LA SAMARITAINE PARİS’DE BÖYLE YENİLENDİ… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
LA SAMARITAINE PARİS’DE BÖYLE YENİLENDİ…
Share 17 Temmuz 2021

Tasarım: SANAA

Pritzker Ödüllü stüdyo SANAA tarafından yürütülen kapsamlı bir yenilemenin ardından Paris’teki tarihi La Samaritaine mağazası yeni dalgalı cam cepheyle yeniden açıldı.

 

 

 

La Samaritaine Paris’te yeniden açıldı.

 

 

Fransız lüks eşya şirketi LVMH’nin sahipleri tarafından görevlendirilen revizyon, güvenlik endişeleri nedeniyle 2005 yılında kapatılmasının ardından Seine Nehri kıyısındaki mağazayı dönüştürdü.

 

 

SANAA’nın tasarımı, birçok orijinal art nouveau ve art deco detayın restorasyonunu, binaların yeniden modellenmesini ve modern günün standartlarına getirilmesi için yenilenmesini içeriyordu.

 

 

 

SANAA’dan yeni bir cam cepheye sahip

 

 

 

LVMH başkanı Bernard Arnault, “Parislilerin her zaman derinden bağlı oldukları gerçek bir kurum olan La Samaritaine’in muhteşem güzelliğine ve ikonik yapısına yeniden kavuştuğunu görmekten hem mutlu hem de gururluyum” dedi.

 

 

“La Samaritaine’in uzun tarihi cesur bir vizyon, refah ve dayanışma duygusuyla şekillendi. Bu yeni bölümle birlikte hikaye artık uzun bir geleceğe doğru devam edecek.”

 

 

 

Cam cephe girişlerden birini işaret ediyor

 

 

 

La Samaritaine, 1870 yılında Ernest ve Marie-Louise Cognacq-Jaÿ tarafından kuruldu. Mimarlar Frantz Jourdain ve Henri Sauvage tarafından tasarlanan dekoratif binalardan oluşan bir topluluktan oluşuyor.

 

 

Bugün üç katlı 20.000 m2 perakende alanı, kreş, 96 adet sosyal konut ve 15.000 m2 ofis alanı ile karma kullanımlı bir komplekstir.

 

 

Dalgalı perde duvar, projenin tartışmalı bir parçası oldu.

 

 

 

Yenilenmesi, SANAA tarafından yönetilen ve SRA Architectes, Édouard François ve Jean-François Lagneau ve FBAA’yı içeren bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

 

 

Başlangıçta 2013 yılında yeniden açılması bekleniyordu, ancak eleştirmenlerin duş perdesine benzediğini söylediği yeni cam cepheye karşı çıkan çeşitli davalar ve kampanyalar nedeniyle inşaat birkaç kez durduruldu.

 

 

 

Binanın orijinal cephe detaylarından biri restore edildi

 

 

 

Bu cam cephe şimdi Rue de Rivoli’de bir girişi işaret ediyor ve sitenin dört binasından üçünün alt katlarına uzanan güncellenmiş perakende alanlarına açılıyor.

 

 

Cephedeki dalgalanmalar, çevredeki binaların Haussmann tarzı pencerelerinin ritmine bir selam verirken, kapladığı binayı yumuşatmaya yardımcı oluyor.

 

 

SANAA, kompleksin derinliklerinden ışığın filtrelenmesine yardımcı olmak için iki bina arasına cam kubbeli avlular da yerleştirdi.

 

 

 

Projenin en büyük kısımlarından biri, tarihi eser olarak tescil edilen Sen Nehri’ne en yakın mevcut art nouveau ve art deco binanın restorasyonu oldu.

 

 

Merdivenlerle dolu bir atriyum korunmuştur.

 

 

 

Bu, dökme demir levhaların, seramik süslemelerin, dekoratif sütunların ve taş renginde bir kaplamanın altına gizlenmiş orijinal çok renkli emaye karo cephelerin restore edilmesini içeriyordu.

 

 

 

Aynı bina içinde, 1905 yılında yapılmış dikdörtgen cam çatı ile taçlandırılmış, merdivenli atriyumu restore edilerek eski ihtişamına kavuşmuştur.

 

 

 

Atriyumun cam çatısı ortaya çıkarıldı

 

 

 

Binadaki ışık seviyesini azaltmak için kapatılan çatı yapısı, güneş ışığında renklenen elektrokromik camla yeniden oluşturuldu.

 

 

 

Yabu Pushelberg, Ciguë ve Malherbe Paris dahil olmak üzere çeşitli firmalar perakende iç mekanlarına katkıda bulundu. François, Seine tarafındaki diğer binada yer alan yeni otelin iç mekanları konusunda iç mimar Peter Marino ile işbirliği yaptı.

 

 

 

 

Perakende iç mekanlarında bir dizi mimar işbirliği yaptı

 

 

 

FBAA tarafından denetlenen sosyal konut ve kreş, şimdi Rue de Rivoli’deki dalgalı cam cepheye bağlanan bir grup 17. yüzyıl apartman bloğunu işgal ediyor.

 

 

 

SANAA, 1995 yılında Japonya’nın Tokyo kentinde mimarlar Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa tarafından kuruldu. Başka yerlerde, şu anda Shenzhen Denizcilik Müzesi için bulut benzeri bir yapı tasarlıyor.

 

 

 

La Samaritaine, 2021’de tamamlanması planlanan en ilginç mimari projeler topluluğumuzda yer aldı. Listede yer alan ve yakın zamanda tamamlanan diğer projeler arasında MAD’den Wormhole Library, Heatherwick Studio’dan Little Island ve Tadao Ando’nun Bourse de Commerce yenilemesi yer aldı.

 

 

 

Proje Bilgisi:

 

 

 

Müşteriler: Grands Magasins de La Samaritaine, LVMH Otel Yönetimi ve DFS

Mimar: SANAA (Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa)

Operasyon mimarı: SRA Architectes

Otel dekorasyonu ve tasarımı: Peter Marino ve OAL, Maison Edouard François

Perakende iç mekanlar: Yabu Pushelberg, Agence de création Malherbe Paris, Studio Ciguë

Tarihi anıt mimarı: Jean-François Lagneau ve Lagneau Architectes

Sosyal konut ve kreş: François Brugel Architectes Associés

Yönetici proje yönetimi: Egis

Genel müteahhit: Vinci İnşaat Fransa

Uzman yükleniciler: Frener & Reifer, SMB-CCS, Viry, Socra, AOF ve Atelier Bouvier

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Editör:Lizzie Crook Yüksek mahkeme, lüks Neo Bankside dairelerinin sakinlerinin, Tate Modern’in Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan uzantısı nedeniyle “hayvanat bahçesinde sergileniyormuş” gibi yaşadıklarına karar verdi.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org