Öğrencilerin inşa ettiği “Devrimci Gençlik Köprüsü” vardı… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Öğrencilerin inşa ettiği “Devrimci Gençlik Köprüsü” vardı…
Share 13 Şubat 2021

1969 yılında İstanbul’da Boğaz Köprüsü’nün yapılmasının gündeme gelmesi ile birlikte ODTÜ de dahil olmak üzere çeşitli üniversiteden bir grup devrimci genç, son derece haklı gerekçelerle bu köprünün yapımına karşı çıkarlar ve o günlerde haberdar oldukları, geçit vermeyen, sürekli ve sayısız can alan Hakkâri’deki Zap suyuna köprü yapmak için Hakkâri’ye Zap vadisine giderler.

 

 

 

 

 

“Ülkenin, Güneydoğu’nun sorunları dururken bu kadar büyük bir kaynak sadece İstanbul için israf edilemez” düşüncesi ile Boğaz’a yapılması planlanan köprünün küçük ölçekte benzerini Zap suyu üzerine inşa ederler.

 

 

 

 

 

Yöre insanı köprü yapımı dışında da iyi ilişkiler kuran, her sorunlarıyla ilgilenmeye çalışan bu idealist gençleri çok sever. Köprüye Devrimci Gençlik Köprüsü adı verilir ve yöre halkı köprüyü hala güzel duygularla ve birebir çalışmalarına katılmamış olsa da Denizler’in adıyla hatırlar.

 

 

Hakkari’den Van’a giderken 35’inci kilometrede. Yokluk zamanında, 68’in heyecanlı, umut dolu, cesur gençleri organize olarak yüzlerce kilometre uzakta el birliği ile inşa ettikleri köprü Denizlerden uzun yaşadı. Onlar 25 yaşındaydılar asıldıklarında, Devrimci Gençlik Köprüsü ise 30 yaşında bombalandı.1969’da yapımıyla manşetlere çıkan köprü, 1999’un mayıs ayında bir kez daha gazetelerin ilk sayfalarındadır…

 

 

 

 

 

Ne var ki unutulup gitmez bu köprü, bir gün yeniden inşa edeceklerini hayal eder Hakkarililer. İlk girişim, KESK tarafından 2003’te yapılır. Dönemin valisine başvurur ve tez elden ret cevabı alırlar. Altı yıl sonra koşullar değişmiştir, bu kez izin alınır. Cezmi Ersöz’ün koordinasyonunda İstanbul’da Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, Ferhat Tunç ve Edip Akbayram’ın da katıldığı bir konser düzenlenir 30 Ekim 2009’da. Gereken paranın bir bölümü toplanır. KESK soyunur bu işe. Devrimci kesim halatları alacak, keresteler Hakkarili devrimcilerden gelecektir.

 

 

 

 

 

 

Zap’ın üzerinde birçok köprü, hatta teleferik bile var bugün. Amaç, iki yakayı birleştirmek değil artık. Geri kalmışlığa karşı isyanın dayanışmanın, kardeşliğin sembolü olan Köprü, kardeşliğe ve barışa, hizmet etmesi için yine Devrimci Gençlik Köprüsü olarak 2 Ekim 2010 tarihinde tekrar açılmıştır.

 

 

 

 

1 Yorum
  1. ne büyük özveri ve ne idealler varmış eskiden

    sercan ak | 15 Şubat 2021


Yorum yazmak için


  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, tarihi Divanhane Karakolu binasının yıkılmasına tepki gösterdi İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor. Kasımpaşa’da bulunan ve Sultan Abdulaziz dönemine ait yapı olan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkım kararı tüm çabalara rağmen engellenemedi.   İstanbul Kasımpaşa’daki Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu binasının […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org