Asbestli arazide kazı çalışmasına tepki: Şirket, bu cesareti kimden alıyor? |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Asbestli arazide kazı çalışmasına tepki: Şirket, bu cesareti kimden alıyor?
Share 22 Şubat 2021

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Lâpseki Dumanlı Köyü’nün bulunduğu bölgedeki asbestli arazinin Sone Enerji tarafından ruhsatsız ve imar izni olmadan kazı çalışmaları yapıldığı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

 

 

 

 

“Şirket bu cesareti kimden alıyor?” diye soran Ceylan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Sağlık Bakanlığı ile eş güdüm içeresinde bölgede yaptığı “Asbest Maruziyetinin Tıbbi Jeoloji Açısından Değerlendirilmesi” konulu çalışmayı hatırlattı. Ceylan, “Asbestin kansere yol açtığı ve bu bölgede asbestin olduğu bilimsel olarak sabit” dedi.

 

 

 

Bölgedeki asbest yoğunluğuna rağmen Sone Enerji Şirketi’nin ruhsat alanı dışında, imar izni olmadan, kanunsuz bir şekilde kazı çalışmalarına devam ettiğini vurgulayan Ceylan, “Bölgenin asbest açısından risk durumu ortadayken bu çalışmalar nasıl devam eder?” diyerek tepki gösterdi.

 

 

 

Özgür Ceylan, Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin neden müdahalede etmediğini merak ettiklerini ifade ederek, “2014 yılında asbest tespit edilen köylerde yolların asfaltlandığı, köylerde yeşillendirme gibi önlemlerin alındığı belirtilmişti. Şimdi halk sağlığını tehdit eden bu şirketi kim koruyor?” diye sordu.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


  İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, tarihi Divanhane Karakolu binasının yıkılmasına tepki gösterdi İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor. Kasımpaşa’da bulunan ve Sultan Abdulaziz dönemine ait yapı olan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkım kararı tüm çabalara rağmen engellenemedi.   İstanbul Kasımpaşa’daki Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu binasının […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org