Artvin’in kâbusu yangınlar eski tesisattan kaynaklı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Artvin’in kâbusu yangınlar eski tesisattan kaynaklı
Share 5 Nisan 2021

Artvin, son aylarda yaşanan büyük çaplı yangınlarla sarsıldı. Yusufeli ilçesine bağlı Dereiçi köyünde 17 Mart’ta çıkan yangında 52’si konut olmak üzere, ahır ve samanlıklarla birlikte 193 yapı yandı. Merkeze bağlı Ortaköy köyünde ise üç gün önce çıkan yangında 11 ev ile 3 ahır ve 8 samanlık kül oldu.

 

 

 

 

 

 

Artvin’de her yıl 70 dolayında yangın çıkıyor. Uzmanların konuyla ilgili hazırladığı raporlara göre, bu yangınların tamamı yetersiz elektrik tesisatı, soba ve baca kaynaklı.

 

 

 

Çoğu ahşap ve eski olan evlerde 30-40 yıllık elektrik tesisatları televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektronik cihazları kaldıramıyor. Yangınlara sobalardan sıçrayan kıvılcımlar ile ahır ve samanlıkların yanına yakılan ateşler ve bacaların temizlenmemesi de neden oluyor.

 

 

 

Diğer yandan kentte tarıma elverişli olan az sayıda araziyi daha verimli kullanmak isteyenler, evlerini iç içe inşa ediyor. Böylece bir evde başlayan yangın, bitişiğindeki evlere kolayca sıçrıyor. Kentte çıkan yangınlarda yerleşim yerlerinin uzaklığı ve köy içi araç yolunun uygun standartlarda olmaması, itfaiyenin alevlere müdahalesini zorlaştırıyor.

 

 

 

Her yıl bu yangın korkusunu yaşıyoruz

 

 

 

Artvin Belediyesi İtfaiye Müdürü Ercan Cebeci, “27 yıllık itfaiyeciyim, Ortaköy’de 7-8 yangına geldim. Hepsinde sebep elektrikti. Ahşap evlerdeki elektrik tesisatları çok eski. Vatandaşların bu tesisatları değiştirmesi çok maliyetli” dedi. Ortaköy Köyü Muhtarı Yaşar Uğural da yangınların çoğunun elektrik tesisatlarından kaynaklandığını belirterek, “Ne yazık ki her yıl bu yangın korkusunu yaşıyoruz” diye konuştu.

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org