AstraZeneca Keşif Merkezi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
AstraZeneca Keşif Merkezi
Share 29 Kasım 2021

Tasarım: Herzog & de Meuron

 

AstraZeneca, Cambridge Biyomedikal Kampüsü’nde (CBC) Cambridge, İngiltere’de The Discovery Center (DISC) adlı yeni bir küresel araştırma ve geliştirme tesisi kuruyor.

 

 

 

 

 

 

Cambridge Southern Fringe Bölgesi olarak bilinen daha geniş gelişmenin bir parçası olarak, CBC, eğitim, sağlık, bilim ve araştırma sektörlerinden kurum ve şirketlerle biyomedikal araştırma ve geliştirme için geleceğin önde gelen merkezi olarak tasavvur edilmektedir.

 

 

 

DISC, CBC’nin ortasında bulunur; Bu merkezi konum, AstraZeneca’nın CBC’de önemli bir değişim ve işbirliği noktası olma tutkusunu yansıtıyor ve Cambridge Üniversitesi, Tıbbi Araştırma Konseyi ve İngiltere Kanser Araştırmaları Konseyi dahil olmak üzere Cambridge Yaşam Bilimleri topluluğunun üyeleriyle olan birçok mevcut işbirliğini geliştiriyor. Mimari bu sürücüyü destekler ve üç farklı taraftan erişilebilen gözenekli bir bina ile görünür kılar.

 

 

 

 

 

 

Yeni bina, alanın şeklini gevşek bir şekilde takip eden yuvarlatılmış kenarları olan üçgen bir cam disktir; Bina içinde optimum doğal ışık sağlamak için Doğu’dan Batı’ya uzanan testere dişli bir çatı ile tanımlanır. Testere dişli çatı, daha sıkı ve daha büyük bir dikey zikzak geometrisi oluşturarak cepheye kadar devam ediyor. Testere dişli bir çatıya ve kademeli cepheye sahip uçan cam disk, binaya karakteristik bir görünüm kazandırıyor.

 

 

 

 

 

 

DISC, üç çift halinde gruplanmış altı dikdörtgen cam kutu üzerine oturur. Alçak bina yapısıyla birlikte Cambridge’in merkezindeki tarihi kolejlere atıfta bulunan açık bir avlu oluştururlar. Avlu, sitenin merkezi noktası, bir buluşma noktasıdır ve üç farklı taraftan açıkça erişilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Dikdörtgen cam kutular tüm katlardan dikey olarak geçiyor ve binanın ana programatik öğesi olan laboratuvarları barındırıyor. Birden fazla grubun yan yana çalışmasına izin vererek işbirlikçi süreci geliştirir. Yukarıdaki zemin bloklarının camlı çevreleri, zeminde ve bina boyunca maksimum şeffaflığı teşvik ederek bilimi çalışanlar ve ziyaretçiler için görünür kılıyor.

 

 

 

 

 

 

Çalışma alanı, çalışanlara özel çalışma alanlarından ve sessiz kabinlerden resmi olmayan çalışan işbirliği alanlarına kadar bir dizi alternatif işyeri ortamı sunan açık plan bir yerleşim düzenidir. Üst katlardaki avlu etrafındaki ana sirkülasyon alanı olan iç halka boyunca, alışveriş, gayri resmi toplantılar ve kat üstü yemek için çeşitli alanlar sağlayan ek tamamlayıcı bölgeler vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Farklı programlar arasında net bir ayrım sağlamak için materyal çeşitliliği en aza indirilmiştir. Zemin malzemeleri binanın işlevsel organizasyonunu yansıtıyor: girişler için doğal taş, ana merdivenler için kaba biçilmiş masif meşe ve ofisler ve yazı katları için iç halka alanı ve halı. Laboratuvarlardaki zemin sürekli beyaz reçine kaplamadır. Bina içindeki ana bölmeler, farklı alanlar arasında şeffaflık ve kesintisiz geçişlere izin veren tam yükseklikte cam duvarlardır. Tercih edilen diğer malzeme ise cam ve ahşabı tamamlarken inşaat yöntemini ve yapısal işlevi ortaya çıkaran brüt betondur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AstraZeneca’nın Keşif Merkezi’nin işlevsel çeşitliliği ve alçak yapısı, her katın kendine özgü ve birbirinden farklı olmasına izin veriyor. Yeraltı seviyesi, destek tesisleri, bir yükleme alanı ve bir fabrika bölgesini içerecektir; sokak seviyesi, laboratuvarlarda sergilenen hem olanaklar hem de bilim ile açık ve gözeneklidir; uçan diskin birinci katı halka alanı ile bağlanır ve ikinci disk katı, testere dişli çatının tavan penceresinden üstten aydınlatılır. Katların farklı çalışma ortamlarına rağmen, bina, tüm CBC kampüsü için önemli bir nokta olarak hizmet veren karakteristik bir yapı olarak görünmektedir.

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily


Yorum yazmak için


Tasarım: atelier masomi + studio chahar,atelier masomi + studio chahar tarafından tasarlandı

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org