BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ PROF.DR. DOĞAN KANTARCIOĞLU İLE |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ PROF.DR. DOĞAN KANTARCIOĞLU İLE
Share 6 Nisan 2021

05.04.2021 Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Kıymet Pınar Kırkık Aydemir’in yürütmekte olduğu Çevre ve İnsan Dersi’nde Ekoloji ve Toprak İlmi konusunda farklı çalışmaları olan çok değerli Prof.Dr. Doğan Kantarcıoğlu hocamız Kanal İstanbul Projesinin ekosistem ve ekolojik açıdan etkilerini anlatmıştır.

 

 

 

 

 

 

Prof.Dr. Doğan Kantarcıoğlu ilk olarak bir ekosistem bütünlüğü şeklinde doğaya bakmak gerektiğini belirtmiştir. Ekosistemin ekoloji ve ekonomiyi de kapsayan bir sistemler bütünü olduğunu,  ekosistemin üç boyutlu bir sistem olup,  zamansal değişimler ile bir dördüncü boyut kazandığı ifade etmiştir.

 

 

 

Ekolojinin formal bir sistem olmadığını bir oklit geometrisi değil  biyometri ile ele alınmasının gerektiğini belirten hocamız, bunu sağlayan sistemlerin; iklim, yeryüzü şekli, toprak ve anakaya, ağaçlar, tohumlar, çalılar, toprak içersindeki mikro-makro organizmalar, bakteri ve mantarlar ve bir çok canlı türü yaşamından kaynakladığını belirtmiştir.

 

 

 

Kanal İstanbul projesini de bir ekosistemler bütünü içerisinde anlatan hocamız, projeyi ekonomik, ekolojik, zamansal bir kırılımda ele almış, jeopolitik, jeolojik, çevreci  bir bakış açısı ile yorumlamıştır.

 

 

Prof.Dr. Doğan Kantarcıoğlu Kanal projesinde;

 

 

 

Çok önemli bir hafriyat, kazı malzemesi çıkacağını, bunun taşınması ve nereye bırakılacağının iyi çözümlenmesi gerektiğini belirtmektedir.  Denizi doldurmak durumunda kalındığında Durusu gölünün önüne yığma materyal, hava alanının önüne de  bir yığma materyal ve sonrasında Marmara denizinde yapay adalar oluşacağını vurgulamaktır. Özellikle  Marmara denizinin lodosta dalga yapması ve  Karadeniz’de görülen poyraz ve fırtına sebebi ile bir dalgakıran yapılması gerektiğinden bahsetmektedir.

 

 

Prof. Dr. Doğan Kantarcıoğlu’na göre;

 

 

 

Kanal İstanbul projesi;

 

 

-Kara ve deniz ekosistemlerini, ormanlık alanları yok ederek,

 

 

-Yağış ile Kuzey ormanlarından karşılanan yağmur suyunun azalmasına sebep olucak, Böylece İstanbul’un barajlarının dolması için gereken su ihtiyacının karşılanamayacaktır.

 

-Bölgenin yaşanamaz bir çöle dönüşmesi,

 

 

-Tektonik hareketlerin görülmesi,

 

 

-Marmara denizinde dip çamurun artması ile birçok canlının hayatını kaybetme riski yaşayacağı,

 

 

-Küçükçekmece ve çevresinde yeraltı suyunda tuzluluk miktarını arttırarak, ürün kazanımı açısından arazinin toprak kabiliyetinin azalması vb. bir çok ekolojik sorunlara sebep olacaktır.

 

 

 

İnsan da ekosistemin bir parçası olması sebebi ile  Prof. Dr. Doğan Kantarcıoğlu özellikle Küçükçekmece ve çevresinde yaşayan halkın kanalda gerçekleşebilecek olan herhangi  yangın vb. istenmeyen hallerde savunmasız kalabileceği, göçle karşı karşıya kalacağı ve ayrıca kanalın Balkan’lara bağlanan tarafının askeri açıdan bölgeyi savunmasız bırakacağını ifade etmiştir.

 

 

 

 

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Çevre ve insan dersi kapsamında gerçekleştirilen etkinliğin sonunda

 

 

 

Dr. Öğretim Üyesi  K. Pınar Kırkık Aydemir:

 

 

 

Prof. Dr. Doğan Kantarcı hocaya saygı ve teşekkürlerini belirterek,

 

 

 

Ekosistemlerin doğal yapısı ve işleyişi çok uzun süreler gerektirdiğini, Dolayısıyla herhangi bir müdahalenin, çok hızlı ve geri dönüşümü olmaksızın mevcut doğal dengenin yapısını; dünya coğrafyasının değişimi, iklim değişimi, erozyonların oluşması, su kaynaklarının azalması, enerji yetmezliğinin başlaması, canlı çeşitliliğinin azalması vb. şekillerde  bozabileceğini, Bu sebeple içinde bulunduğumuz çevrenin doğal ve kültürel potansiyelinin çok iyi analiz edilmesi gerekli, doğa ile toplum arasındaki etkileşimlere ışık tutabilmek adına, çeşitli ekosistemleri içine alan bir mekan olan peyzaj değişimlerinin; mekansal, ekolojik, sosyolojik.zamansal  kırılımlarının tespit edilmesi gerektiğini vurgulayarak, ekosisteme holistik (bütünsel) bir bakış açısı ile bakılmasını gerektiğini, bunun için de Bütüncül tasarım, Detaylı planlama, Stratejik tasarım, Halk katılımcılığı, Disiplinler arası işbirliği gerektiği şeklinde dersin genelini özetlemiştir.

 


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org