TÜM İTİRAZLARA RAĞMEN KUŞADASI TARİŞ ARSASINDA YOĞUN İNŞAAT SÜRÜYOR |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
TÜM İTİRAZLARA RAĞMEN KUŞADASI TARİŞ ARSASINDA YOĞUN İNŞAAT SÜRÜYOR
Share 4 Ocak 2021

*Kuşadası kamuoyunun geniş kesiminin itirazlarına rağmen eski Tariş arsasında yoğun inşa çalışmaları sürüyor.

 

 

*Kuşadalılar; “ bu Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin kente ikinci büyük kötülüğüdür. İlkini eski Salı Pazarı alanında yaptığı köprülü kavşaklar ile gerçekleştirdi” diyor.

 

 

 

 

*İstanbul’da çok doğru biçimde tüm duyarlı kamuoyu “YA KANAL- YA İSTANBUL” dedi ve İstanbul Büyükşehir yönetimi ve sosyal demokrat kamuoyu da bunu destekledi. Bizler de Kuşadası halkı olarak YA TARİŞ- YA KUŞADASI diyoruz.

 

 

*Kuşadası Tariş Dayanışması üyesi Şenol Eskin: “Aydın Büyükşehir’in Tariş arsasında yoğun yapılaşmaya yönelik yürüttüğü inşa çalışmaları Kuşadası’na ihanettir. Bu kentin en önemli alanı olan Tariş’te betonlaşmaya derhal son verin… Yoksa bu kentin tarih duvarına ‘kentin katilleri’ diye yazılacaksınız.

 

 

—–

2016 yılında Aydın Büyükşehir tarafından satın alındığında Büyükşehir Belediye Başkanı Ö. Çerçioğlu’nun “yüzde doksanına yeşil alan yapacağız” dediği Kuşadası eski Tariş arsasında yoğun yapılaşma için inşaat faaliyeti sürüyor. Yeşil alan sözüne rağmen, 10 dönümlük arsanın büyük bölümüne yeraltı otoparkı ve üzerine 22 metre yüksekliğinde ve 5 katlı bina dikiliyor.

 

 

KUŞADASI YEŞİL ALAN İSTEDİ; BETON ALAN OLUYOR

 

 

 

Kuşadalılar; “yaklaşık 13 bin metrekarelik inşaat sonrası, arsa duvarları çevresinde şerit halinde çim alanın yeşil olacağı görülüyor. Çerçioğlu’nun ‘% 90 yeşil alan yapacağız’ sözünün büyük bir yalan olduğu ortada” diyor.

 

 

1997’den bu yana Tariş arsasında yoğun yapılaşmaya karşı çıkan Kuşadası Tariş Dayanışması üyeleri “arsayı belediye istimlak etsin ve Kasım Yaman Parkı gibi bir park yapılsın. Kentin özellikle bu bölgesinde ciddi biçimde soluk alacak yeşil alana ihtiyacımız var” diyorlardı. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin arsayı satın almasından bu yana “Tariş arsası yapılaşmasız yeşil alan olsun” sloganıyla mücadele eden Tariş Dayanışması, arsada yapılan yoğun yapılaşmaya karşı birçok eylem gerçekleştirdi. Ayrıca imar plan değişikliği hakkında Aydın İdare Mahkemesi’nde dava açtılar.

 

 

 

KUŞADASI BELEDİYE YÖNETİMİ DE YOĞUN YAPILAŞMAYI DESTEKLİYOR

 

 

 

Kuşadası Belediye Başkanı Ö. Günel, yoğun yapılaşmaya karşı çıkan Kuşadası Tariş Dayanışması üyelerinin açıklamaları karşısında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Ö. Çerçioğlu’nun yalanına ortak olarak; “arsanın yüzde 80’i yeşil alan olarak tasarlanmıştır. Halk odaklı hizmet anlayışımızdan bizi vazgeçiremeyecekler” diyor.

 

 

 

Ekim ayı başında inşaat için kazmanın vurulduğu saatlerde Tariş arsası önünde basın açıklaması yapan Kuşadası Kent Parlamentosu açıklamasına karşı Kuşadası Belediye Başkanı Ö. Günel;

 

 

 

“10 dönümlük Tariş arazisine yapılacak projeyle ilgili Kuşadası kamuoyu belli çevrelerce kasıtlı şekilde dezenformasyona uğratılmaktadır. Algı yönetmeye çalışan bir takım kesimler var. Bugüne kadar yaşadığı kent için taş üstüne taş koymamış, yetki sahibi olduklarında bu kenti betonlaştıran bu zihniyetin bildiği tek şey hizmetlerimizi karalamak ve halk için gerçekleştirilmeye çalışılan projelere engel olmaktır. Kendi rantlarını halkın istekleri üzerinde görenler asla emellerine ulaşamayacaklardır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu, vatandaş odaklı katılımcı demokrasi anlayışının bir gereği olarak, bu alanda ne yapılmasını istediklerini bir halk oylaması ile değerli halkımıza sormuştur. Tariş arazisi olarak bilinen arsa, Kuşadası sahilindeki betonlaşmanın ele geçiremediği tek alan olacaktır. Yüzde 80’i yeşil alan olarak tasarlanmıştır. Kuşadası’nın bu projeye ihtiyacı var” demişti.

 

 

 

Ekim ayı başından beri süren inşaatta, yaklaşık 7 dönümlük alan yeraltı otoparkı için kazılmış durumda. Deniz seviyesindeki alana deniz suyu basmaması için fore kazık yöntemiyle inşa çalışması yürütülüyor. Yeraltı otoparkı olarak kazılan alanın bir bölümüne yaklaşık bin metrekare tabanlı ve 22 metre yüksekliğinde 5 katlı bir yapı dikilecek. Arsanın Atatürk Bulvarı’na bakan cephesinde bulunan 2. Derece SİT olarak koruma altındaki yapılar ise restore ediliyor. Tariş Dayanışması üyeleri, bu alanda yoğun yapılaşmayı engellemek için 2007 yılında, arsa içinde bulunan bazı yapıların 2. Derece SİT kapsamına alınması için Aydın Anıtlar Kurulu’ndan karar çıkarmışlardı.

 

 

 

“AYDIN BÜYÜKŞEHİR’İN TARİŞ ARSASI İNŞAATI KUŞADASI’NA İHANETTİR !..”

 

 

 

Tariş arsasının Kasım Yaman Parkı gibi yeşil alan olması için 1997’den bu yana mücadele veren Kuşadası Tariş Dayanışması, Aydın Büyükşehir’in arsayı satın almasından önceki dönemde çok katlı yapılaşmaya karşı ciddi bir mücadele vermiş ve yoğun yapılaşmayı engellemişti. Aydın Büyükşehir’in arsayı satın alması ile Kuşadalıların istediği yeşil alan gerçekleşeceği düşünülürken, bugünkü yoğun yapılaşmanın gündeme gelmesi infiale yol açmıştı.

 

 

Tariş Dayanışması üyesi Şenol Eskin Tariş arsası inşaatı ile ilgili açıklamada bulundu.

 

 

Eskin; “Aydın Büyükşehir’in Tariş arsasında yoğun yapılaşmaya yönelik yürüttüğü inşa çalışmaları Kuşadası’na ihanettir” dedi. Şenol Eskin’in yaptığı açıklama şöyle:

 

 

“AYDIN BÜYÜKŞEHİR’İN TARİŞ ARSASI İNŞAATI KUŞADASI’NA İHANETTİR !..

 

 

Türkiye genelinde iktidar kentlerde rant amaçlı korkunç saldırılar gündeme getiriyor. Kanal İstanbul bunun son örneği. Bu saldırının aynı türünü Kuşadası’nda yaşıyoruz. Aydın Büyükşehir Belediyesi yönetimi; satın aldığı Kuşadası Tariş arsasında rant kafasıyla yaptığı imar plan değişikliği ile burayı yoğun yapılaşmaya boğmak için inşaat çalışması yürütüyor.

 

 

9.796,18 m² yüzölçümlü taşınmaz üzerine; ticari üniteler, yeraltı otoparkı, belediye birimi hizmet binası içinde olmak üzere 5 katlı (ve 21.5 metre yükseklikte) büyük bir bina ve kent meydanı yapmak istiyor.

 

 

BU KUŞADASI’NA İHANET PROJESİDİR

 

 

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Aydın kent merkezinde bulunan tarihi Sulapark’ı “kent meydanı” adı altında beton yığınına dönüştürdüğü gibi, Kuşadası Tariş arsasını da mahvetmeye çalışıyor. Kuşadası halkı aynı şeyin Tariş arsasında yapılmasına “yapılaşmasız yeşil alan istiyoruz” diyerek 2016’da “HAYIR” dedi ve bu alanın katledilmesine karşı çıktı.

 

 

 

Kuşadası’nın yararına olmayacağı açık olan bu proje Kuşadası’na ihanet projesidir.

 

 

 

Aydın Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında eski Salı Pazarı’nda yaptığı viyadük ile kente en büyük kötülüğü yapmıştı. Şimdi kente ikinci büyük kötülüğü Tariş inşaatı ile yapıyor. Bizim paralarımızla, bizim onaylamadığımız işleri yapan ve kentimizi mahveden Aydın Büyükşehir Belediyesi, “ben yaptım oldu” dayatmasından, Tariş inşaatından derhal vazgeçmelidir.

 

 

 

YA TARİŞ- YA KUŞADASI DEMELİYİZ

 

 

İstanbul’da çok doğru biçimde tüm duyarlı kamuoyu “YA KANAL- YA İSTANBUL” dedi ve İstanbul Büyükşehir yönetimi ve sosyal demokrat kamuoyu da bunu destekledi. Aynı durum Kuşadası ve Tariş için geçerlidir. Bizler Kuşadası halkı olarak YA TARİŞ- YA KUŞADASI diyoruz.

 

 

 

Aydın Büyükşehir, Kuşadası Belediyesi ve sosyal demokratlar da YA TARİŞ- YA KUŞADASI demeli ve Tariş inşaatını derhal durdurmalıdırlar. Ancak bu şekilde ikiyüzlü (İstanbul’da ayrı, Kuşadası’nda ayrı) davranmaktan kurtulabilirler.

 

 

 

 

 

 

Yoksa Kuşadası tarihi yazıldığında, bu kesimlerin Tariş örneği ile kente ihanet ettiği söylenecektir.

 

 

 

TARİŞ ARSASI YEŞİL ALAN (PARK) OLMALIDIR

 

 

 

Kentimizde, özellikle Tariş arsasının bulunduğu merkezde yapı yoğunluğu üst düzeydedir. Kişi başına düşen yeşil alan yüzölçümü bilimsel verilerde belirtilen miktarın yanına dahi yaklaşamıyor. Kent merkezinin sakin ve huzurlu hale getirilmesi için trafikten arındırılması gerektiğini yıllardır söylüyoruz. Bu amaçla ve ivedilikle inşaattan vazgeçilerek;

 

 

*Tariş arsası ve yanındaki eski futbol sahası ile yeni bir sahil düzenlemesi planlanmalıdır. Konunun uzmanları, kentliler ve belediyelerin yapacağı ortak çalışmalar sonucu bu bölge kente yeniden kazandırılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

*Kentlinin nefes alacağı bir alan olarak Tariş arsasında bulunan koruma altındaki tarihi yapılar dışında, yerin altına veya üstüne tek bir metreküp beton dökülmesini istemiyoruz.

 

 

*Koruma altındaki yapılar tarihsel mirasa uygun olarak Tariş Zeytincilik Müzesi vb haline getirilmelidir. Kuşadası halkı Büyükşehir’in yaptığı eğilim yoklamasında, bu arsanın yeşil alan olarak düzenlenmesini istediği için, boş alanların tamamı yeşil alan (park) olarak düzenlenmelidir. Bu durum kente bir nebze de olsa soluk aldıracaktır.

 

 

 

“Sosyal demokrat” olduğunu ve “kenti kentliyle birlikte yöneteceği”ni iddia eden (dağa taşa “Halk ister Büyükşehir yapar” diye yazan) Aydın Büyükşehir yönetiminin şimdi bu iddialarını ispatlama, Kuşadası’nı mahvetmekten vazgeçme zamanıdır.

 

 

 

Çünkü başka bir Kuşadası yok !..

 

 

 

BELEDİYE BAŞKANI Ö. GÜNEL SAĞLIKSIZ BİR DİL KULLANMAKTADIR

 

 

 

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, yönetime geldiğinden bu yana kentin demokrat ve muhalif kesimlerini denetleyememe, onları yönlendirememe telaşı içindedir. “Benim yanımda değillerse, bana düşmandırlar” tavrı içindedir. Kent Parlamentosu ve bileşenlerine karşı söyledikleri ve Tariş inşaatı başlarken yaptığı tutarsız ve saldırgan açıklamalar, birçok yönden bir kentin belediye başkanına yakışmamaktadır. Tıpkı R.T. Erdoğan’ın gibi; ötekileştirici, kendinden olmayana düşman gözüyle bakan bu tavırda şiraze kaçırılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Kent Parlamentosu içinde çeşitli sol siyasi partiler, dernekler, sendikalar, bireyler bulunmaktadır. Bir belediye başkanının başka bir siyasi parti hakkında (Kent Parlamentosu üzerinden dahi olsa) söz söylemeye kalkması siyasi etikle bağdaşır bir durum değildir. Haddi de değildir.

 

 

 

“Tariş arazisine yapılacak projeyle ilgili Kuşadası kamuoyu belli çevrelerce kasıtlı şekilde dezenformasyona uğratılmaktadır. Algı yönetmeye çalışan bir takım kesimler var. Bugüne kadar yaşadığı kent için taş üstüne taş koymamış, yetki sahibi olduklarında bu kenti betonlaştıran bu zihniyetin bildiği tek şey hizmetlerimizi karalamak ve halk için gerçekleştirilmeye çalışılan projelere engel olmaktır. Kendi rantlarını halkın istekleri üzerinde görenler asla emellerine ulaşamayacaklardır” ne demektir?

 

 

 

1-Kastedilen Kuşadası Tariş Dayanışması’nın da içinde olduğu Kuşadası Parlamentosu’dur. Kuşadası Parlamentosu hiçbir şekilde dezenformasyon yürütmemiş, gerçeklere aykırı bilgi sunmamıştır. Aksine Tariş arsasını satın aldığından bu yana bu tür şeyleri yapan, kamuoyunu yanlış bilgilendirerek algı yönetmeye çalışan Aydın Büyükşehir’in kendisidir.

 

 

 

2-Bu kenti 1980’den bu yana sosyal demokrat partilerin belediye başkanları (Engin Berberoğlu, Esat Altungün, Özer Kayalı, Ömer Günel) veya sosyal demokrat kimliği olan (Lütfü Suyolcu ve Fuat Akdoğan) yönetti. “Bugüne kadar yaşadığı kent için taş üstüne taş koymamış, yetki sahibi olduklarında bu kenti betonlaştıran zihniyet”ten söz edecek isek, bu zihniyetin hemen tamamı sosyal demokrat zihniyettir. 1980’den bu yana ağırlıklı olarak kenti (yaklaşık 30 yıldır) yöneten (SODEP-SHP ve CHP) sosyal demokrat partiden belediye başkanı olan birisinin kendisini, aynı zihniyetteki belediye başkanlarından ayırıp hayali suçlamalarda bulunması traji-komik bir durumdur. İnsan önce kendi partisinin “taş üstüne taş koymayan-kenti betonlaştıran” zihniyetinden dolayı Kuşadası kamuoyundan özür dilemesi gerekmez mi? “Bugün benim içinde bulunduğum partinin belediye başkanları 1980’den bu yana Kuşadası’nı mahvetti ve betona boğdu. Belediye başkanı olarak öncelikle Kuşadası kamuoyundan partim adına özür dilerim. Ben bunu telafi etmek için elimden geleni yapacağım” demesi gerekmez mi?

 

 

 

Özür dilemesi gerekir iken, üstüne üstlük Kuşadası halkını balık hafızalı sayan bu mantık ile bir yere varmak mümkün değildir. Bizler şimdiye dek kenti yönetme pozisyonunda olmadık. Aksine o “zihniyet”in kenti mahvetmesine hep karşı durduk ve her yerde “bunlar kentin katilleridir” dedik.

 

 

 

Ve şimdi de Tariş’te gündeme getirdikleri inşa çabalarıyla Büyükşehir’li- küçükşehirli sosyal demokrat yönetimlerin Kuşadası’na ihanet ettiklerini söylüyoruz. Ve bunu her yerde haykıracağız.

 

 

 

Bu kentin en önemli alanı olan Tariş’te betonlaşmaya derhal son verin… Yoksa bu kentin tarih duvarına, partinizin diğer belediye başkanları gibi “kentin katilleri” diye yazılacaksınız.”

 

 

 

 

Kaynak: (Kuşadası Değişim haberi)

 


Yorum yazmak için


İstanbul Teknik Üniversitesinin Maçka Silahhanesi binasında faaliyetine devam eden Yabancı Diller Yükseokulunun Ayazağa Kampüsü’ne taşınacağının açıklanması öğrencilerde endişe yarattı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu