17. VENEDİK MİMARLIK BİANELİNE AHŞAP KARKAS SİSTEM YAKLAŞIMI… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
17. VENEDİK MİMARLIK BİANELİNE AHŞAP KARKAS SİSTEM YAKLAŞIMI…
Share 5 Nisan 2021

American Framing, 17. Venedik Mimarlık Bienali’nde ev mimarisine saygı duruşunda bulunuyor
Editör: Matt Hickman

 

 

 

 

 

 

Paul Andersen (solda) ve Paul Preissner (sağda), Venedik Mimarlık Bienali’nin 17. baskısındaki Amerikan Pavyonu’nun küratörleri. (Chris Strong / 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi – La Bienali di Venezia’daki Amerika Birleşik Devletleri Pavyonu)

 

 

 

Mavi kotlar ve ördekler gibi biçimlendirilmiş yol kenarındaki binalar gibi, ahşap çerçeveli yapı da benzersiz bir Amerikan icadıdır – erişilebilir, doğaçlama ve evet, kökleri yayılmacılığa dayanır. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde ahşap çerçevelemenin yüzyıllardır her yerde bulunması kültürel bir lekelenmeye veya kör noktaya, bir tür yumuşak ağaç amnezisine yol açmıştır. O kadar sıradan bir mimari ki, çoğu zaman gözden kaçırılıyor, unutuluyor, göz ardı ediliyor.

 

 

 

La’daki 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde ahşap çerçeveli yapının “koşullarını ve sonuçlarını” araştıran bir sergi olan American Framing’in direktörü ve eş küratörü Paul Preissner, “Ortaklığı ve düzenliliği, benzersiz bir şekilde Amerikan olan belirli bir kültürel etkiyi ortaya çıkarıyor” dedi. “Deneyimleri olmasa ve inşaat geçmişinden gelmese bile, insanların kendi başlarına yapabilecekleri bir şey. Mimariye erişim kolaylığı aynı zamanda içindeki gizemi veya özelliği de buharlaştırıyor ve bu nedenle bir anlamda söylem dünyasının dışında görünmesini sağlıyor. ” diye devam etti.

 

 

 

American Framing sergisi ahşap yapının tarihini ve değerlerini keşfedecek. Resimde: Savaş evi inşaatı, 1941 (Kongre Kütüphanesi’nin)

 

 

İki kez ertelenen Venedik Mimarlık Bienali’nde 22 Mayıs’tan itibaren Amerika Birleşik Devletleri Pavyonu’nda görülebilecek olan American Framing, tematik olarak ağır ve önemli olana doğru eğilen bu söylemin merkezine ucuz, dayanıksız sopa binaları koyuyor. Sergi, Daniel Shea ve Chris Strong tarafından yeni sipariş edilen fotoğraflar, Ania Jaworska ve Norman Kelley’den Carrie Norman ve Thomas Kelley tarafından tasarlanan mekana duyarlı mobilyalar ve Chicago’daki Illinois Üniversitesi öğrencileri tarafından sunulan ölçekli modeller aracılığıyla mütevazı, evde yetiştirilen mimari yaratıcılığı artırıyor. Preissner ve sergi eş küratörü Paul Andersen’in Mimarlık Okulu’nda profesör olduğu (UIC). Jaworska ve Kelley aynı zamanda UIC’de profesördür.

 

 

 

Bienal ziyaretçileri, Giardini della Bienali’ndeki Solomon R. Guggenheim Vakfı’nın sahibi olduğu 1930 Palladian binasına girmeden önce bile ABD Pavyonu temasıyla ilgili çok az şüpheyle kalacaklar. American Framing için Chicago ve Denver’da özel mimarlık uygulamalarına liderlik eden Preissner ve Andersen, UIC’de öğretmenlik yapmanın yanı sıra, neoklasik pavyonun ön cephesini tamamlayan anıtsal bir enstalasyon tasarladı. Gerçek Amerikan biçiminde, pavyon, içinde bulunabilecekleri tam olarak tanıtır.

 

 

 

Andersen, ahşap iskeleti sergilemekten hiç çekinmeyecek olan ev benzeri yapı hakkında “Herkes [pavyonun] önünde yeni bir cephe oluşturan dört katlı ahşap çerçeveli bir yapıdan girecek” dedi. “İkinci veya üçüncü kata çıkıp Giardini’ye veya avluya bakabilirsiniz.”

 

 

Chicago kerestesinin bir görünümü, 1870 (Chicago Tarih Müzesi’nin)

 

 

 

Tam ölçekli, açık hava yapısının doldurulması, Norman Kelley tarafından “sundurma veya ikinci kat olsun, ona bir ölçek ve bir meslek kazandırmak” için tasarlanan banklar ve sallanan sandalyeler gibi ev mobilyaları olacak, dedi Preissner. COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle ziyaretçilerin kurulum mobilyalarına oturmasına veya dokunmasına izin verilip verilmeyeceği belli değil. (Jaworska’nın aynı zamanda boyutlu keresteden yapılmış ve UIC öğrencileriyle işbirliği içinde tasarlanan mobilyaları da pavyonun avlusuna yerleştirilecek.)

 

 

Pandemi, serginin kendisinde büyük değişiklikler gerektirmese de, pavyonda bazı küçük dolaşım değişikliklerine neden oldu. Preissner, American Framing’in öğrencilerinin araştırmasını ve – Tarihi projeleri, tipolojik projeleri ve “tuhaf deneysel yenilikleri” temsil eden tasarlanmış bina modelleri, başlangıç sırasındaydı. “Zaten sergi için yönsel bir yapıya eğiliyorduk, bu yüzden bir giriş ve bir çıkış yolumuz olduğu söylendiğinde herhangi bir zorluk çıkarmadı” dedi.

 

 

Pandemiyle ilgili düzenlemeler bir yana, UIC öğrencilerinin temel katılımı, American Framing’i Venedik Mimarlık Bienali’nin son baskıları sırasında ABD Pavyonunda sergilenen sergilerden ayıran bir unsurdur.

 

 

 

American Framing küratörlerine göre, 2000 yapımı ARCHitecture LABoratories sergisi, Columbia Üniversitesi ile California Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) arasında ortak bir çaba olsa da, sonraki sergilerde öğrenci katılımı eksikti. (Tesadüfen, sık işbirliği yapan Preissner ve Andersen, yolları daha sonraya kadar doğrudan kesişmemiş olsa da, sırasıyla Columbia ve UCLA öğrenci takımlarının üyeleriydi.)

 

 

Preissner, son yirmi yılda düzenlenen sergilere araştırmaya dayalı veya başka türlü öğrenci katılımı olsaydı, “bunun her zaman profilini sunan mimarların hizmetinde yapıldığına” inanıyor.

 

 

Aksine, “temamız mimarlar hakkında değil, mimarlık yapmaktı” dedi.

 

 

 

Kaynak: www.archpaper.com


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org