ESKİ KÜLTÜR MERKEZİ YENİLEMESİ… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ESKİ KÜLTÜR MERKEZİ YENİLEMESİ…
Share 15 Şubat 2021

Tasarım: Snøhetta

Hadi Hepimiz Hop Yapalım

Snøhetta, Dartmouth College’daki Hopkins Center for the Arts’ın genişletilmesine ve tasarım yenilemesine liderlik edecek

Editör: Matt Hickman

 

 

Dartmouth College, üniversitenin hareketli Sanat Bölgesi’nde yer alan çok yönlü bir kültür merkezi olan Hopkins Center for the Arts’ın büyük bir revizyonuna öncülük etmek üzere Snøhetta’nın seçildiğini duyurdu. Yakın (ve ikinci durumda fiziksel olarak bağlantılı) komşuları Machado Silvetti’nin Siyah’ı da içeriyor. Aile Görsel Sanatlar Merkezi (2012) ve 2019’da Tod Williams ve Billie Tsien Architects başkanlığındaki bir yenileme ve genişletme projesinden ortaya çıkan, Charles Moore tarafından tasarlanan Hood Sanat Müzesi.

 

 

 

 

 

1962’de açılan Hopkins Merkezi – ya da kısaca Hop -, Albany’s Empire State Plaza, Rockefeller Plaza, Corning Museum of Glass gibi New York Eyaleti’ndeki çalışmaları ile tanınan ünlü modernist Wallace K. Harrison tarafından tasarlandı. Hop’un dört yıl önce tamamladığı Metropolitan Opera Binası da dahil olmak üzere Lincoln Sahne Sanatları Merkezi’nin ana planı, tasarımında ön plana çıktı. Hop, açılışında başka hiçbir şeye benzemiyordu; bir Amerikan üniversite kampüsü; dans, müzik, tiyatro, film ve daha pek çok farklı yaratıcı disiplini tek bir kapsayıcı (ve oldukça kalabalık) çatı altında bir araya getiren hepsi bir arada bir sanat merkeziydi.

 

 

Wallace Harrison tarafından tasarlanan Hopkins Center for the Arts’ın ünlü Dartmouth Green’deki tarihi görüntüsü.

 

 

 

 

Hop, on yıllardır Dartmouth topluluğuna hizmet ederken, Snøhetta’nın New York ofisi tarafından yönetilen planlı genişleme ve yeniden tasarım, ikonik tesisin 21. yüzyıla taşınmasına yardımcı olacaktır. Hanover, New Hampshire merkezli Ivy League okulu tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre, planlanan genişleme, Hop’un “yerinde daha büyük ve daha iddialı disiplinler arası çalışmaların oluşturulmasını desteklemek ve artan talebi karşılamak için daha geniş bir yeniden tasavvurunun parçası” Dartmouth öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin sanatsal ifade ve deneyimleri için. ”

 

 

 

 

 

 

Dartmouth, proje için yaklaşık 75 milyon dolar toplamayı planladığını açıklasa da, proje erken aşamalarda ve tasarım çizimleri ve inşaat zaman çizelgesi şu anda mevcut değil. Bunun 70 milyon doları tasarım, inşaat ve diğer ilgili geliştirme maliyetleri için ayrılırken, 5 milyon doları programatik büyümeye ayrılacak. Yeniden tasarlanan Şerbetçi otu, Siyah Aile Görsel Sanatlar Merkezi’ne yapılan 55 milyon dolarlık yatırımı ve Hood Müzesi’nin 50 milyon dolarlık yeniden tasarımı ve genişlemesini içeren, üniversitenin Sanat Bölgesi’ndeki 180 milyon dolarlık yatırımın önemli bir parçası.

 

 

 

Dartmouth College’daki Hopkins Center ve Hood Museum’un havadan görünümü.

 

 

 

 

“Hop, uzun zamandır sanatta lider olarak hizmet vermekte, bölgemize inanılmaz bir sanatçı yelpazesinin sesini getirmekte ve yaratıcılığı merkezinde konumlandıran bir akademik deneyim geliştirmektedir. Geleceğe bakarken, topluluğumuz içinde sanatsal fikirlerin gelişmesini ve hayata geçirilmesini sağlayacak yeni alanlar ve fırsatlar yaratmaya kararlıyız, ”diyor Hopkins Center for the Hopkins Center’ın Howard L. Gilman ’44 Direktörü Mary Lou Aleskie, Sanat, bir açıklamayla. “Tecrübesi, bilgisi ve coşkusu onları ideal bir ortak yapan Snøhetta ile bu projeye başlamaktan ve 21. yüzyılın ikonik bir işbirliği, eğitim ve deneyimler merkezi olarak Hop’un tüm potansiyelini gerçekleştirmekten heyecan duyuyoruz.”

 

 

 

Dartmouth, proje ilerledikçe üniversite liderliğinin yanı sıra Snøhetta tarafından daha da geliştirilecek bir dizi tasarım önceliğini de duyurdu. Yani, bu öncelikler Hop’un 175.000 fit karelik mevcut fiziksel ayak izini genişletmek ve mevcut iç ve dış alanların “akışını ve işlevini geliştirmek” etrafında dönüyor. Üniversiteye göre, bu hedefler hep birlikte “Hop’un toplama, çalışma ve yaratıcı deneyler için aktif bir site olarak hizmet etme becerisini geliştirmeyi” amaçlıyor. ” Tasarım geliştirme süreci aynı zamanda yeniden tasarlanan Hop’un öğrencilerin ve ziyaret eden sanatçıların yaratıcı çalışmaları tamamen yerinde gerçekleştirmelerini daha iyi hale getirmesini sağlayacaktı

 

 

Hopkins Center, Manhattan’daki Metropolitan Opera Binası’ndan dört yıl önce tamamlandı.

 

 

 

 

Dartmouth tarafından detaylandırılan tasarım öncelikleri şunlardır:

 

 

 

  • Çok amaçlı bir performans alanı da dahil olmak üzere üç yeni resital salonu ve öğretim stüdyosu oluşturmak;
  • Hop’un “Dartmouth kökenli eserleri tüm dünyada belgelemesine, paylaşmasına ve yayınlamasına” olanak tanıyan en son teknolojileri dahil etmek;
  • Mevcut bina genelinde akustiği, akışı ve yön bulmayı geliştirmek;
  • İkinci kattaki popüler bir özel etkinlik mekanı olan Top of the Hop da dahil olmak üzere merkezin çeşitli topluluk, sosyal ve çalışma alanlarını geliştirmek;
  • Mevcut prova odalarının önemli ölçüde iyileştirilmesi;
  • ve “varış ve oryantasyon kolaylığı için” Hop’a yeni, daha hoş bir giriş alanı sunmak.

 

 

Üniversitenin de belirttiği gibi Snøhetta, Oslo’da kurulan firmanın “mevcut bağlamların en iyilerini canlandırırken ve kutlarken” mevcut bağlamlara yeni bir soluk getirme deneyimi nedeniyle proje için seçildi.

 

 

 

Üniversite duyurusunda, “Bu yaklaşım Hop’un orijinal mimarisini onurlandırırken, genişleme içinde ve genelinde ve Sanat Bölgesi’ndeki diğer binalar ve daha geniş kampüs peyzajıyla yeni tasarım sinerjileri oluşturacak” dedi.

 

 

 

AN, proje ilerledikçe ve yeni ayrıntılar ortaya çıktıkça projenin ilerleyişini izlemeye devam edecek.

 

 

 

 

Kaynak: www.archpaper.com


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier Kristoffer Tejlgaard Atelier Kristoffer Tejlgaard tarafından tasarlanan Dome of Visions 3.0, bir dizi deneydeki üçüncü kubbedir. DoV, bir seranın içinde inşa etmenin ve alanın çoğunluğu olarak üçüncü iklimi oluşturan bir bina kabuğu olarak pasif ve güneş ısıtmalı bir alanla çalışmanın mimarimizi ve refahımızı nasıl etkilediği hakkında bilgi oluşturmayı amaçlayan bir deneydir.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org