Tainan Halk Kütüphanesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Tainan Halk Kütüphanesi
Share 1 Mart 2021

Editör: Lizzie Crook

 

Desenli metal paneller, Hollanda stüdyosu Mecanoo ve yerel ofis MAYU Architects’in güney Tayvan’da tamamladığı Tainan Halk Kütüphanesi’nin basamaklı dış cephesini sarıyor.

 

 

Tainan şehrinde bulunan 37.000 metrekarelik kütüphane, müzik, film ve modern sanat koleksiyonlarının yanı sıra bir milyondan fazla kitaba ev sahipliği yapıyor.

 

 

 

 

Görkemli, şaşırtıcı formu, Mecanoo ve MAYU Architects tarafından, kentin çıkma çatılı eski tapınakları da dahil olmak üzere yerel yerel dillere saygı göstermek için tasarlandı.

 

 

 

 

 

Mecanoo, “Tayvan’ın en eski şehri olan Tainan, farklı kültürlerden etkilenen zengin bir tarihe sahip” diye açıkladı. “17. yüzyılda Avrupa ile deniz ticaretinin kalıntıları, Çin Ming Hanedanlığı ve 20. yüzyılın başından itibaren Japon yerleşimlerinin kalıntıları var.”

 

 

 

Eskiz

 

 

 

Stüdyo, “Şehir, çıkma çatıları ve güzel oymalı tavanları ile 17. yüzyıldan kalma ünlü Konfüçyüs Tapınağı da dahil olmak üzere tapınaklar açısından zengindir,” diye ekledi. “Yeni kütüphane bu tarihten alıyor, yerel kültürden ilham alıyor ve Tainan’ın tropikal iklimi için tasarlandı.”

 

 

 

Basamaklı formu korunaklı bir açık alan yaratır

 

 

 

Uzaktan bakıldığında, Tainan Halk Kütüphanesi, süslü, çiçekli oyuklarla süslenmiş alüminyum panellerle çevrelenmiş geniş, sarkık üst katı ile ayırt edilir.

 

 

 

Mecanoo’ya göre, bu paneller “eski şehirdeki kafesli pencereler” üzerine modellendi ve geceleri binayı aydınlatırken gün boyunca ışığı ve ısıyı filtrelemek için tasarlandı.

 

 

Zeminden sarkması, binayı uzaktan ayırır.

 

 

 

Yerel dili referans alırken, binanın kademeli dış cephesi, açık hava etkinlikleri için dört batık avlu da dahil olmak üzere bir dizi korunaklı, açık alan yaratır.

 

 

 

Burada üst katları destekleyen ince sütunlar dörtlü gruplar halinde düzenlenmiş ve bir bambu ormanında yürüme hissi vermesi amaçlanmıştır.

 

 

Atriyumda Paul Cocksedge tarafından bir enstalasyon yer almaktadır

 

 

İçeride, Tainan Halk Kütüphanesi multimedya, çocuklar, gençler, yetişkinler ve şehrin mirasına ayrılmış farklı bölümler içerir.

 

 

Bunlar sergi alanları, tiyatro, ofisler ve maker alanlarının yanı sıra günde yirmi dört saat açık bir çalışma odasının yanında duruyor.

 

 

 

Bir heykelsi kırmızı merdiven birleşir, bir merkez parçasıdır

 

 

Binaya giren ziyaretçiler, her kat tarafından gözden kaçan büyük bir atriyum tarafından karşılanır.

 

 

Overhead, İngiliz tasarımcı Paul Cocksedge’in “düşünce özgürlüğü ve okuma zevkini” simgeleyen, asılı kağıtlardan oluşan bir yerleştirmesidir.

 

 

 

Atriyum ve çevresindeki zemin kat alanlarına, sıcak ve misafirperver hissettirecek şekilde tasarlanmış ahşap malzeme paleti hakimdir.

 

 

Bir yanda, çıtalı bir duvardaki açıklıklardan ortaya çıkan, parlak kırmızıya boyanmış zıt bir heykelsi merdiven var. Bu, binanın her katından görülebilen bir merkez parçasıdır.

 

 

Zemin Kat Planı

 

 

 

Normal Kat Planı

 

 

Kütüphane çalışma alanları

 

 

 

Tainan Halk Kütüphanesinin üst katları, zıt siyah mobilyalar ve dairesel sarkıt ışıklarla parlak sarı zeminler dahil olmak üzere daha cesur kaplamalara sahiptir.

 

 

 

Ziyaretçilerin geçtiği ilk alan, film koleksiyonlarını izlemek için oturma yerleri ve rahat girintilerle dolu multimedya kütüphanesi. Yukarıda, çatı bahçelerine bağlantılar içeren genel ve miras kitap koleksiyonları, binayı tamamlar ve kesintisiz sağlar.

 

 

Sarı yer kaplamasına kontrast mobilya

 

 

Kesit 1

 

 

 

Kesit 2

 

 

1984 yılında Hollandalı mimar Francine Houben tarafından Hollanda’da kuruldu. Tainan Halk Kütüphanesi’nde MAYU Architects ile işbirliği, Shenzhen’de bir sanat galerisi, bilim müzesi, gençlik merkezi ve kitapçıdan oluşan dev bir kırmızı kültür merkezinin tamamlanmasını takip ediyor.

 

Mecanoo ayrıca İngiltere’nin Birmingham kentinde bir şehir kütüphanesi tasarladı; bu da kendine özgü bir basamaklı forma ve şehrin mücevher mahallesine selam veren metalik halkalarla kaplanmış süslü bir cepheye sahip.

 

 

Stüdyo şu anda Frankfurt istasyonunun yanında bakır renkli bir kule ve Rotterdam limanı için kıvrımlı bir denizcilik müzesi için bir teklif geliştiriyor.

 

 

Fotoğraf:  Ethan Lee

 

Proje Bilgileri: :

 

Proje ekibi: Mecanoo ve MAYU

 

Müşteri: Kültür İşleri Bürosu, Tainan Şehir Yönetimi, Tayvan

 

İnşaat: Envision Engineering Consultants

 

Kurulum danışmanı: Frontier Tech Institute of Engineering Design & Consultant

 

Yön Bulma: Yol ve Yer Şekilleri

 

Yüklenici: Fu Tsu İnşaat, Shing Tai Hidro-Enerji Mühendisliği

 

Tasarım müdürleri: Francine Houben, Malone Chang ve Yu-lin Chen

 

Mecanoo tasarım ekibi: Rodrigo Louro, Friso van der Steen, Rodrigo Bandini, Johan Hanegraaf, Rachel Lin, Yuli Huang, Yuanyuan Chen, Natalia Leszcynska, George Orfanopoulos, Antonio Sanna, Wanjen Lin, Yunying Chiu, Tsailing Shih, Eliano Felicio ve Nienke Andersson

 

MAYU tasarım ekibi: Ting-yi Lo, Yun-shan Huang, Che-sheng Wang, Ting-yi Lo, Che-sheng Wang, Chia-ru Lin, Beatrice Cordella, Meng-yue Ruan, Qi-ping Yang, Li-chi Yeh, Ya-zhi Guo, Che-kang liu, Yun-shan Huang, Chia-ru Lin, Ting-yi Lo, Ya-yun Wang, Wei-chieh Pan, Yun Chen, Ting-yi Li, Cheng-wei Li, Chih-hung Wang, Yung-hsien Fang, Jui-pao Chan, Tien-hsi Hsu, Ya-tieh Yu, Guan-wun Chen ve Yu-lun Liang

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org