FRANSIZ MALİKANESİNDE YENİLEME VE DÖNÜŞÜM… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
FRANSIZ MALİKANESİNDE YENİLEME VE DÖNÜŞÜM…
Share 30 Mart 2021

Tasarım: Dominique Coulon & Associés

Dominique Coulon & Associés, yenilenmiş bir Fransız malikanesinde kütüphaneye kavisli cam uzantı ekledi

Editör: Alyn Griffiths

Dominique Coulon & Associés, Fransa’nın Pélissanne kasabasındaki bir malikaneyi yemyeşil bir parka bakan cam cepheli bir kütüphaneye dönüştürdü.

 

 

 

Dominique Coulon & Associés tarafından hazırlanan Piero Bottero Medya Kitaplığı.

 

 

 

Daha önce güçlendirilmiş Provence kasabasının kalbinde yer alan Piero Bottero Medya Kütüphanesi, hayatının çoğunu bölgede geçiren bir Fransız kurgu yazarının adını almıştır.

 

 

Dominique Coulon’un Strasbourg merkezli stüdyosu, kütüphane ve medya merkezini, şehrin birçok tarihi binasından biri olan ve bitişikteki halka açık parka bağlanan Maison Maureau’yu işgal edecek şekilde tasarladı.

 

 

 

Proje bir Fransız malikanesini dönüştürmeyi içeriyordu

 

 

 

Stüdyo, “Medya kütüphanesinin konumlandırılması, parkın ve evin bütünlüğüne saygı duyuyor,” diye açıkladı.

 

 

 

“Evin hacminin dikeyliği ile uzantının yataylığına zıt olarak iki dönem, iki boyut arasında bir diyalog kurar.”

 

 

 

Kütüphane yapraklı bir avluya bakıyor

 

 

17. yüzyıl evi, yeni işlevini yerine getirmek için özenle korunmuş ve uyarlanmıştır. Mevcut odaların sıralaması, bir taraftan caddeden diğer tarafa parka olan bina ile bağlantı ile birlikte korunur.

 

 

İki kat yükseklikte bir etkinlik alanı, binanın batı kısmındaki mevcut bir zemin kat odasında yer alırken, doğu kısmındaki resepsiyon odaları restore edilerek toplantı veya okuma odaları olarak yeniden tasarlandı.

 

 

 

Kavisli bir cam duvar bir ağacı çevreliyor

 

 

 

Tam boy cam, uzantının zemin katındaki alanları dışarıdaki parkla birleştirir. Ana giriş, çocuk alanına ve bitişikteki multimedya alanına akan bir resepsiyona açılır.

 

 

 

Ahşap bir merdiven, bir medya kütüphanesi ve kıvrımlı cam duvarın yanında oturma alanı ile birlikte okuma ve çalışma alanları içeren daha kapalı ve sessiz birinci kata çıkar.

 

 

 

 

Ahşap bir merdiven üst katlara çıkar

 

 

 

Stüdyo, “Zemin kat, Maureau Park’a geniş bir şekilde açılırken ve okuyucuların kendilerini manzaraya kaptırmalarına izin verirken, birinci kat kapalı ve daha içe dönük,” dedi.

 

 

 

“[Bu seviye], ziyaretçiyi binanın tek eğrisiyle güçlendirilen görkemli bir çınar ağacının dallarına yansıtarak tamamen farklı bir ambiyans sunuyor.”

 

 

Eğimli bir kitaplık, zemin katın odak noktasıdır

 

 

 

Mevcut evin üst kısmındaki daha küçük bir ikinci kat, ofisler, bir çay salonu ve binanın teknik servislerini içerir.

 

 

 

Binayı parka bağlamak ve pencere kepenkleri, giriş kanopisi, kitap rafları ve diğer bağımsız mobilya öğeleri gibi unsurlar arasında uyum oluşturmak için yenileme boyunca derin bir yeşil ton kullanıldı.

 

 

 

Malikane dönüşümü daha geleneksel bir görünüme sahip

 

 

 

Kütüphane projesine ek olarak, belediye yetkilisi ayrıca stüdyoyu park ile belediye binası arasında mevcut bir evin içinden geçen bir geçit oluşturması için görevlendirdi.

 

 

 

Binanın zemini ve penceresi kaldırılarak, patikanın güzergahını belirleyen kemerli bir giriş bırakıldı.

 

 

 

Yayalar geçerken, açıkta kalan bir kirişi ve yeni ana yolu aydınlatmak için kısmen cam karolarla değiştirilmiş bir çatıyı görmek için yukarı bakabilirler.

 

 

Cam kiremit çatılı bir taş geçit yapılmıştır.

 

 

 

Dominique Coulon & Associés’e mimar Coulon ve Steve Letho Duclos başkanlık ediyor. Stüdyo, kültürel binalar, konutlar, okullar ve bakım tesisleri dahil olmak üzere çeşitli programlarda çalışır.

 

 

 

Firmanın restorasyon çalışmalarının önceki örnekleri arasında, Schiltigheim belediyesindeki eski bir içki fabrikasının kapalı bir pazara dönüştürülmesi ve Paris banliyösündeki bir yüzme havuzunun yenilenmesi ve genişletilmesi yer alıyor.

 

 

 

 

 

Fotoğraf:  Eugeni Pons

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. iyi dokunuşlar her zaman değer kazandırıyor.

    Sevgi Özdemir | 1 Nisan 2021


Yorum yazmak için


Tasarım: HDR Amerika’daki diğer birçok küçük toplulukta olduğu gibi, yerel sağlık sistemi ve onun tıp merkezleri Haxtun, Colorado’daki en büyük tek işverenlerden biridir. Haxtun’un nüfusu yalnızca 1.000 ve Haxtun Hastane Bölgesi 120’den fazla istihdam ediyor ve 20 kadar gönüllüyü daha ağırlıyor. Bu plan, çalışan nüfusun Haxtun’un mevcut ana cadde vitrinlerine ve binalarına yönlendirilmesi durumunda neler […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org