Mimarlık Göstergebilimi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Mimarlık Göstergebilimi
Share 8 Ocak 2021

Yazar: Umberto Eco
Yayınevi : Daimon

 

 

 

 

 

 

Mimarlık Göstergebilimi Kitap Açıklaması

 

 

Umberto Eco’nun “Mimarlık Göstergebilimi” Yayımlandı…

 

 

Umberto Eco’nun üç ayrı metninden oluşan “Mimarlık Göstergebilim” başlıklı kitabı, Fatma Erkman Akerson’un çevirisiyle yayımlandı. Aykut Köksal’ın genel yayın yönetmenliğinde, mimarlık ve kent üzerine kuramsal kitaplar yayımlayan Daimon Yayınları’nın son kitabı olan “Mimarlık Göstergebilimi”, Göstergebilim dünyasının en yetkin adlarının başında yer alan Umberto Eco’nun kitabına yazdığı önsözde Fatma Erkman Akerson şunları söylüyor:

 

 

 

” Göstergebilim, özellikle Eco’nun araştırmalarıyla, tüm kültür olgularına sistem kavrayışı içinden bakmakla birlikte, bu olguları dönemsel koşullara yerleştirmeye de başladı. Sonuçta, dilin ve edebiyatın yanı sıra tanıtımdan biyolojiye pek çok alan göstergebilimin konusu haline geldi. Öyle ki, artık salt göstergebilimci olmak yetersiz kalıyor, önemli olan üstünde bilgi sahibi olunan belli bir alanı ele alıp, bu alana bir kültür olgusu gibi bakabilmek. Tabii burada gözden kaçırılmaması gereken en önemli şey de, değişik alanlar için değişik göstergebilim modelleri kurabilmek.

 

 

 

Eco, çevirisini sunduğumuz bu metinde, mimarlığa göstergebilimin merceğinden bakıyor. Mimari göstergelerin kavramsal yapısının işlevlerle bağlantılı olmasından yola çıkarak işlevlerin tanımına birçok yenilik getiriyor. Kuşkusuz, mimari hakkındaki önbilgilerimizi de bir hayli sarsıyor.”

 

 

1 Yorum
  1. Bu kitabı görmek için sabırsızlanıyorum. Bu arada ek bir bilgi olarak, çağımızın iletişim kuramlarından sadece göstergebilim değil, dilbilim ve anlambilimi de kapsayan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin 6 numaralı, 2004 yılı baskılı bir yayınından bahsetmek istiyorum. Bu yayın, MSGSÜ hocalarından merhum Doç. Dr. Oğuz Bayrakçı’nın “Çağdaş İletişim Kuramları Açısından Tasarımda İletişimsel Modeller” adlı kitabı. Endüstri Ürünleri Tasarımında Kültür ve İletişim derslerinde ana kaynak olarak yararlandığım ve çok önemli bulduğum bir yayın. Endüstri Ürünleri Tasarımı öğrencileri bu yayını ve Umberto Eco dahil, Ç.S.Pierce, T.B.Sebeok, Roland Barthes, Juri Lotman, Louis Hjelmslev, George Dumézil vd. gibi, dilbilim, göstergebilim ve anlambilim konusundaki kuramcıları da tanımaya ve kuramlarını anlamaya çalışarak, tasarımlarında dikkate almaya özen gösteriyorlar.
    Özellikle bu konuları eğitim açısından vurgulamak istedim. Bu konular son derece önemli ama biz çok geç adapte oluyoruz. Hatta anlamakta zorlanıyoruz. Yukarıda bahsettiğim yayın 16 yıldır var, ama kaç kişinin bu yayından haberi var ve kaç kişi bu konuların öneminin farkında ?
    Yeni yayın hatırlı olsun ..

    Şeniz Atik | 12 Ocak 2021


Yorum yazmak için


İstanbul Teknik Üniversitesinin Maçka Silahhanesi binasında faaliyetine devam eden Yabancı Diller Yükseokulunun Ayazağa Kampüsü’ne taşınacağının açıklanması öğrencilerde endişe yarattı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu