Geçmişten Günümüze Haydarpaşa |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Geçmişten Günümüze Haydarpaşa
Share 31 Mart 2021

Yazar : Arif Atılgan
K-İletişim Yayınları

 

 

 

 

Kadıköylü yazar-mimar Arif Atılgan’ın farklı yönleriyle Haydarpaşa’yı kaleme aldığı son kitabı “Geçmişten Günümüze Haydarpaşa”, K-İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Kitabında Haydarpaşa denildiğinde genellikle akıllara gar binası ve çevresinin geldiğine değinen Atılgan; “Halbuki Haydarpaşa tarihte Yeldeğirmeni’ni, limanın üzerinde kalan İngiliz Mezarlığı’nı ve çevresini, İbrahimağa ve Acıbadem’i içerisine alan büyük bir alanın adıdır” diyor.

 

 

 

İstanbul’un kent kültürü ve kent hafızası üzerinde eşsiz bir öneme sahip olan Haydarpaşa’dan Pendik’e kadar olan bölgenin Kadıköy olarak anıldığını da dile getiren Arif Atılgan; “Kadıköylüler, Avrupa Yakası’na geçtiklerinde İstanbul’a gidiyorum derlerdi. İşte o Kadıköy’ün simgesi, Haydarpaşa Gar Binası idi. 100 yılı aşkın bir zamandır Kadıköy’ü bekler adeta o bina. Bu binalar, kentlerin hafızalarıdır ve kentleri değerli kılan da onlardır” mesajı veriyor.

 

 

 

Haydar Baba Türbesi’nden Gar Lokantası’na…

 

 

 

Atılgan’ın “Geçmişten Günümüze Haydarpaşa” adlı kitabında, Haydarpaşa ve çevresine ait önemli mekanların yanı sıra insan hikayeleri de bulunuyor. Yola Haydarpaşa’nın tarihini anlatarak çıkan yazar; ilk istasyon binasından kayık ve vapur iskelelerine, Haydar Baba Türbesi’nden Gar Lokantası’na kadar keyifli bir harita sunuyor. K-İletişim Yayınları tarafından yayımlanan kitap, 192 sayfadan oluşuyor. Kitap içeriğinde Haydarpaşa ile birlikte bölgeden eski ve yeni fotoğraflar da yer alıyor.

 

 

 


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org