Kültürpark planları oy birliğiyle kabul edildi! |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Kültürpark planları oy birliğiyle kabul edildi!
Share 9 Şubat 2021

İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda Kültürpark için Koruma Amaçlı İmar Planı oy birliği ile kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, “İzmir’in belki de en kıymetli tarihsel miraslarından olan Kültürpark sağlam bir anayasaya kavuşmuştur” dedi.

 

 

 

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti. Oturumda Kültürpark için hazırlanan planların oylanması gündeme geldi. Soyer’in döneminde yeniden hazırlanan ve üzerinde uzunca bir süredir çalışıldığı belirtilen koruma amaçlı imar planı mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

 

 

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kültürpark alanının İzmir için en önemli kamusal alanlardan biri olduğunu vurgulayarak, “Fuar alanının yeniden kullanımına yönelik arama konferansı düzenlenmiştir. Koruma bölge müdürlüğüne iletilen planların söz konusu sürecinin tamamlanmasıyla takip edilmesine karar verilmiştir. Odaların katılımlarıyla toplantılar düzenlenmiş, teknik konu olduğu dikkate alınarak ilgili odalarla belediye arasında teknik bir çalışma yapılmıştır” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

11 AYRI TOPLANTI DÜZENLENMİŞTİR

 

 

 

Soyer, 11 ayrı toplantı düzenlendiğini belirterek, “Tarafların alana ilişkin görüşleri alınmıştır. Meslek odalarının talepleri doğrultusunda ilave analiz çalışmaları yapılmasına karar verilmiştir. Uzmanlarca Kültürpark için bilimsel uzman raporları hazırlatılmıştır. Üst ölçekli planlar doğrultusunda tarihi referanslarıyla koruma bölge kurulu kararları dikkate alınarak planlar belirlenmiştir. Kültürpark ikinci derece doğal sit ve tarihi sit alanıdır. Alanın tarihsel kimliğiyle uygun şekilde kültürel ve spor gibi faaliyetlerin yapılması için çalışılmıştır. Yapılaşma azaltılmıştır. Fuar, panayır ve festival alanı olarak belirlenmek üzere emsal 0.05 olarak belirlenmiştir. Yeşil alan kullanımının yer alacak şekilde plan notu eklenmiştir. Tüm bu süreçlere emek veren bürokrat arkadaşlarıma, oda temsilcilerine, meclis üyelerimize ve komisyon üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İzmir’in belki de en kıymetli tarihsel miraslarından olan Kültürpark sağlam bir anayasaya kavuşmuştur” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

KÜLTÜRPARK PLATFORMU’NDAN PROTESTO

 

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısından önce Kültürpark Platformu, Meclis toplantısının gerçekleşeceği Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi önünde açıklama yaptı. Açıklamada, Kültürpark’ın Koruma Amaçlı İmar Planı Taslağı şimdilik ortak bir aklın, ortak bir çalışmanın ve disiplinler arası katılımcı bir çalışmanın ürünü olmadığı belirtildi.

 

 

Planın şeffaf olmadığı belirtilen açıklamada, “Müştereğin planlanması ve tasarımı için; felsefe, sanat, sosyal bellek, siyasal ve toplumsal süreçler, kişisel ve toplumsal tercihler, ekonomi, ekoloji gibi pek çok girdiyi içeren disiplinler arası bir çalışma gereklidir.Kültür Varlığı olarak da, doğal Varlık olarak da, tarihi ve mimari değerleri ile de koruma altında bulunan ya da bulunması gereken Kültürpark için bu taslağı hep beraber reddedelim ve sorularımızı soralım. Kültürpark ve kent bugün sizin sorumluluğunuzdadır. Henüz geç değil. Kültürpark’ın bu kent için taşıdığı değeri sürdürülebilir kılmanın başta siz olmak üzere, bu dönemi yaşayan herkesin tarihi görevi olduğunu bir kez daha vurgulayarak dikkatlerinize sunuyoruz” denildi.

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, tarihi Divanhane Karakolu binasının yıkılmasına tepki gösterdi İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor. Kasımpaşa’da bulunan ve Sultan Abdulaziz dönemine ait yapı olan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkım kararı tüm çabalara rağmen engellenemedi.   İstanbul Kasımpaşa’daki Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu binasının […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org