Ricardo Bofill’e saygı… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Ricardo Bofill’e saygı…
Share 1 Şubat 2021

Rus görsel tasarımcı Elizaveta Ivanova, mimarın anıtsal evi ve stüdyosu ‘la fabrica’nın kapsamlı bir yeniden yorumuyla Ricardo Bofill’e bir saygı duruşunda bulunuyor. Mevcut proje İspanya Barcelona, yakınlarında bulunan 3.100 metrekarelik bir çimento fabrikasında yer alıyor ve  yüksek salonlarıyla tanımlanıyor Görünür beton ve onun kemerli pencere sıraları, abartılı dikeylikle yukarı doğru çıkıntı yapıyor.

 

Ivanova, ikonik binayı yenilenmiş bir konut atmosferine sahip, acımasız endüstriyel tarzı koruyan, pitoresk ve bitki yaşamı ile büyümüş hayal ediyor.

 

 

 

 

 

 

Elizaveta Ivanova, Ricardo Bofill taller de arquitectura tarafından tasarlanan ‘la fabrica’yı, binanın dönüştürücü mirasının saygılı bir devamı olarak yeniden tasavvur ediyor. İlk olarak I.Dünya Savaşı sonrası dönemde inşa edilen çimento fabrikası, yüzyıl ortası mimarı tarafından bir eve, stüdyoya ve sergi alanına dönüştürülen esnek programlamanın mimari bir zaman çizelgesi olarak duruyor.

 

 

 

 

 

Şimdi görsel tasarımcı, çağdaş bir canlandırma önerirken orijinal iç unsurların çoğunu koruyarak anıtsal yapının yeni bir vizyonunu sunuyor. Aynı zamanda, Ivanova, tüm yapı, iç unsurlar ve aşırı büyümüş bitki örtüsü dahil olmak üzere projeyi dijital olarak modelleyip işlerken, 3D görselleştirme konusundaki ustalığını sergiliyor.

 

 

 

 

 

“la fabrica” resim serisini sunan Elizaveta Ivanova, Ricardo Bofill daha uzun bir metne atıfta bulunuyor: “genel olarak, la fabrica, uyarlanabilir yeniden kullanımın dikkate değer bir örneği olarak duruyor.

 

 

 

 

Kişisel olmayan, endüstriyel bir kabuktan akıl almaz derecede romantik, acımasız bir harikalar diyarına dönüşümü, yaratıcı ustalıkta bir ustalık sınıfıdır. ricardo bofill’in iddia ettiği gibi, la fabrica ‘her zaman bitmemiş bir iş olarak kalacaktır.’ diyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje bilgisi:

 

 

Proje Başlığı: Ricardo Bofill’in “la fabrica” nın yeniden tasavvuru
Görsel Tasarımcı: Elizaveta İvanova | @devrim_
Mimar: Ricardo Bofill Taller de Arquitectura
Proje Tarihi: 27 Ekim 2020

 

 

 

Kaynak:Dezeen

 

2 Yorum
  1. Öncelikle müthiş bir dönüşüm, R. Bofill bunu yıllar önce yapmış. Şimdi onun anısına yapılanlar da çok iyi.

    ferda çetinkoz | 1 Şubat 2021

  2. Nasıl bir tasarım, çok etkileyici.

    can özaydın | 22 Şubat 2021


Yorum yazmak için


  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, tarihi Divanhane Karakolu binasının yıkılmasına tepki gösterdi İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor. Kasımpaşa’da bulunan ve Sultan Abdulaziz dönemine ait yapı olan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkım kararı tüm çabalara rağmen engellenemedi.   İstanbul Kasımpaşa’daki Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu binasının […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org