Roma’nın Colosseum arenası geri çekilebilir zeminle yeniden inşa edilecek |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Roma’nın Colosseum arenası geri çekilebilir zeminle yeniden inşa edilecek
Share 13 Ocak 2021

Editör:Tom Ravenscroft
İtalyan hükümeti, performansların arenada yapılabilmesi için Roma’daki Colosseum amfi tiyatrosuna geri çekilebilir bir kat eklemeyi planlıyor.

 

 

 

 

Kolezyum Arkeoloji Parkı ve İtalya Kültürel Miras ve Aktiviteler ve Turizm Bakanlığı tarafından geliştirilen planlar uyarınca, arenanın uzun süredir parçalanan zemini eski haline getirilecek.

 

 

Kültürel miras ve etkinlikler ve turizm bakanı Dario Franceschini yaptığı açıklamada, “Kolezyum arenasının yeniden inşası, tüm dünyayı dolaşan harika bir fikir” dedi.

 

 

“Ziyaretçilere sadece bodrum katlarını görmekle kalmayıp aynı zamanda Kolezyum’un güzelliğine arenanın merkezinden hayranlık duyma şansı verecek harika bir teknolojik müdahale olacak.”

 

 

 

 

 

 

“Hedef, Colosseum arena zemininin yüzeyini tekrar kullanılabilir hale getirmektir.” İtalyan hükümeti arenanın ortasına, arenanın ahşap zemininin altındaki bir alan olan hipogeumun yukarısına yerleştirilecek geri çekilebilir bir zemin oluşturmak için bir tasarım ekibi arıyor. Kolezyum’da, hayvanları ve gladyatörleri doğrudan arenaya getirmek için seksen asansörü içeren ayrıntılı iki katlı hipogeum, ahşap zeminin çürümesinden bu yana açığa çıktı.

 

 

Mevcut planlar, hipogeumun üzerine geri çekilebilir bir zemin görecek, böylece bu alan hala görülebilecek, ancak kötü hava koşullarından korunacak ve performanslar için kullanılabilecek şekilde kapatılabilir.

 

 

 

 

Kültür Mirası ve Aktiviteler ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Amaç, Colosseum arena zemininin yüzeyini tekrar kullanılabilir hale getirmek ve yer altı alanlarını kaplamak için uyumlu ve geri dönüşümlü bir teknolojik çözüm belirlemek” dedi.

 

 

“Müdahaleler, oyunların oynandığı arenanın seviyesinin algısını ve altta yatan yapı ve mekanizmalardan oluşan karmaşık sistemin vizyonunu aynı anda sunacak şekilde tasarlanmalıdır.”

 

 

2023 yılına kadar döşenecek geri çekilebilir zemin

 

 

2023 yılına kadar inşa edilmesi planlanan geri çekilebilir zemin, yeraltı alanını arena zeminine bağlamak için bir dizi asansör içerecek ve 18,5 milyon avroya mal olması bekleniyor.

 

 

Tasarım ekiplerinin teklif vermek için 1 Şubat’a kadar süreleri var.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. Neler nelerle uğraşıyorlar, tarihlerine sahip çıkıyorlar sonuçta.

    peri gül | 14 Ocak 2021


Yorum yazmak için


İstanbul Teknik Üniversitesinin Maçka Silahhanesi binasında faaliyetine devam eden Yabancı Diller Yükseokulunun Ayazağa Kampüsü’ne taşınacağının açıklanması öğrencilerde endişe yarattı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu