TUĞLA DUVARLARIN DANSI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
TUĞLA DUVARLARIN DANSI
Share 14 Eylül 2021

 

Duvarcılar, Pirouette House’da kavisli destek duvarları oluşturmak için tuğla kullanıyor

Editör: Alyn Griffiths

 

Hindistan’ın Trivandrum kentindeki bu evin içindeki yaşam alanlarını ayıran yerel tuğladan yapılmış bir dizi büküm duvar bölmeler oluşturuyor.

 

İç duvarlar odalar arasında kıvrılıyor

Yerel mimarlık ofisi Wallmakers, Pirouette Evi’ni, bölgesel inşaat uygulamalarının yeniden canlanmasını ve tuğla gibi yerel malzemelerin kullanımını teşvik eden İngiliz doğumlu Hintli mimar Lawrence Wilfred “Laurie” Baker’a bir övgü olarak tasarladı.

Geri kazanılmış iskele boruları kullanılarak bir cephe yapıldı.

 

Ev, güney eyaleti Kerala’nın başkentinde kompakt bir sitede yer almaktadır. Mimarları, merkezi bir avlu etrafında düzenlenmiş boşluklarla içe bakan bir bina tasarlamaya yönlendiren diğer özelliklerle çevrilidir.

 

Duvar yapımcıları, evin inşaatını, Trivandrum’da sürdürülebilir ve organik mimariye öncü bir yaklaşım sergileyen birkaç bina yaratan Baker tarafından kullanılan bir duvar örme tekniğine – fare kapanı bağına – dayandırdı.

 Kavisli duvarlar yapısal bileşenleri gizler

Fare kapanı bağı, duvarda termal verimliliği artırmaya ve gerekli tuğla hacmini azaltmaya yardımcı olan bir boşluk oluşturmak için tuğlaları dik açılarla döşemenin bir yoludur.

Pirouette Evi’nde, Duvar Yapımcıları bu tekniği, yapısal bileşenleri ve servis kanallarını gizlemenin yanı sıra gelişmiş yapısal performans sağlayan kavisli duvarlar oluşturmak için uyarladı.

 

  Geri kazanılan ekranın kenarı boyunca metal bir merdiven çıkıyor

 

Mimarlar, “Bu fikir, yalnızca ferro-çimento kabuk çatıyı desteklemek için birleşen, sola ve sağa dans eden bir dizi eğimli duvar oluşturmak için daha da geliştirildi” dedi.

“Her bir kademeli duvar, daha büyük hacimler ve mahremiyet hissi yaratmayı amaçlayan, bu konutun oluşturduğu boşluk sorununa uyacak şekilde özel olarak yapılmıştır.”

 

Mutfağın  açık plan düzeni vardır.

 

Bükümlü tuğla duvarlar, evin içindeki farklı odaları nazikçe saran çekici şekiller yaratıyor. Çıkıntılı tuğlalar, yüzeylerde herhangi bir ek bitirme gerektirmeyen ışık ve gölge desenleri oluşturur.

Zemin Kat Planı

 

Birinci Kat Planı

 

Projenin fırınlanmış tuğla kullanımı, inşaat firmaları tipik olarak makine yapımı tuğlayı tercih ettiğinden, çökme tehlikesi olan yerel bir endüstriyi de destekliyor.

Kesit

Baker, atık malzemeleri kurtarması ve yeniden kullanmasıyla tanınıyordu ve bu proje için evin inşası sırasında kullanılan metal iskele boruları, ana merdiven basamaklarının yanı sıra çeşitli açıklıklara yerleştirilmiş ekranlar için yeniden tasarlandı.

İskele kalasları oturma odasının zemininin bir parçasını oluşturmak için yeniden kullanıldı ve metal direklerin etrafına yerel kaynaklı baston dokunarak ekranlar ve sandalyeler ve bir kanepe dahil mobilyalar oluşturdu.

 

Pirouette Evi’nin duvarlarından tuğlalar çıkıyor

Binanın döşeme levhaları ve çatısı, çimentoyu çelik takviye çubuklarıyla birleştiren ve çok daha ince profillere ve dolayısıyla betonarme eşdeğer bir yapıdan daha az malzemeye olanak tanıyan ferro-çimentodan yapılmıştır.

Ev, ön kapıya kadar uzanan kıvrımlı basamaklarla, bank oturma içeren korunaklı bir carport ve giriş alanına sahiptir. İçeride, zemin kat, merdivenin altına yerleştirilmiş batık bir avlu ile açık bir yaşam alanı içermektedir.

Beton kullanılarak dairesel bir duvar özelliği oluşturuldu

Mutfak, alanın arkasına yerleştirilmiştir ve yaşam alanına uzanan konsollu bir yemek masasına sahiptir. En-suite tuvaletli bir yatak odası da bu katta yer almaktadır.

Merdiven, resmi olmayan bir salon alanı sağlayan bir sahanlığa çıkar. Ana süit dahil olmak üzere diğer iki yatak odası, çevredeki mahalleye bakan bir teras ile birlikte bu katta yer almaktadır.

 

Yatak odaları köşeli pencerelere sahiptir.

Duvarcılar, 2007 yılında mimar Vinu Daniel tarafından kurulmuş ve adını basit bir bileşik duvar olan ilk projesinden almıştır.

Stüdyo, daha sonra, düşük maliyetli, çevre dostu projelerinde, toprak da dahil olmak üzere doğal malzemeler kullanarak binalar yaratmaya ve atılan malzemeleri yeniden kullanmaya odaklandı.

Hindistan’ın başka bir yerinde, Anagram Architects, tam yükseklikte bir atriyumla bölünen bu evi yaratırken, Studio PKA, Alibag’de tuğla kaplı iç mekanlara sahip bir ev inşa etti.

 

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. Hem çok iyi bir renk katmış hem de taşıyıcı sisteme dönen duvarlar yapının işlevini arttırmış.

    vedat eskiömer | 19 Eylül 2021


Yorum yazmak için


Editör:Lizzie Crook Yüksek mahkeme, lüks Neo Bankside dairelerinin sakinlerinin, Tate Modern’in Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan uzantısı nedeniyle “hayvanat bahçesinde sergileniyormuş” gibi yaşadıklarına karar verdi.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org