MACERALI OKUL… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
MACERALI OKUL…
Share 29 Mart 2021

Tasarım: Orient Occident Atelier

 

 

Okul, inşaat alanını bir öğrenme kitine dönüştürür. Bina sadece geleneksel bir ders alanı değil, aynı zamanda tasarım, inşaat ve mekânsal yaratıcılığı öğrenmek için proaktif bir alandır.

 

 

İnşaat sırasında, öğrenciler bazı yönetilebilir tasarımlarda yer alacaklar. Yerel çocuklar, eylem yoluyla alanın yeni kullanımlarını keşfediyor. “Griddy” yapısına bir orman gibi, spor yaparcasına tırmanıyorlar.

 

 

 

 

 

Okul, çok yönlü bir mimari yapı zarfıdır. Son kullanıcılar için mekânsal esneklikler vardır ‚“ Griddy ”detay birleşimleri açıklıkların, rafların ve dolapların yeniden yapılandırılmasına izin verir. Duvar, depolamaya ve hatta dikey sirkülasyona izin veren yerel ahşap plakalara sahip çift katmanlı bir çelik çerçevedir.

 

 

 

Zemin sınıfları, bitişik evler ve alanlarla sorunsuz bir şekilde bağlantılıdır ve bu nedenle farklı etkinliklere, öğrenme etkinliklerine ve sınıf boyutlarına hizmet eder. İç ve dış mekan arasındaki ilişki böylece gelecekte kullanıcılar tarafından özelleştirilebilir. Diğer köylülerin ve öğrencilerin her zaman neler olup bittiğini görebilecekleri ve derslere katılabilecekleri sıcak bir alandır.

 

 

 

 

 

 

Tasarım, yerel metodolojileri ve materyalleri kullanır. Yaygın yapı malzemesi olan bölgede tuğla, GMS ve ahşap bulunmuştur. Yükseltilmiş beton yapı, taşkın sorunlarını azaltır ve geleneksel Kamboçya zemin kat açık alanını korur. Yerel inşaat metodolojisi kullanıldı – maliyet tasarrufu sağlar ve aynı zamanda insanları yerel becerilerle güçlendirir.

 

 

 

Yerel inşaat metodolojilerinin kullanılması, maliyet tasarrufu sağladı ve insanları verimli bir şekilde inşa etmeye yardımcı olmak için yerel becerilere sahip güçlendirdi.

 

 

 

Proje, aşağıdan yukarıya tasarım yaklaşımıyla köy bağlamını koruyor. Okul gelişimi, kırsal köy için çeşitli iyileştirmeleri tetiklemektedir.

 

 

 

 

 

Doğaçlama yapanların hayatlarını zenginleştiren mimarinin gücüne inanıyoruz. Okul tasarımı, öğretmenleri ve öğrencileri, ilgi alanlarına ve müfredat ihtiyaçlarına en uygun öğretim ve öğrenim alanlarını sürekli olarak tasarlama, yeniden tasarlama ve kullanma konusunda güçlendirir. Okul, “Griddy” adlı çok yönlü bir mimari yapı zarfını bünyesinde barındırmaktadır.

 

 

 

Detayları ve hırdavatları, açıklıkların, rafların ve dolapların yeniden yapılandırılmasına izin verir. Duvar, depolamaya ve hatta dikey sirkülasyona izin veren yerel ahşap plakalara sahip çift katmanlı bir çelik çerçeveden oluşur.

 

 

 

 

 

Zemin sınıfları, iç ve dış arasındaki ilişkinin kullanıcılar tarafından özelleştirilebildiği, böylece farklı etkinlik ihtiyaçlarına, öğrenme etkinliklerine ve sınıf boyutlarına hitap edebildiği bitişik evler ve alanlarla sorunsuz bir şekilde bağlantılıdır. Diğer köylülerin ve öğrencilerin her zaman neler olup bittiğini görebilecekleri ve derslere katılabilecekleri sıcak bir alandır.

 

 

 

 

 

 

Okul kurulduktan sonra etrafa daha fazla güç kaynağı, tuck shoplar, su filtreleme sistemleri kuruldu. Bina yalnızca bir sınıflar kümesi değil, eğitim, temizlik, perakende, topluluk altyapısı, toplanma alanı vb. Gibi hizmetlerin sağlanmasının mümkün olduğu ve dolayısıyla köylülerin günlük yaşamlarını iyileştiren bir sosyal merkezdir. 3 yıl boyunca, siteyi inşa etmeye ve öğretmeye yardımcı olmak için düzinelerce gönüllünün ilgisini çekti.

 

 

 

Proje Bilgisi:

 

 

 

Mimarlar: Orient Occident Atelier

Yer: SNEUNG, KAMBOÇYA

Alan: 400 m²

Proje Yılı: 2017

Fotoğraflar: Magic Kwan, Kenrick Wong

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

2 Yorum
  1. İşte okul, içinde hayatı öğrenebilirsin. Dersleri değil.

    fatmagül yalçın | 29 Mart 2021

  2. Toplum için mimarlık akımı ya da yoksullara mimari tasarım nedense bizim ülkemizde hiç denenmiyor. Ayıp olur diye mi düşünülüyor acaba?

    Taci Kahraman | 11 Nisan 2021


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org