Manastır tekke oluyor |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Manastır tekke oluyor
Share 5 Nisan 2021

İstanbul’daki Ayasofya Müzesi’nin statüsünü camii olarak değiştiren iktidar, şimdi de Karadeniz’deki bir manastırı tekkeye çevirmek için girişimlerde bulunma kararı aldı.

 

 

 

 

Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde bulunan bir manastırı “gözüne kestiren” AKP ve BBP ittifakı, bu konuda belediye meclisini harekete geçirme kararı aldı. Din görevlilerinin inzivaya çekildiği tarihi yapıları ifade eden manastırın ismini değiştirmeye hazırlanan belediye yönetimi, manastırı tekke olarak değiştirecek bir teklifi belediye meclisine sunacak. Bu konu hakkında aracılar vasıtasıyla sorularımızı yanıtlayan Çaybaşı Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Hüseyin Semiz, böyle bir girişimlerinin olduğunu, hafta ortasına kadar konuyu resmiyete kavuşturmak istediklerini söyledi. Değişiklik önergesinin AKP ve BBP’li üyelerden oluşan belediye meclisine sunulması durumunda, kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

 

 

ESKİ YÜZYILIN ALIŞKANLIĞI

 

 

 

HDP’li Milletvekili Garo Paylan, bu girişime tepki göstererek Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı harekete geçmeye davet etti. Bu tarz uygulamaların 21’inci yüzyıla yakışmadığını, geçmiş yüzyıldan kalma bir alışkanlık olduğunu kaydeden Paylan, yaptığı açıklamada, “Anadoluda binlerce ve kilise manastırı vardı Ermeni, Rum, Süryani halkının. Şu anda bir çoğu harabe durumda. Bizim beklentimiz, geçmişle yüzleşmektir. Bir arada yaşama kültürünün ve bu kimliklerin, varlıkların ihya edilmesi gerekiyor. İsim değişikliğine kesinlikle karşıyız” dedi.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org