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu ve ertesi yıl São Paulo merkezli uygulamasını kurdu.

 

 

Tipik olarak ham beton yığınlarıyla çalıştığı için Mendes da Rocha, reddettiği bir etiket olmasına rağmen, genellikle Brezilya vahşiliğine bağlıydı. En ünlü eserleri São Paulo’da bulunuyor ve São Paulo Üniversitesi’ndeki Çağdaş Sanat Müzesi, Brezilya Heykel Müzesi ve São Paulo Atletizm Kulübü’nü içeriyor.

 

 

 

Mendes da Rocha, 2021 yılının Mayıs ayında 92 yaşında vefat etti.

 

 

 

Gottfried BÖHM

 

 

 

 

Fotoğraf:  Elke Wetzig

 

 

 

Alman mimar ve brütalist Hac Kilisesi’nin tasarımcısı Gottfried Böhm, Haziran 2021’de 101 yaşında vefat etti. Bir kilise mimarının oğlu olan Böhm, Münih’teki Technische Hochschule’de mimarlık ve Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde heykel eğitimi gördü. . Mezun olduktan sonra Böhm, babasının 1955’te ölümünün ardından devraldığı babasının stüdyosunda çalıştı.

 

 

 

Böhm, en çok acımasız Bensberger Belediye Binası, Paderborn’daki Piskoposluk Müzesi ve Köln’deki St Kolumba kilisesi ile tanınıyordu. Çalışmalarından dolayı 1985 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü ve onu prestijli ödülün sekizinci kazananı yaptı.

 

 

 

Owen LUDER

 

 

 

 

Fotoğraf:  RIBA Collections’ın izniyle

 

 

 

Owen Luder, bir dizi brütalist bina tasarlayan bir İngiliz mimardı. İlki 1981’den 1983’e ve ikincisi 1995’ten 1997’ye kadar Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü’nün (RIBA) iki kez başkanıydı.

 

 

 

Luder 1928’de Londra’da doğdu ve 13 yaşında Brixton’s School of Building’e kaydoldu. 1957’de kendi ofisini kurmaya devam etti ve burada mimar Rodney Gorden ile birlikte stüdyonun en ünlü eserlerinden bazılarını yarattı.

 

 

 

En çok Tricorn Center, Trinity Square geliştirme ve konut bloğu Derwent Tower dahil olmak üzere çoğu yıkılmış olan brütalist yapılarıyla tanınıyordu. Hayatta kalan eserlerinden bazıları Catford Centre, Eros House ve South London Theatre’dır.

 

 

 

Luder, 2021 yılının Ekim ayında 93 yaşında vefat etti.

 

 

 

Terence RILEY

 

 

 

 

Fotoğraf : Şövalye Vakfı

 

 

 

Amerikalı mimar Terence Riley, 2021 yılının Mayıs ayında 66 yaşında vefat etti. Riley, New York Modern Sanat Müzesi’nin (MoMA) eski baş küratörü ve aynı zamanda Keenen/Riley Architects’in kurucu ortağıydı.

 

 

 

Riley 1954’te doğdu ve Woodstock, Illinois’de büyüdü. 1982’de Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi almadan önce Indiana’daki Notre Dame Üniversitesi’nde mimarlık okudu.

 

 

 

MoMA’daki 13 yıllık görev süresi, Ludwig Mies van der Rohe hakkında geniş retrospektiflere ev sahipliği yaparken, aynı zamanda Rem Koolhaas ve Herzog & de Meuron gibi Avrupalı ​​​​mimarları Amerikan kamuoyuna tanıttı. Riley’nin firması Keenan/Riley Architects, en çok Sarasota Sanat Müzesi de dahil olmak üzere galeriler ve müzeler tasarlamasıyla tanınıyordu.

 

 

 

Zeev ARAM

 

 

 

 

Fotoğraf:  Jessica Klingelfuss

 

 

 

Mobilya ve iç mimar Zeev Aram 2021 yılının Mart ayında 89 yaşında öldü. En çok 1960’larda Londra’da King’s Road’da açılan kendi adını taşıyan showroomu Aram Store ile tanındı.

 

 

 

Aram, 1931’de Romanya’nın Cluj kentinde doğdu. İkinci Dünya Savaşı başladığında, ailesi 1940’ta çatışma ve antisemitizmden kaçmak için Filistin’e kaçtı. 1957’de Londra’ya taşınan Aram, şu anda Central Saint Martins olan Londra’daki Central School of Art and Design’da mobilya ve iç tasarım eğitimi aldı. 1960 yılında mezun olduktan sonra kendi stüdyosu olan Zeev Aram & Associates’i kurmadan önce mimari uygulamalarda çalıştı.

 

 

 

Showroom’unda Le Corbusier, Marcel Breuer ve Charlotte Periand gibi birçok modernisti ilk kez İngiliz kamuoyuyla tanıştırdı. 90’lı yılların başında Eileen Gray ile tanıştıktan sonra Aram, mimar ve tasarımcının çalışmalarına dünya çapında dikkat çekmekten sorumluydu.

 

 

 

Ernesto GISMONDI

 

 

 

Fotoğraf:  Pierpaolo Ferrari

 

 

 

Ernesto Gismondi, aydınlatma markası Artemide’yi kuran bir İtalyan tasarımcıydı. 1931 yılında San Remo’da doğan Gismondi, ikonik Memphis tasarım hareketinin bir üyesiydi. Hem havacılık mühendisliği hem de füze mühendisliği dereceleri vardı.

 

 

 

Gismondo, Artemide’yi 1960 yılında tasarımcı Sergio Mazza ile kurdu ve onu önde gelen ve en yenilikçi İtalyan aydınlatma şirketlerinden biri haline getirdi. Gismondi Ocak ayında 89 yaşında öldü.

 

 

 

Mimar Stefano Boeri, “Artemide ile dünyayı aydınlattı, mobilya yapımında ilk kez plastiği kullandı, başı dik siyaset ve girişimcilik denizlerinde yarıştı, tasarımda yeni ufuklar açtı” dedi.

 

 

 

Ernesto Gismondi hakkında daha fazla bilgi edinin ›

 

 

 

Oriol BOHIGAS

 

 

 

Fotoğraf:  Galazan

 

 

 

Barselona’nın modernizasyonuna öncülük eden Katalan mimar Oriol Bohigas, Kasım ayında 95 yaşında vefat etti. Bohigas, ölümünden önce uzun yıllar Parkinson hastalığından muzdaripti.

 

 

 

Mimar ve şehir plancısı, Barselona’yı 1992 Yaz Olimpiyatları’ndan önce dönüştürmek, onu İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ve 1975’te Francisco Franco’nun diktatörlüğünün sona ermesinin ardından gelişen modern bir şehir ve turizm başkentine dönüştürmekle tanınıyordu.

 

 

 

Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Barcelona’da profesördü ve Villa Olímpica sporcularının köyünü tasarlayan firma MBM Arquitectes’i kurmadan önce 1977’de direktör seçildi.

 

 

 

 

KEN GARLAND

 

 

 

 

Fotoğraf : Unit Editions’a aittir

 

 

 

CND’nin barış sembolünü yeniden tasarlama çalışmasıyla tanınan İngiliz grafik tasarımcı Ken Garland, Mayıs ayında 92 yaşında vefat etti.

 

 

 

Garland, 1929’da Southampton, İngiltere’de doğdu. 1954’te, şu anda Central Saint Martins olan Londra’daki Central School of Arts and Crafts’tan mezun oldu. Mezun olduktan birkaç yıl sonra, 1956’dan 1962’ye kadar, İngiltere Endüstriyel Konseyi tarafından yayınlanan Design Magazine dergisinin sanat editörlüğünü yaptı.

 

 

 

Daha sonra 1962’de kendi şirketi Ken Garland & Associates’i kurdu ve burada Nükleer Silahsızlanma Kampanyası için, özellikle barış sembolünün yeniden tasarımı için çalışma yarattı.

 

 

 

Doğan KUBAN

 

 

 

 

 

 

Doğan Kuban 1926 yılında Paris’te doğdu. 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Yüksek Mimar olarak mezun oldu. 1952’de aynı kurumun Mimarlık Tarihi ve Rölöve Kürsüsü’ne asistan olarak atandı. Burada, Türkiye’de ilk restorasyon dersini veren Paolo Verzone’nin çevirmenliğini yaptı, sonraları da bu dersi kendisi üstlendi.

 

 

1979-83 arasında, merkezi Cenevre’de bulunan Ağa Han Mimarlık Ödülü’nde yönetim komitesi üyeliği yapmıştır. 1980’de Pakistan’ın Lahor kentinde düzenlenen “İslam Ülkeleri Koruma” konulu uluslararası kongreye UNESCO uzmanı olarak katılan Kuban, 1986’da Ankara’da düzenlenen 1. Uluslararası Asya-Avrupa Sanat Bienali’nde Türkiye Grubu başkanlığı ve sergi düzenleyiciliği görevlerini üstlenmiştir.

 

 

 

Bir çok eseri olan Doğan Kuban Wkim ayında vefat etti.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Tasarım: atelier masomi + studio chahar,atelier masomi + studio chahar tarafından tasarlandı

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org