Uganda Kadın ve Çocuk Kliniği |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Uganda Kadın ve Çocuk Kliniği
Share 31 Mart 2021

“Tasarım sofistike, çevreye duyarlı ve Dünya’yı aydınlatıyor. Bir sağlık kliniğine gitme ile ilgili her türlü lekeyi ortadan kaldırıyor ve neşelendiren bir yer yaratıyor. Bunun kaç kişinin hayatını olumlu yönde etkileyeceğini bir düşünün.” dedi Studio Gang kurucusu Juror Jeanne Gang.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerel malzemeler, geleneksel inşaat teknikleri, pasif güneş enerjisi tasarımı ve toplumu teşvik eden kampüs benzeri bir plan, Uganda Kadın ve Çocuk Kliniği için 20.000 metrekarelik kompleksi işaretliyor. Mevcut bir okulun bitişiğinde, Uganda, Mityana’da ekvatorun hemen kuzeyindeki kırsal alan, Victoria Gölü’nden güneye serinletici esintilerin keyfini çıkarıyor.

 

 

 

Güneydoğu firması LS3P, merkezi bir yol boyunca dizilmiş 10 tek katlı yapıyı kapsayan üç aşamalı bir plan geliştirmek için kar amacı gütmeyen GoDesign’a pro bono tasarım hizmetleri sağladı. Bu eksenin merkezinde, çevredeki binaların neredeyse iki katı yükseklikte duran heykelsi bir şapel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk aşamada, üç yapı, hasta tedavisi, acil durum ve dişçilik dahil olmak üzere temel sağlık hizmetlerini sağlayarak klinik için bir mali dayanak oluşturacak. İlk iki bina, komplekse giriş hissi sağlamak için yayıldı.

 

 

 

İkinci aşamada, analık ve laboratuvar hizmetlerinin eklenmesiyle kampüsün büyüklüğü ikiye katlanacak. Son aşama, bir eğitim merkezi ve doktor konutu dahil olmak üzere dört bina ekleyecek. Eğimli alan boyunca binalar arasındaki geçiş boşlukları, ziyaretçiler ve personel arasında gayri resmi bağlantılar için fırsatlar yaratır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplamda, 10 yapı, bölgeye özgü inşaat yöntemlerine dayanan ortak bir estetiği takip ediyor: kısa açıklıklı kirişli beton yapı ile yerinde kazılan sıkıştırılmış kirden yapılmış kuru istiflenmiş blok duvarların bir karışımı. Dolgu ve pencereler için sivrisinek ağına sahip bambu çubukların bir kombinasyonu olan katmanlı bir perde sistemi, dağınık ışık ve hava akışı sağlar. Okaliptüs tahtaları, kompleksin her yerinde kapılarda, ekranlarda ve aksanlarda görünmektedir. Oluklu metalle kaplı, geniş saçaklı sığ sundurma çatılar, yıl boyunca gölge yaratarak, yapıların yukarısında yüzüyor gibi görünüyor. Güneş bacaları, ek havalandırma gerektiren alanların üzerine çıkar. Sonuç olarak, kompleks mekanik HVAC sistemleri gerektirmez ve net sıfır durumuna ulaşabilir.

 

 

 

LS3P’nin tasarım ve malzeme seçimleri, yerel esnafın modüler inşaat konusunda eğitimini kolaylaştırmayı, nesiller arasında bilgi aktarımını geliştirmeyi ve projenin toplum üzerindeki olumlu etkisini genişletmeyi amaçlamaktadır.

 

 

 

 

Proje Bilgileri:
Proje Adı: Uganda Kadın ve Çocuk Kliniği
Yer: Mityana, Uganda
Müşteri: GoDesign
Mimar / Peyzaj Mimarı: LS3P Associates, Wilmington, N.C. • Matt Barnett, AIA (baş tasarımcı); Elaine Adams, AIA, Mike Martinez, AIA, Espy Harper, Danny Adams, AIA, Brian Wurst, FAIA, Helen Byce, AIA, Lindsey Stang, AIA, Dean Rains, AIA, Willy Schlein, AIA, James Jung, Joseph Scherer (proje tasarım ortakları)
Proje Büyüklüğü: 20.000 fit kare
Maliyet: 100.000 $

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org