TUĞLA ESKİ EVE ÇELİK EK… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
TUĞLA ESKİ EVE ÇELİK EK…
Share 12 Ocak 2021

Tasarım: Barefoot Architects
Barefoot Architects tucks eski tuğla duvarın arkasındaki çelik evi ve avluyu yeniden yaratıyor…
Editör: Tom Ravenscroft

Yerel stüdyo Barefoot Architects, Bristol, İngiltere’de mevcut, karakteristik bir tuğla duvarın arkasına Corten çelik kaplı bir ev inşa etti. Sıralı sıra evlerin sonunda yer alan ev, bir iç avlu etrafında düzenlenmiş ve tuğla duvarla çevrili üçgen bir alan üzerine inşa edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Mimarların açıkladığı gibi, Edward dönemine özgü nadir bir yerleşik posta kutusu da dahil olmak üzere “eski tuğla duvar muazzam bir karaktere sahipti”, bu yüzden onu yeni evin tasarımına dahil etmeyi seçtiler.

 

 

Barefoot Architects evi küçük bir avlu etrafında tasarladı

 

 

Barefoot Architects’in kurucusu Sam Goss, “Bulunduğu şekliyle” site, ilerideki sokağın karmaşasından uzak, sihirli ve farklı bir duyguya sahipti “dedi.

 

 

“Mevcut tuğla duvarın içine samimi bir avlu ev inşa ederek bunu yeniden yaratmak ve bir çatı terasından bitişik parkın manzarasını sunmak istedik” dedi.

 

 

Tutulan bir tuğla duvarın arkasına inşa edilmiştir.

 

 

Giriş katındaki tüm odalar küçük giriş avlusuna bakmaktadır. Merkezi konumdaki açık plan mutfak ve yemek odası, dış mekana açılan sürgülü cam kapılara sahiptir. Her iki yanında oturma odası ve zemin katta yatak odası bulunur.

 

 

Zemin kattaki odalar avluya açılır 

 

 

 

Proje mimarı Martina Goluchova, Dezeen’e şunları söyledi: “Ev, ilgi çekici kıvrımlı bir duvarın içindeki üçgen bir köşe alanının neredeyse tüm ayak izini dolduruyor ve onu bu mevcut tarihi özelliğin içine sıkıca inşa ettik, böylece alışılmadık, heykelsi bir form oluşturduk,” dedi. “Avlu, evin giriş alanını sağlıyor ve her bir odaya doğal ışık ve havalandırmaya erişim ve birbiriyle görsel bir bağlantıya izin veren camla kaplı.” diye devam etti.

 

 

 

Mutfak bir tavan penceresi ile aydınlatılır

 

 

Tuğla duvarın üzerinde yükselen Corten kaplı birinci katta ana yatak odası ve en-suite banyo bulunmaktadır. Evin geri kalanı, bitişikteki parka bakan bir çatı terası ile kaplıdır. Barefoot Architects, turuncu rengi duvarla ve bölgedeki mevcut binalarla ilişkili olduğu ve aynı zamanda çağdaş göründüğü için evi hava koşullarına dayanıklı çelikle kaplamayı seçti.

 

 

Çatı terası parka bakmaktadır.

 

 

Goss, “Corten, aynı anda hem keskin hem de çağdaş ve aynı zamanda tarihi bir bağlam içinde harmanlama konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip,” dedi. “Koyu kırmızı renk, çevredeki tuğlalarla güzel bir şekilde eşleşiyor ve malzemenin kendisi, St Werburghs’un benzersiz kentsel çevresini yansıtan sözde endüstriyel bir kaliteye sahip.”

 

 

 

Ev Corten Çelik kaplı

 

 

Goss, projenin küçük, kapalı bir siteden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağına dair bir örnek teşkil edebileceğini umuyor.

 

 

“Cesur olun, cesur olun ve tasarım danışmanı ekibinize güvenin,” diye teşvik etti.

 

 

“Proje başarılı oldu çünkü müşteri bir fikri kesin bir inançla desteklemeye hazırdı.”

 

 

“Sıkı bir site, kısıtlamalarını yaratıcı yanıtlar için fırsatlar olarak görebilmek için hayal gücünü gerektirir,” diye devam etti.

 

 

“Tamamen yeni bir şey empoze etmek yerine, sitenin tarihinin sürekliliğinin bir parçası olarak yeni bir binayı üst üste koyarak mevcut özelliklerin çoğunu yaptık.”

 

 

 

Corten, tutulan tuğla duvarın üzerine çıkıyor

 

 

Yakın zamanda tamamlanan diğer Corten kaplı evler arasında Fem Architects tarafından tasarlanan Amsterdam’da bir Hollandalı sıra ev, Nova Scotia sahilinde bir dizi üçgen çatı pavyonu ve Belçika’da bir sinema konukevi bulunuyor.

 

 

 

 

Fotoğraf: Anthony Coleman ve Greg Pittam
Kaynak: Dezeen

 


Yorum yazmak için


Kırmızı Bayrak Teknoloji Şirketi, ilk olarak Marmara Denizi’nde görülen ardından Kuzey Ege’ye sıçrayan müsilajı ekonomik değer haline getirerek köklü bir çözüm ürettiklerini iddia etti.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org