MADRİD’TE KİLİSE… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
MADRİD’TE KİLİSE…
Share 10 Şubat 2021

Tasarım: Ramón Fernández-Alonso

 

 

 

Ramón Fernández-Alonso, Madrid’de sıcak renklerle süslenmiş eğimli yüzeylere sahip kilise kompleksi inşa etti

 

 

 

 

 

 

Binanın ısıl konfor için yapısal bileşenleri, tasarımın en zor kısmı olup, bina boyuna yönünde 40 metre uzunluğa ulaşmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

“Kilise, bir yandan, komşu ticari tesisler, büyük ticari ve eğlence konteynırları tarafından ölçülen bir hacim yaratan, bucak tapınağının fizyonomisini gösterdiği vadi parkı gibi iki farklı gerçekliğe yanıt veriyor; ve Ramón Fernández-Alonso, diğer yandan derslik ve ev programlarını sergilediği yerleşim kentinin kentsel dokusu, karşı karşıya olduğu toplu konut binalarıyla ona benzeyen bir ritim ve delik oranı “dedi.

 

 

 

 

 

Kilise altı farklı genel alana bölünmüştür: bir kilise, Parish ve Caritas ofisleri, sınıf alanları, çoklu kullanım alanları, yerleşim birimleri ve bir garaj.

 

 

 

Kilise işlevi, zemin katta bulunan nef veya narteks, papaz ve vaftizhane, yan ve üst öndeki korolar ve birinci katta bulunan tapınma şapelinden oluşmaktadır.

 

 

 

 

Parish ve Caritas ofisleri altı adet zemin katta yer alırken, birinci ve ikinci katlarda sınıf alanları yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

Altı sınıftan oluşurlar – ikisi bölünme olasılığı için esnek olarak tasarlanmıştır – ve yaklaşık 180 öğrenci için ek ünitelerden oluşur.

 

 

 

 

 

 

 

Zemin ve bodrum katta 66 metrekare ve 105 metrekare olmak üzere iki odadan oluşan çoklu kullanım alanları bulunmaktadır. İki bölüm stüdyosu ve iki konuttan oluşan konut birimleri, binanın üç üst katında yer almaktadır.

 

 

 

Son olarak, bir garaj, bodrum katta bulunan 16 araç, tesis ve depo alanına sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

“Zarflar, binanın gömülü olduğu yeri karakterize eden ve seramik levha gibi sıcak bir malzemenin kullanımıyla batıdaki konut genişlemesiyle ilişkilendiren bu iki kavramı birleştiren bir maddeyle sağlanır. çıplak tuğladan inşa edilmiş binalardan oluşuyor, “dedi stüdyo.

 

 

 

“Aynı şekilde, ön doğuya hizalandığı ticari konteynerlerin hafifletilmiş prefabrik sistemlerinde kullanılana benzer alüminyum ankraj elemanlarına dayalı, havalandırmalı cepheli zarf hafif kuru döşeme sistemleri için tasarladık.”

 

 

 

Kilise, ilgili metal kirişler tarafından desteklenen –U- profil kuşaklarla çözülen eğimli çatılara ve dikey veya eğimli cephelere sahiptir.

 

 

 

Ekip, “Bu kayışlarda, bina zarfının tüm özel profilleri tutturulmuştur” diye ekledi.

 

 

 

“Bu iç altyapı ile seramik parçaların desteği arasında ara eleman olarak sandviç panel çatının kullanılmasıyla benimsenen cephe çözümü, binanın malzeme imajını birleştiren havalandırmalı tüm zarfı oluşturmaktadır.”

 

 

 

 

 

 

Mimarlar, metal yapının büyük bir bölümünü sütun ve kirişlerden oluşan bir çerçeve ile çözerek dini ibadet odasını ve eğimli ayakları oluşturan büyük konsolları oluşturdu.

 

 

 

 

 

 

 

Büyük kafes kirişlere dayanan bir yapı kullanarak, bu, tüm yapı elemanlarını destekleyerek ve bu büyük çıkıntıyı çok uygun bir şekilde çözerek tüm sete büyük bir yapısal stabilite sağlar.

 

 

 

 

 

 

Ekip, “Tasarlanan köşebentler, sete büyük bir yapısal stabilite kazandırarak, binanın uzunlamasına yönünde 40 m’yi aştığı için, ısı yüklerinin ürettiği rüzgar gerilimlerini ve gerilmeleri çok olumlu bir şekilde çözüyor,” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan seviyesi -0.68 y +0.85

 

 

 

Plan seviyesi +2.04

 

 

Plan seviyesi +4.76 y +6.63

 

 

 

Plan seviyesi +8.16

 

Çatı planı

 

 

Kesit 1

 

 

Kesit 2

 

 

 

Görünüş 1

 

 

 

 

Görünüş 2

 

 

 

 

Proje bilgileri:

Proje adı: SMG Kilise Kompleksi

Mimarlar: Ramón Fernández-Alonso

Yer: San Sebastián de los Reyes, Madrid, İspanya

Boyut: 3000 m2

Tarih: 2020

Tüm resimler © Jesús Granada

 

 

 

 

Kaynak: WA

 

1 Yorum
  1. Şapkamı çıkarıyorum. Sanat ve mimarlık birleşmiş.

    turhan beşik | 10 Şubat 2021


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org