Atatürk Orman Çiftliği’nde talan devam ediyor |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Atatürk Orman Çiftliği’nde talan devam ediyor
Share 19 Şubat 2021

ŞPO Ankara Şubesi, AOÇ arazilerinin ihaleyle otopark, rekreasyon ve tarımsal üretim alanı olarak kiralanacağını belirterek sürece tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “AOÇ alanlarındaki tüm satın alma ve kiralama işlemleri durdurulmalı ve tahsisler kaldırılmalıdır” denildi.

 

 

 

 

 

TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Arazileri Kiralama Yöntemi İle Sermayenin Tasarrufuna Bırakılamaz” başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

 

 

 

Açıklamada, AOÇ Müdürlüğü tarafından 11 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de, AOÇ arazilerini otopark, rekreasyon ve tarımsal üretim alanları olarak kiralamak için üç maddelik ihale duyurusu yayımlandığı belirtilerek ihaleye tepki gösterildi.

TAHRİBAT SÜRECİ ANALİZ EDİLMELİ

 

 

“Bu özelleştirme yöntemi, AOÇ alanları üzerinde yetki sahibi olan hiçbir kurumun sorumluluklarını layıkıyla yerine getirmediğini göstermektedir” denilen açıklamada “AOÇ alanlarındaki tüm satın alma ve kiralama işlemleri durdurulmalı ve tahsisler kaldırılmalıdır. AOÇ`nin maruz kaldığı yıllar boyu süren tüm talan ve tahribat süreci analiz edilerek ortaya çıkarılmalıdır. AOÇ arazilerinde toplumun ihtiyaç ve hakları göz önüne alınarak, AOÇ`den koparılan ve parçalanarak alınan tüm alanların kuruluş ilkelerine uygun bir şekilde kullanımı ile geri dönüşümü sağlanmalıdır” ifadeleri de yer aldı.

AOÇ ARAZİ OTOPARK OLACAK

 

 

 

ŞPO Ankara Şubesi’nin basın açıklamasında, ihale duyurusunda yer alan ve kiralanacağı belirtilen AOÇ arazilerine ilişkin şu bilgiler de paylaşıldı:

 

 

 

-İhalenin birinci maddesi, Yenimahalle İlçesi, Atatürk Orman Çiftliği Mahallesi 2098 Ada 34 Parselde bulunan toplam 2 bin 681 metrekarelik taşınmazın otopark alanı olarak kiraya verilmesini gündeme getirmektedir. Bu parselin batısında 15 Temmuz Müzesi ve Kaçak Saray yapıları yer almakta olup, ihalesi duyurulan otopark alanın bu alanlara hizmet vermesi kuvvetle muhtemeldir.

 

 

 

REKREASYON ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLECEK

 

 

 

-İhalenin ikinci maddesinde ise Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde bulunan 3405 ve 3406 Ada 1 parsellerdeki toplam 35 bin 382 metrekarelik taşınmazın rekreasyon alanı olarak kiraya verilmesi söz konusudur. Bu alan içerisinde taş ocakları bulunmaktadır, bu alanlar kiralanarak nasıl bir yöntemle rekreasyon alanına dönüştüreleceği ile ilgili en ufak bir yöntem tarif edilmeden kiralayanların tasarrufuna bırakılmıştır.

 

 

 

TARIMSAL ÜRETİM ALANI

 

 

 

-Aynı duyurunun üçüncü maddesinde ise 2108 Ada 19 Parselde bulunan toplam 35 bin 478 metrekarelik taşınmazın tarımsal üretim alanı olarak kiraya verilmesi söz konusudur. Bu alanda ise Hayvanat Bahçesi`ne ait yapılar, Gazi Piknik Alanı ve daha önce kiralanan alanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda bu parselin batısında, son yılların en büyük yolsuzluğunun somutlaşmış hali olan Ankapark ve parselin içerisinde endüstriyel üretim yapıları bulunmaktadır. Böylesi bir alanın hangi bölgesinin tarımsal üretim alanı olarak kullanılacağı yine açıkça belirtilmemiştir.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, tarihi Divanhane Karakolu binasının yıkılmasına tepki gösterdi İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor. Kasımpaşa’da bulunan ve Sultan Abdulaziz dönemine ait yapı olan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkım kararı tüm çabalara rağmen engellenemedi.   İstanbul Kasımpaşa’daki Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu binasının […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org