MADRİT’TEKİ GAZ FABRİKASI DÖNÜŞÜMÜ… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
MADRİT’TEKİ GAZ FABRİKASI DÖNÜŞÜMÜ…
Share 30 Mart 2021

Foster + Partners, Madrid’deki terk edilmiş gaz fabrikasını ofislere dönüştürecek

Editör: Lizzie Crook

 

 

İspanya Madrid’de boş bir doğalgaz fabrikası, Foster + Partners tarafından bitki dolu ve ahşap kaplı Acciona Ombú ofislerinin oluşturulması için elden geçirilecek.

 

 

 

 

Mevcut bina kabuğu korunacaktır.

 

1905 yılında İspanyol mimar Luis de Landecho tarafından inşa edilen terk edilmiş endüstriyel bina, sürdürülebilir altyapı şirketi Acciona için 10.000 metrekarelik çalışma alanı ile yenilenecek.

 

 

 

 

Acciona Ombú boş bir gaz fabrikasını işgal edecek

 

 

 

Foster + Partners’ın 2022’de tamamlanması planlanan revizyonu, büyük ölçüde binanın tuğla zarfının restorasyonuna odaklanıyor – bu da 10.000 tondan fazla malzemeyi koruyacak.

 

 

 

İçeride, yerel kaynaklı ahşaptan yapılmış ve bir dizi terasa yol açacak bir dizi kademeli zemin tanıtacak.

 

 

 

Stüdyoya göre bu, yeni sahibinin ahlakını yansıtırken “yeniden bina kullanımı için sürdürülebilir bir örnek” olarak tasarlandı.

 

 

 

 

Ahşap çerçeveli çalışma alanlarıyla dolu olacak

 

 

 

Foster + Partners’ın stüdyo başkanı Nigel Dancey, “Bu proje, bu muhteşem binaya yeni bir yaşam kirası vermek için nadir bir fırsat sunuyor” dedi.

 

 

 

“Bu, Luis de Landecho’nun yirminci yüzyılın başlarındaki çalışmalarının harika bir örneğidir ve tasarımımız, esnek ve yeni ve ortaya çıkan çalışma yöntemlerine uyarlanabilir bir işyeri yaratırken orijinal ruhunu korumayı amaçlamaktadır,” diye açıkladı.

 

 

 

“Acciona ile birlikte, ortak sürdürülebilirlik vizyonumuzla desteklenen ve çevreye olan bağlılığımızı gösteren bir tasarım geliştirdik.”

 

 

 

Bitişik korunaklı bir avlu eklenecek

 

 

 

Düşük karbon ayak izine sahip olduğu ve kolayca geri dönüştürülebildiği, uyarlanabildiği ve sökülebildiği için ofisin iç mekanları için birincil malzeme olarak ahşap seçildi.

 

 

 

Bitki ve ağaçların yardımıyla, “biyofilik bir çevreye” katkıda bulunarak çalışanların refahını ve üretkenliğini artırması da umulmaktadır – bu, bina sakinlerinin doğaya bağlanabilirliğini artıracağı anlamına gelir.

 

 

 

Acciona Ombú’nun iç mekanları, yapay aydınlatma taleplerini azaltırken doğal ışığı en üst düzeye çıkarmak için birlikte çalışan büyük, merkezi bir ışıklık ve silikon güneş panelleri ile tamamlanacak.

 

 

Dışarıda, zemin kat ofis alanı olarak ikiye katlanacak ve 10.000 metrekarelik bir parka açılan bitişik bir korunaklı “avlu” tanıtılacak.

 

 

 

Park, su tüketimini azaltmak için seçilen 300 yerel ağaç türü ile doldurulacak ve aralarına dış mekan çalışma alanları ve gayri resmi toplantı alanları yerleştirilecek.

 

 

 

Foster + Partners, aynı zamanda çevredeki alanın peyzajını da gerçekleştirecek ve yakındaki Méndez Álvaro metro istasyonuna kadar uzanan özel ve kamusal yeşil alanların bir karışımını sunacak.

 

 

 

Stüdyo ayrıca çevredeki alanı da düzenleyecektir.

 

 

 

Foster + Partners, 1967’de İngiliz mimar Norman Foster tarafından kuruldu. Dünyanın çeşitli yerlerinde ofisleri vardır, ancak genel merkezi Londra, İngiltere’dedir.

 

 

Acciona Ombú için tasarımlar, Kızıldeniz Projesi turist gelişiminin bir parçası olarak şu anda Suudi Arabistan’da inşa ettiği uluslararası bir havalimanının ortaya çıkışını takip ediyor. kum tepeleri.

 

 

Stüdyonun havalimanı tasarımı, iklim krizi ışığında kısa süre önce ateş altında kaldı ve bu durum, iklim değişikliği eylem grubu Architects Declare’den çekilmesine neden oldu. Bununla birlikte, mimarların havacılık sektörü için daha sürdürülebilir havalimanlarının tasarlanmasına dahil edilmesi gerektiğini savunuyor.

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

Mimar: Foster + Partners
Müşteri: Acciona Inmobiliaria
Tasarım ekibi: Nigel Dancey, Taba Rasti, Pablo Urango, Emilio Ortiz Zaforas, Lucas Mazarrasa Chavari, Alfonso Aracil Sánchez, Sergio Canas Vadillo, Eduardo Cilleruelo, Alex Duro López, Miguel García Jiménez, Cesidio García del Río, María Soriano Rementería, Chris Trott , Arpan Bakshi, Maria de Miguel Garrido, Julia Pérez Torres, Martha Tsigkari, Sherif Tarabishy, Stamatios Psarras, Irene Gallou, Carlos Bausa Martínez, Byron Mardas, Alessandro Ranaldi, Martin Glover, Sarah Villar-Furniss, Luke Herring, Valeria de Giuli ve Giulia Zanotti
İşbirliği yapan mimar: Ortiz León arquitectos
Ana müteahhit: Acciona Construcción
Yapısal danışman: Acciona Ingeniería

Makine mühendisleri: JG ustaları

Peyzaj danışmanı: K8 Paisajismo

Aydınlatma mühendisleri: Artec 3

Ahşap yapı: Enmadera (Miguel Nevado)

Cephe: ENAR (Envolventes Arquitectónicas)

Akustik: Margarida

Planlama danışmanı: Addient

Trafik danışmanı: Clothos + Vectio

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org