Tarihi Kızıl Kilise’de defineci tahribatı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Tarihi Kızıl Kilise’de defineci tahribatı
Share 2 Nisan 2021

Aksaray’da, 5’inci ya da 6’ncı yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Kızıl Kilise, defineciler tarafından tahrip edildi. Tarihi kilise kolonlarının hasar gördüğü, kazı yerlerinin oluştuğu ve duvarlarına ise sprey boyalarla yazılar yazıldığı görüldü.

 

 

 

 

 

 

Güzelyurt ilçesine bağlı Sivrihisar köyünde, 1500 rakımlı dağların arasındaki ovada bulunan tarihi Kızıl Kilise’nin, 5’inci ya da 6’ncı yüzyılda Ortodoks mezhebi kurucularından Aziz Gregorius adına yapıldığı biliniyor.

 

 

 

 

 

 

Dünya Anıtlar Fonu’nca ‘Dünyada En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi’ne alınan, serbest haç planıyla yapılan Kızıl Kilise’nin batı haç kolları arasında bağlantı bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

Ova ortasındaki tek yapı olan tarihi kilisenin taş duvarları, her türlü olumsuz koşula rağmen yıkılmadan sapasağlam durmasıyla dikkat çekiyor.

 

 

 

 

 

 

Kapadokya bölgesinde çokgen çatıya sahip ve ayakta kalabilen tek kilise olarak bilinen yapı, defineciler tarafından tahrip edildi.

 

 

 

 

 

 

Etrafının açık olması nedeniyle definecilerin uğrak yeri haline gelen tarihi kilisede kolonların hasar gördüğü, kazı yerlerinin oluştuğu ve duvarlarına sprey boyalarla yazılar yazıldığı görüldü.

 

 

 

 

 

Kaynak : www.ntv.com.tr

1 Yorum
  1. böyle ne çok yer var güzel ülkemde, yıkılıp gözden kaybolması bekleniyor

    ali fuat erbaş | 3 Nisan 2021


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org