ÜSKÜDAR BELEDİYESİ VALİDEBAĞ KORUSU’NDA NE YAPMAK İSTİYOR? |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ÜSKÜDAR BELEDİYESİ VALİDEBAĞ KORUSU’NDA NE YAPMAK İSTİYOR?
Share 7 Nisan 2021

Mayıs 2020’de Validebağ Korusu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘temizlik, bakım ve güvenlik’ sağlanması amacıyla Üsküdar Belediyesine tahsis edildi. Tahsis, 354 dönüm büyüklüğündeki Validebağ Korusu’nun, mevcut durumda Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarınca kullanılan alanlar dışında kalan 261 dönümünü kapsıyor.

 

Validebağ Korusu’nun bahsi geçen kısmı, 2018 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesine tahsisli idi. 2019 seçimlerinde İBB yönetiminin değişmesinin bu yeni tahsiste etken olduğunu tahmin etmek zor değil.

 

 

 

 

 

 

Ocak 2021’de Üsküdar Belediyesi, kendisine tanımlanan “temizlik, bakım, güvenlik” görevleriyle ilgisi olmayan bir projeyi duyurdu: “Validebağ Korusu Millet Bahçesi Düzenleme Projesi”. Oysa 2018’deki Millet Bahçesi projesinden başka, kurullarca onaylanmış proje yok ve koruma kurulu onayı olmadan Koru’da uygulama yapılamaz. Bu proje biraz eksiğiyle, 2018’deki Millet Bahçesi Projesi ve bu projeye karşı açılmış, bizlerin de müdahil olduğu dava henüz sürüyor.

 

 

 

PROJEDE NE VAR?

 

 

 

Üsküdar Belediyesi uygulamada yalnızca doğal malzeme kullanılacağını açıkladı. Projeye göre, ‘doğal’ denilen döşemelerin altına saklanacak beton bir yana, Koru’ya şunlar döşenecek: 14376 m2 granit taş, 6728 m travers, 5550 m granit bordür, 90m2 ahşap ve 2736 m2 çim taşı. Kısacası Koru, hafriyat makinalarıyla beton mikserleriyle tam bir şantiye alanına dönecek.

 

 

 

Güvenlik gerekçesiyle yapılacak aydınlatma için 3000 m kablo kanalı döşenecek. Bunun için alanın kazılması, aydınlatma direkleri için beton temel yapılması gerekiyor. Aydınlatma sadece yapımı sırasında alanı tahrip etmeyecek, devreye girdiği andan itibaren yaban hayvanlarının uyku, beslenme ve üreme düzenini bozacak.

 

 

 

 

 

ÇOCUK OYUN ALANI

 

 

 

MEVCUT DURUM: Çocuklar Koru’nun her yerinde doğayla haşır neşir olarak oyun oynuyorlar. Bu arada çevredeki bitkileri, kirpileri, ağaçlarda sincapları, uçuşan kelebek ve kuşları görüyor, tanıyor ve sevmeyi öğreniyorlar.

 

 

 

YAPILMAK İSTENEN: Çocukların, altı beton üstü tartanla kaplanmış bir alanda, toprakla ilişkileri kesilmiş olarak zaten her parkta bulunan kaydırak ve salıncaklarda oynamaları.

 

 

 

DİNLENME ALANLARI

 

 

 

MEVCUT DURUM: Halihazırda ziyaretçiler Koru’nun her yerinde portatif sandalyeleri, yere serdikleri bir örtü ya da doğrudan toprağın üzerinde, yanlarında getirdikleri yiyeceği, içeceğiyle hiçbir ücret ödemeden doğanın içinde dinlenebiliyorlar.

 

 

 

YAPILMAK İSTENEN: “Dışarıdan yiyecek, içecek getirmek yasaktır!” tabelaları konmuş ticarî alanlar. Ayrıca böyle bir ihtiyacı karşılamak için şu anda Adile Sultan Kasrı çevresinde 1400 sandalyelik kafe alanları zaten mevcut.

 

 

 

FİTNESS ALANLARI VE BİSİKLET PARKURLARI

 

 

 

MEVCUT DURUM: Validebağ Korusu dileyen herkesin yürüyüşünü, koşusunu yapabildiği, bisikletini sürdüğü, büyük bir sağlıklı yaşam alanı ve bölgede doğa sporu yapılabilen tek alan.

 

 

 

YAPILMAK İSTENEN: Altına beton dökülüp, 14376 m2 ‘doğal’ granit kaplanıp üstüne fitness aletlerinin konulduğu taşlaşmış alanlar; mevcudun dışında, üstü kum kaplansa bile altı yine beton olan bisiklet yolları ve futbol sahasının doğal yamacına tribün.

 

 

 

Projede inşaat alanı 29 bin m2 görünüyor ancak Mimarlar Odasının yaptığı hesaplar, hafriyat, kazı ve inşaatın Koru’nun %40’ını tahrip edeceğini gösteriyor.

 

 

 

Biliyoruz ki yaptıkları, yapacaklarının teminatıdır. Üsküdar Belediyesinin çok övündüğü ve Validebağ’ı da orası gibi yapacağını vaadettiği Nakkaştepe Millet Bahçesi’nde doğa, suni şelale inşaatı için greyderlerle tahrip edilip, betona boğuldu.

 

 

 

Validebağ Korusu’nda da granit taşlar ve döşeme çim kaplı alanlar su döngüsünü bozacak, ağaçlar kuruyacak. Peyzaj çalışmaları için çalıların sökülmesiyle kuşlar, kelebekler ve diğer yaban hayatı canlıları yaşam alanı bulamayacak. Yani doğal döngü bozulacak, Koru yok olup gidecek, sıradan bir parka dönüşecektir.

 

 

 

 

VALİDEBAĞ KORUSU

 

 

 

Validebağ Korusu 3000 tondan fazla karbon depoluyor. Koru yılda 921 ton toz tutarak soluduğumuz havayı temizleyip, oksijen üretiyor ve 100-150 metre ötesine kadar ısı adası etkisini azaltarak yazın havayı serinletip kışın rüzgarı keserek doğal bir iklimlendirme sağlıyor.

 

 

 

Ayrıca şehrin ortasında 130 tür kuş, 31 tür kelebek, 101 tür ağaç, ağaççık, çalı ve 200 tür otsu bitkiye ev sahipliği yaparak beton denizinde doğal bir ada oluşturuyor.

 

 

 

Validebağ Korusu 1. derece doğal SİT alanı olan ekolojik sistemi ve barındırdığı tarihi yapılarla eşsiz bir doğal ve kültürel varlıktır. Bize atalarımızın mirası değil, çocuklarımızın emanetidir. Bu emaneti ve Validebağ Korusu’nun gerçek sahipleri olan ağaçlardan kelebeklere, otlardan sincaplara kadar aynı yeryüzünü paylaştığımız tüm canlıların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz.

 

 

 

Adı ne olursa olsun Validebağ Korusu’nu parka dönüştürme projesine izin vermeyecegiz.

 

 

 

 

KORU HEPİMİZİN, BİRLİKTE KORUYALIM !

 

 

 

 

1 Yorum
  1. niye bu Validebağ’dan vazgeçmiyorsunuz? usanmadınız. millet bahçesiymiş, boş, işe yaramaz bir yer bulup onu yapın. burası zaten millet bahçesinden on kat değerli bir yer.

    jale kayacık | 7 Nisan 2021


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org