ENDÜSTRİ COĞRAFYAYI NASIL DEĞİŞTİRİYOR? |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ENDÜSTRİ COĞRAFYAYI NASIL DEĞİŞTİRİYOR?
Share 29 Temmuz 2021

Endüstriyel Manzaralar: Yukarıdan Görülen Büyük Ölçekli Fabrikalar

 

 

 

 

Yazar:  Camilla Ghisleni | Çeviri: Tarsila Duduch

 

 

Tarihsel olarak sanayileşme, çoğunlukla el sanatları teknikleriyle bir tarım toplumunu, üretkenliği ve ekonomik büyümeyi artırmak için bir sanayi toplumuna dönüştüren bir ekonomik değişim süreci anlamına gelir. Bu mekanizasyon ve seri üretim, derin toplumsal dönüşümlere yol açar, ancak en önemli sonuç, kentsel peyzajda muazzam bir değişimdir.

 

 

 

Yüzyıllar boyunca ilerlemenin zirvesini temsil eden bu yeni yapılar, dünya çapında birçok farklı boyutta ve değişen oranlarda ortaya çıkıyor. İşlevleriyle sıkı sıkıya ilişkilendirilen şekiller tarafından oluşturulan mimari patchwork, destekledikleri üretim süreçlerinin kalıplarını ve tekrarlarını yansıtır. Bu fabrikalar, makineleşme ve sanayileşme yoluyla çağı yansıtan modern cihazlardır. Sonuç olarak, bu tesislerin tasarımı teknik kısıtlamalara bir yanıttır, ancak aynı zamanda yapı mühendisliği ve beton ve çelik gibi yapı malzemeleri açısından iyileştirmeler sağlar, ayrıca inşaatta standardizasyona ve verimliliğe katkıda bulunur ve nihayetinde diğer bina türlerinde kullanılır. ilave olarak.

 

 

18.yüzyılın ortalarındaki sanayi devriminden bu yana, endüstriyel peyzajlar şehir yaşamının bir parçası olmuştur. Çeşitli ülkelerdeki farklı endüstriyel tesislerin, karmaşıklıklarına rağmen ne kadar tuhaf, uyumsuz ve bazen de güzel olabileceklerini gösteren havadan görüntülerini seçtik.

 

 

 

Oil Refinery, Corpus Christi, Texas

 

 

 

Pulp Mill, Bratsk, Russia

 

 

 

Steel Mill, Tokai, Japan

Steel Mill, Tokai, Japan

 

 

 

Industrial District in Busan, South Korea

 

 

 

Tesla Factory in Fremont, California

 

 

 

Gwangyang Steel Works, South Korea

 

 

 

Industrial Sector in Ansan, South Korea

 

 

 

 

Shin-Nagoya Thermal Power Station, Nagoya City, Japan

 

 

 

 

Sasol Synthetic Fuel Plant, Secunda, South Africa

 

 

 

 

Chevron Oil Refinery, Pascagoula, Mississippi

 

 

 

 

Courtesy of Daily Overview

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Gisele Borges Arquitetura Tasarım firması, konik apartman bloğunu delikli “ikinci deri” ile sarıyor Editör: James Brillon Belo Horizonte’deki bu köşeli apartman binasını, içeriden manzaralar sunarken sakinlerin mahremiyetini korurken sunmak üzere tasarlanmış, delikli bir metal cephe sarmaktadır. Casamirador Savassi, Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinin başkentinde bir gelişmedir. Dokuz katlı bina, üç katlı bir yeraltı otoparkının üzerine […]

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org