LONDRA’DA BÜYÜK PROJELERE İPTAL… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
LONDRA’DA BÜYÜK PROJELERE İPTAL…
Share 22 Şubat 2021

Diller Scofidio ve Renfro tarafından  tasarlanan Barbican konser salonu projesi durduruldu

Editör: Lizzie Crook

 

 

Londra’daki Diller Scofidio & Renfro’nun piramit şeklindeki Müzik Merkezi planları, yerine yakındaki Barbican malikanesinin “büyük bir yenilenmesi” ile askıya alındı.

 

 

 

ABD stüdyosu Diller Scofidio & Renfro tarafından İngiliz firma Sheppard Robson ile birlikte tasarlanan konser salonu, Londra Senfoni Orkestrası’nın yeni evi olarak planlandı.

 

 

 

 

 

Bununla birlikte, City of London Corporation, başkentin Covid-19 kurtarma planının bir parçası olarak bitişik Barbican arazisinin yenilenmesi lehine planları iptal etti.

 

 

 

“Benzeri görülmemiş koşullar” iptali kıvılcım etkisi yarattı.

 

 

 

Müzik Merkezi ilk olarak 2017’de Diller Scofidio + Renfro’nun tasarımı, açılan  uluslararası bir yarışmanın galibi solarak ortaya çıktı.

 

 

 

Stüdyo, Amanda Levete, Norman Foster ve Frank Gehry gibi firmaların tekliflerinden önce seçilen 14 katlı, bükülmüş bir kule planlamıştı.

 

 

 

 

 

Smithfield pazarında Stanton Williams ve Asif Khan tarafından bir binaya taşınan, Barbican’ın güney ucundaki Powell & Moya tarafından tasarlanan Londra Müzesi’nin yerini alması bekleniyordu.

 

 

 

Konsey, “mevcut benzeri görülmemiş koşullar” nedeniyle ilerleme kaydedilemeyeceğini söyledi.

 

 

 

“Yeni zamanlar yeni çözümlere ihtiyaç duyar”

 

 

 

City of London Corporation artık fonlarını Birleşik Krallık’taki savaş sonrası acımasız mimarinin en büyük örneklerinden biri olan Barbican kompleksini yükseltmek için kullanacak. Bina 1950’lerde Chamberlin, Powell ve Bon tarafından tasarlandı ve 1982’de açıldı.

 

 

 

Koronavirüs pandemisinin ardından Londra’nın ve kültür sektörünün toparlanmasında kilit rol oynaması amacıyla çalışmaların 2022’de başlaması planlanıyor.

 

 

 

Barbican’ın genel müdürü Nicholas Kenyon, “Yeni zamanlar yeni çözümlere ihtiyaç duyar” dedi. “Şehri bir iyileşme döneminde yeniden hayal ederken, Barbican’ı yenilemek için büyük bir projenin 40. yıldönümü olan 2022’de başlatılmasından mutluluk duyuyoruz.”

 

 

 

Güncellemeler, mülkün sürdürülebilirlik kimlik bilgilerini iyileştirmeyi, yeni sivil alanlar sağlamayı ve dijital tekliflerini geliştirmeyi içerecek. Londra Müzesi’nin şimdi boş olan sitesi de yeniden tasarlanacak.

 

 

 

Barbican yükseltmesi için Konseyin “birinci sınıf tavsiye” önerisi vermesi lazım

 

 

 

City of London Corporation, revizyonun aşamalı olarak gerçekleştirileceğini ve modern ziyaretçilerin, sanatçıların ve sanatçıların ihtiyaçlarını karşılayacağını umuyor.

 

 

 

Bu yılın sonlarında başlayacak uluslararası bir tasarım yarışmasına dahil olan “birinci sınıf” mimarlarla işbirliği içinde geliştirilecek.

 

 

 

Barbican Centre başkanı Tom Sleigh, Dezeen’e verdiği demeçte, “Küresel anlamda ikonik sanat mekanı Barbican Center’ı yenileme kararı, Londra Şehri’nin geleceği için sanat ve kültüre olan önemi gösteriyor” dedi.

 

 

 

“Niyetimiz, orijinal mimarların niyetine saygı gösterirken, binaları önümüzdeki 40 yıla uygun hale getirmek için nasıl yükseltebileceğimiz konusunda birinci sınıf tavsiye aramaktır.”

 

 

 

Müzik Merkezi’nin iptali, Foster + Partners tarafından Londra’nın merkezi için tasarlanan 305,3 metre yüksekliğindeki The Tulip’in yolunu takip ediyor.

 

 

 

Bununla birlikte, New London Architecture başkanı Peter Murray, Londra Şehri’nin koronavirüs pandemisinden kurtulmasına yardımcı olmak için bunlar gibi turistik yerlerin gerekli olduğunu savunuyor.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

1 Yorum
  1. Neoliberalizmin misafir odalarında yangın başlamışa benziyor. Kaz gelecek bir yer kalmayınca tavuk da esirgeniyor hani.

    Lütfü Çavuşoğlu | 22 Şubat 2021


Yorum yazmak için


  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, tarihi Divanhane Karakolu binasının yıkılmasına tepki gösterdi İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor. Kasımpaşa’da bulunan ve Sultan Abdulaziz dönemine ait yapı olan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkım kararı tüm çabalara rağmen engellenemedi.   İstanbul Kasımpaşa’daki Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu binasının […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org