Bursa Kent Mobilyaları Tasarım Yarışması Sonuçlandı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Bursa Kent Mobilyaları Tasarım Yarışması Sonuçlandı
Share 26 Kasım 2021

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bursa Kent Mobilyaları Tasarım Yarışması’nda dereceye giren projeler belli oldu.

 

 

 

 

 

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bulvar, cadde, meydan ve park gibi alanlarında kullanılan kent mobilyalarının şehre özgü tasarlanması amacıyla hazırlanan ‘Bursa Kent Mobilyaları Tasarım Yarışması’nda kazanan çalışmalar belli oldu.

 

 

 

Bursa’nın daha yaşanılabilir bir şehir olması amacıyla birçok alanda projeler yürüten Büyükşehir Belediyesi, şehre görsel zenginlik kazandırmak amacıyla ‘Bursa Kent Mobilyaları Tasarım Yarışması’ düzenledi. Bursa imajını güçlendiren kentsel alanlar oluşturmanın hedeflendiği yarışmaya, toplam 49 adet proje teslim edildi. Prof. Dr. Tülin Vural Arslan, Prof. Dr. Gül Sayan Atanur, Doç. Dr. Onur Mengi, Haluk Seyrek, Sertaç Ersayın, İsa Eren Akbıyık ve Emel Baş’tan oluşan jüri, projeleri yenilikçi, ayırt edilebilir, bulunduğu yerin dokusuyla uyumlu, işlevsellik, dayanıklılık, erişilebilirlik, üretilebilirlik, çevresel faktörleri gözeten, sürdürülebilir, depolama ve lojistik kolaylık kriterlerine göre değerlendirdi. Jüri üyeleri tarafından yapılan titiz çalışma neticesinde ödül sahiplerini belirledi.

 

 

 

Ödül Kazanan Proje Sahipleri

 

 

 

1. Ödül          

 

 

 

Yunus Emre Alaç – Mimar, Müellif, Ekip Lideri
Sefa Çelik – Mimar, Müellif
Mehmet Köhserli – Mimar, Yardımcı
Nagehan Vanlıoğlu – Mimar, Yardımcı
Yılmaz Değer – Mimar, Danışman
Enes Demir – Mimar, Yardımcı

 

 

 

 

 

 

2. Ödül           

 

 

 

Yaprak Deniz Yurt – Endüstriyel Tasarımcı, Müellif, Ekip Lideri
Elif Kadayıf – Endüstriyel Tasarımcı, Müellif

 

 

 

 

 

 

3. Ödül           

 

 

Mustafa Fırat Ant – Endüstriyel Tasarımcı

 

 

 

 

 

1. Mansiyon

 

 

Başak Bakkaloğlu – Mimar, Müellif, Ekip Lideri
Cemal Çobanoğlu – Y. İçmimar, Müellif
Zehra Betül Atasoy – Dr. Mimar, Danışman
Doğukan Bayrak – İçmimar, Yardımcı
Reşad Çoban – Y. İçmimar, Yardımcı
Mehmet Engin Dal – Öğrenci, Yardımcı

 

 

 

 

 

 

2. Mansiyon

 

 

Çağrı Demirbaş – Endüstriyel Tasarımcı

 

 

 

 

3. Mansiyon

 

 

 

Mehra Geylan – Kentsel Tasarımcı Ve Peyzaj Mimarı, Müellif, Ekip Lideri
Terlan Pelin Ertürk – Kentsel Tasarımcı Ve Peyzaj Mimarı, Müellif
Serenay Gürelli – Peyzaj Mimarı, Müellif
Gürkan Güney – Kentsel Tasarımcı ve Peyzaj Mimarı, Müellif

 

 

 

 

 

Satın Alma

 

 

Mustafa Emre Olur – Endüstriyel Tasarımcı, Müellif
Sevin Coşkun – Şehir Plancısı, Danışman

 

 

 

Satın Alma

 

 

İbrahim Özvariş – Mimar Şehir Plancısı

 

 

 

 

 

Şehirler, dinamik alanlar

 

 

 

Atatürk Kongre Kültür Merkezi Zeki Müren Sergi Salonu’ndaki proje sergi alanını gezen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mimar Tülin Vural Arslan’dan katılan projeler ve değerlendirme süreci hakkında bilgi aldı. Yapılan çalışmaları tek tek inceleyen Başkan Aktaş, yarışmaya katılarak katkı sunan tüm mimarlara teşekkür etti. Şehirlerin doğal, kültürel, tarihi, mimari, sosyal ve yapay birçok öğenin karşılıklı etkileşim içinde olduğu dinamik alanlar olduğunu söyleyen Başkan Aktaş, dünyada birçok şehrin bu etkileşimi planlı ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirdiğini belirtti. Bunun neticesinde yapılan uygulamalardan bazılarının akılda kaldığını ifade eden Başkan Aktaş, “Bursa birçok özelliği bağrında barındırıyor. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin de en dinamik şehirlerinden biri olmuştur. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak zengin tarihin devamı olan bir hayalimiz var. Ulaşımdan sanayiye, tarımdan turizme her alanda hedeflerimiz var. Gelecek kuşaklara aktarmak istediğimiz önemli değerler var. Bu amaçla Kent Mobilyaları Tasarım Yarışması’nı başlattık. Şehrin bulvar, cadde, meydanlarında bize has farklı tasarımlar olmasını arzu ediyoruz. Bu doğrultuda 21 Haziran 2021’de yarışmayı ilan ettik” dedi.

 

 

 

49 proje yarıştı

 

 

Yarışmaya mimar, içmimar, şehir plancısı, peyzaj mimarı ve endüstriyel tasarımcıların katılabildiğini dile getiren Başkan Aktaş, yarışmacılardan Bursa’nın tarihi ve modern bölgelerinde kullanılabilecek nitelikte bank, çöp kutusu, bilgilendirme-yönlendirme ve aydınlatma elemanları, korkuluk ve saksı gibi kent mobilyaları tasarlamalarını istediklerini hatırlattı. Son teslim tarihi 24 Eylül 2021 olan yarışmaya 49 projenin teslim edildiğini anlatan Başkan Aktaş, “Jüri üyeleri tasarımların hepsini itinayla inceledi. Yarışma kapsamında toplam 180 bin TL’lik ödül dağıtıldı. 100 bin liralık birinci olan ödülün sahibi olan ekip, Yunus Emre Alaç, Sefa Çelik, Mehmet Köhserli, Nagehan Vanlıoğlu, Yılmaz Değer ve Enes Demir’den oluşuyor. Önümüzdeki günlerde dereceye girenleri, güzel bir organizasyonla duyuracağız. Ödül kazanan projelerle ilgili görüşmeleri başlatacağız. Projede emeği geçen jüri üyelerine ve herkese teşekkür ediyorum. Bursa için bir kez daha ortak aklı kullandık” diye konuştu.

 

 

 

 

Jüri tutanağı ve ayrıntılı bilgi için tıklayın


Yorum yazmak için


Tasarım: Bruner/Cott & Associates Araştırma Merkezi’ni (CHI), Kolejin Tarih bölümünü ve Amherst Koleji’nde söylem ve eleştirel düşünmeyi yönlendirmek üzere seçilen diğer öğretim üyelerini bir araya getirecek. Antik Atina Lisesi’nden ilham alan mekanlar, fakülte, öğrenciler ve daha büyük Amherst College topluluğu için etkileşimi, işbirliğini ve konuşmayı teşvik edecek şekilde düzenlenmiştir.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org