TMMOB’den Çevre Bakanı Kurum’a: Yakışıksız ifadelerini kınıyoruz |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
TMMOB’den Çevre Bakanı Kurum’a: Yakışıksız ifadelerini kınıyoruz
Share 6 Nisan 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Türkiye’nin tüm projelerine itiraz eden takozcu odalar ve birlikler” ifadelerine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden (TMMOB) tepki geldi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Anayasa’nın 135. Maddesi’nde belirtilen kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından biri olan Birliğimizi hedef alan bu suçlama ve kullandığı yakışıksız ifadeler nedeniyle Çevre Bakanı Murat Kurum’u kınıyoruz,” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

Meslek odalarını hedef alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a TMMOB’den yanıt geldi.

 

 

 

Kurum, Kanal İstanbul ile ilgili bir açıklama yaparak “Gezi sürecinde hadsizce hükümetimizden tüm dev projelerin durdurulmasını isteyenler, Türkiye’nin tüm projelerine itiraz eden takozcu odalar ve birliklerle, bu ülkedeki her hayra fren olmaya çalışan kör ve sağır muhalefet anlayışı, bundan 1 yıl önce Kanal İstanbul’a dair millet iradesini yok sayan açıklamalarıyla ortaya çıkan 126 emekli büyükelçinin sözleriyle, dün gece yarısı, Kanal İstanbul’u bahane edip, zihinlerindeki antidemokratik kalıntıları izhar eden darbeci bildiriye imza atan 103 emekli amiralin kullandığı ifadeler ne kadar da birbirlerine benzemektedir,” demişti.

 

 

 

Kurum’un sözlerine yanıt veren TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Başta İstanbullular olmak üzere halkın büyük çoğunluğunun karşı çıktığı, doğaya, ekolojik dengeye ve İstanbul’a geri dönüşü olmayan zararlar verecek olan Kanal İstanbul Projesinin, siyasi iktidar tarafından bir “beka” meselesine dönüştürülmek istenmesini hayret ve endişe ile izliyoruz,” dedi.

 

 

 

Koramaz’ın basın açıklamasında “TMMOB olarak, Kanal İstanbul Projesi ilk ortaya atıldığı günden bu yana, projenin yaratacağı coğrafik, ekolojik, ekonomik, sosyolojik, kentsel ve kültürel tahribatın boyutlarını bilimsel olarak ortaya koyduk. Bu yıkım projesinin durdurulabilmesi için projenin her aşamasında kamuoyunu aydınlattık ve hukuki yollara başvurduk,” hatırlatması yapıldı.

 

 

 

“MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

 

 

 

Koramaz açıklamasına şöyle devam etti:

 

 

 

“Siyasi iktidar ise en başından bu yana bilimsel olmayan yaklaşımlar öne sürerek, kamuoyunun ve bilim insanlarının görüşlerini yok sayarak, hukuku atlatmaya çalışarak bu projeyi oldubittiye getirmek istemektedir.

 

 

 

Cumhurbaşkanı’nın, partisinin İstanbul İl Kongresi’nde kullandığı “onlara rağmen inadına yapacağız” ifadesi, siyasi iktidarın bu meseleye bakışının özeti niteliğindedir.

 

 

 

TMMOB olarak bizim defalarca dile getirdiğimiz endişe ve uyarılarımız hakkında hiçbir cevabı bulunmayan Çevre Bakanı, dün yayınladığı bildiri ile Birliğimizi ve bağlı odalarımızı “projeye takoz olmakla” suçlamıştır.

 

 

 

Anayasa’nın 135. Maddesi’nde belirtilen kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından biri olan Birliğimizi hedef alan bu suçlama ve kullandığı yakışıksız ifadeler nedeniyle Çevre Bakanı Murat Kurum’u kınıyoruz.

 

 

 

Buradan bir kez daha ifade ediyoruz: yandaş kesimlere ve uluslararası sermayeye kentsel rant alanları yaratmayı amaçlayan Kanal İstanbul Projesi, büyük ölçekli bir tahribat ve yıkım projesidir.

 

 

 

Bu proje bilimin ve aklın gereklerine, doğanın ve insanlığın sağlığına, her türden hukuki mevzuata ve kamu çıkarına aykırıdır.

 

 

 

TMMOB olarak Anayasa’dan aldığımız yetki ve mesleki-toplumsal sorumluluklarımız uyarınca, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin geleceğini, halkımızın çıkarını ve doğanın yararını koruma doğrultusunda hareket etmeye devam edeceğiz.

 

 

 

Kanal İstanbul gibi yıkım ve rant projelerine karşı mücadelemizi hukuki ve meşru zeminlerde sürdüreceğiz.”

 

 

 

Kaynak : Birgün

1 Yorum
  1. Takoz olan odalar mı gerçekten? Anayasayı, yasayı, yönetmeliği delmeye ve aşmaya çalışan bakanlık olur mu? Sonra da bu böyle olmaz denince takoz yakıştırması.

    Kamuran Ertem | 6 Nisan 2021


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org